Прашање за Христијанството III

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Сака да ги трола христијанските верници би рекол попрво,лукав е,а лукавоста чија особина е? хехе
Според христијанската догма, сатаната е лукав во однос на луѓето. :)
Тролањето не е ни одблиску слично на лукавоста., да не му даваме толку моќ на @Ipsissimus ;)

Штета што немаме христијански свештеници кои би кажале нешто подобро од бесконечните верници кои дрдорат сешто, да не кажам глупости...
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Умен дечко си ти, незнам зошто вакво прашање поставуваш!?
Забрана е ЗАБРАНА...кој луд ќе оди!?
Верските обреди можеш и дома да ги извршуваш:rolleyes:
Има луди што повикуваат на непочитување на мерките:
FB_IMG_1584125126917.jpg
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Според христијанската догма, сатаната е лукав во однос на луѓето. :)
Тролањето не е ни одблиску слично на лукавоста., да не му даваме толку моќ на @Ipsissimus ;)

Штета што немаме христијански свештеници кои би кажале нешто подобро од бесконечните верници кои дрдорат сешто, да не кажам глупости...
Сега виде кој е лукав? Те истролав и наседна на штосов,хаха
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.583
Поени од реакции
11.596
Сега виде кој е лукав? Те истролав и наседна на штосов,хаха
Сите сте вие Луцифер во човечка форма, премудри и со штосови :)
Не знам кои ви се родители, но навистина знаеле што прават ;)

Туку што правиме со православните христијани што се убедени дека вирусот нема да се прошири заради тоа што тие се едни до други во храмовите?
Верата пред се? Дури и пред Човештвото?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Сите сте вие Луцифер во човечка форма, премудри и со штосови :)
Не знам кои ви се родители, но навистина знаеле што прават ;)

Туку што правиме со православните христијани што се убедени дека вирусот нема да се прошири заради тоа што тие се едни до други во храмовите?
Верата пред се? Дури и пред Човештвото?
Во секој човек на Планетава има елементи и од доброто и од злото,па и кај мене,јас понекогаш одработувам за злото,понекогаш за доброто,правејќи ваков разумен компромис јас правам баланс меѓу двете сили и тогаш некои интересни работи се случуваат,само заебано е тоа што скоро секогаш е гадно кога одработуваш за злото...Инаку,кога мислам одработувам за злото тоа е кога јас свесно чинам грев,иако знам дека тоа е погрешно,ама искушенијата се прејаки,кога чинам добро значи дека може со денови да се одупрувам на искушенијата и тогаш настапуваат интересните работи,просветлувачките....Не знам дали ќе ме разберете ама тоа е тоа
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Греота е што на нет (фб/инста) или најпосетени друштвени портали нема православни групе, мислу на македонски. Сем од Манастир Бигорски , срби, грци, руси имав доста групе на кои се постирав слике од Цркве, Манастири од свои државе, пишуе за празници и ред ствари..
Од увек смо заостанати а после све су ни други криви
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Што мисли Македонската Православна Црква за цитатот на Карл Јунг(?):

,,Јас не верувам дека постои Бог, туку знам".

Дали според црквата ова е богохