Прашање за сообраќајка...

Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
Во саботата бев во дискотека и околу 3:30 часот наутро тргнав да си одам дома.Кога излезев од дискотеката на улицата пред дискотеката имаше бркотница (приватна кола и алфите позади неа) и продолжија нагоре по улицата со голема брзина ... За од прилика 1 минута погоре на улицата стигнав и јас оти тамо ми беше паркирана колата за да си ја земам и да си одам ... Ама одма на 40-50 cm позади мојта кола беше сопрена колата која ја бркаа алфите и јас не можев никако да излезам.Културно ги замолив и алфите и дечкото што беше негова колата да ја поместат за да може да си одам, ама дечкото заинает оти го тепал некој од алфите не сакаше да ја поместе колата, а алфите ми речеа дека не смеале да влегуват без одобрение во неговата кола да ја поместуват... И ај почекав 10 минути да се среде ситуацијата ама ништо се тегавеа нешто алфите со него ... После 5 минути еден од алфите ми рече ај да пробаме да излезам полека на рикверц и додека он ми кажуваше уште колку имам за назад излизга ми тркалото од тротоарот и мојта кола залепи до та другата шо ја бркаа алфите ... И дечкото шо беше со таа кола почна да вика да бара оштета од мене и тн. Колите беа буквално само залепени (мојот браник беше залепен за лајсната на неговата врата) и јас реално не гледав дека има штета на неговата кола ни па на мојта .... ама тој побара увид од сообраќајна и дојдеа сликаа записник правија и тн ... неговата кола беше на бугарски таблици со изминат зелен картон и тој беше пијан 1.86 промили .... подоцна настана некоја гужва он удари некој од алфите и го приведеа, јас останав со сообраќајците и ми пишаа казна за дејство (дека не сум се уверил дали е безбедно да одам рикверц иако полициски службеници ми кажуваа уште колку имам за назад) и си заработив 30 евра казна ( на која се потпишав да си ја платам ) ... на крајот не можеа да ја тргнат неговата кола а веќе беше 5 30 часот ја морав да си одам и на раци ја дигнавме мојта кола јас и тие шо беа со мене за да може да излезам да си одам ..... сеа ме интересира дали ќе ме викат на суд како ќе оди понатака процедурата, ако некој знае да ми објасни? ...
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
890
Поени од реакции
398
Не се разбирам од такви работи ама ќе ти кажам дека гадно те заебале ни крив ни должен !! :)
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
[quote="dimitarko, post: 4489820"на крајот не можеа да ја тргнат неговата кола а веќе беше 5 30 часот ја морав да си одам и на раци ја дигнавме мојта кола јас и тие шо беа со мене за да може да излезам да си одам ..... ...[/quote]

Не ми е баш јасно?! o_O
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
7 души ја подигнавме да се изврте малце за да може да си одеме оти дечкото го приведеа и он си заклучи колата и требало да чекаме да дојде татко му да ја поместе неговата кола или да си ја однесе дома за да си одеме оти не можев никако да излезам, а татко му за да дојдел му требало 1 саат и веќе ќе ме фанеше 7 саато не може ја да чекам тамо цела ноќ ..
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.618
Поени од реакции
406
7 души ја подигнавме да се изврте малце за да може да си одеме оти дечкото го приведеа и он си заклучи колата и требало да чекаме да дојде татко му да ја поместе неговата кола или да си ја однесе дома за да си одеме оти не можев никако да излезам, а татко му за да дојдел му требало 1 саат и веќе ќе ме фанеше 7 саато не може ја да чекам тамо цела ноќ ..
А ти па глеаш гужва алфи тепање и неможеше да се воздржиш до толку??????
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
мала е казната не сакам да се замарам со судови после ... само ме интересира дали со платена казна завршува мојот дел и дали после нема да ме замарат по судови ...
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ајде малце е 30 евра тоа е сега, мисли на тоа дека можело да биде повеќе ќе те утеши.
Плати си и не се замарај.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.282
мала е казната не сакам да се замарам со судови после ... само ме интересира дали со платена казна завршува мојот дел и дали после нема да ме замарат по судови ...
за казната не се предвидени казнени поени ?? пиши ги и терај,ако не те запишале за сведок на другиот настан..........
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
А ти па глеаш гужва алфи тепање и неможеше да се воздржиш до толку??????
е до колку до 9 саато да го чекам татко му да дојде да ја тргне колата од сред пат, на крајо испадна ја дека сум крив и никакви права неам ама не ми е битно тоа кажав и погоре дамо ме интересира ако некој знае дали после ќе има судови ...
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:59 PM ---
за казната не се предвидени казнени поени ?? пиши ги и терај,ако не те запишале за сведок на другиот настан..........
па сообраќаецо ми кажа дека нема казнени поени требало да се плате
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.618
Поени од реакции
406
е до колку до 9 саато да го чекам татко му да дојде да ја тргне колата од сред пат, на крајо испадна ја дека сум крив и никакви права неам ама не ми е битно тоа кажав и погоре дамо ме интересира ако некој знае дали после ќе има судови ...
--- надополнето: Oct 18, 2011 1:59 PM ---

па сообраќаецо ми кажа дека нема казнени поени требало да се плате
А сеа 30 евра малце ти се што треба да ги дадеш?
На крај краева не виам дека си можел да предвидиш дека ќе те зезнат така ама сепак кај што има гужви се знае дека меѓу сувото некад гори и сировото
 
Член од
14 февруари 2011
Мислења
52
Поени од реакции
30
да така, е ама никој не ми кажа пак, дали после ќе викаат на суд за некакви штети или за демек сообраќајката, мене тоа ме интересираше инаку неам проблем да си ја платам казната оти сум крив долепив до него несреќно ама сега тоа е
 
L

Lu

Гостин
да така, е ама никој не ми кажа пак, дали после ќе викаат на суд за некакви штети или за демек сообраќајката, мене тоа ме интересираше инаку неам проблем да си ја платам казната оти сум крив долепив до него несреќно ама сега тоа е
Па не ми се верува дека ќе те викаат на суд, не е тоа некоја сообраќајка, туку обичен допир помеѓу двете коли.
Дуди ако немало ништо набиено туку само си се допрел со таа другата кола, мислам дека немало никаква потреба да ти пишат казна.
Тоа е исто како и на паркинг кога е многу тесно
има можност ептем да се залепиш до друга кола и да ја допреш, но ако немало штета тогаш незнам зошто ти пишале казна.

Најдобро прашај некој адвокат што се разбира од вакви деликатни случаи дали ќе те викаат на суд.
Според мене немало потреба за казна, а уште помалку да те викаат на суд.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Чудно воа алфиве што не го натерале дечкото да си ја помести колата, иначе алфите парче праат, со се кола ќе те преместат :)
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.813
Поени од реакции
3.605
Во саботата бев во дискотека и околу 3:30 часот наутро тргнав да си одам дома.Кога излезев од дискотеката на улицата пред дискотеката имаше бркотница (приватна кола и алфите позади неа) и продолжија нагоре по улицата со голема брзина ... За од прилика 1 минута погоре на улицата стигнав и јас оти тамо ми беше паркирана колата за да си ја земам и да си одам ... Ама одма на 40-50 cm позади мојта кола беше сопрена колата која ја бркаа алфите и јас не можев никако да излезам.Културно ги замолив и алфите и дечкото што беше негова колата да ја поместат за да може да си одам, ама дечкото заинает оти го тепал некој од алфите не сакаше да ја поместе колата, а алфите ми речеа дека не смеале да влегуват без одобрение во неговата кола да ја поместуват... И ај почекав 10 минути да се среде ситуацијата ама ништо се тегавеа нешто алфите со него ... После 5 минути еден од алфите ми рече ај да пробаме да излезам полека на рикверц и додека он ми кажуваше уште колку имам за назад излизга ми тркалото од тротоарот и мојта кола залепи до та другата шо ја бркаа алфите ... И дечкото шо беше со таа кола почна да вика да бара оштета од мене и тн. Колите беа буквално само залепени (мојот браник беше залепен за лајсната на неговата врата) и јас реално не гледав дека има штета на неговата кола ни па на мојта .... ама тој побара увид од сообраќајна и дојдеа сликаа записник правија и тн ... неговата кола беше на бугарски таблици со изминат зелен картон и тој беше пијан 1.86 промили .... подоцна настана некоја гужва он удари некој од алфите и го приведеа, јас останав со сообраќајците и ми пишаа казна за дејство (дека не сум се уверил дали е безбедно да одам рикверц иако полициски службеници ми кажуваа уште колку имам за назад) и си заработив 30 евра казна ( на која се потпишав да си ја платам ) ... на крајот не можеа да ја тргнат неговата кола а веќе беше 5 30 часот ја морав да си одам и на раци ја дигнавме мојта кола јас и тие шо беа со мене за да може да излезам да си одам ..... сеа ме интересира дали ќе ме викат на суд како ќе оди понатака процедурата, ако некој знае да ми објасни? ...
Чим си потпишал готово ќе мора да ја платиш такада ќе те викнат коа ќе и дое ред на твојата казна..
 
На врв Bottom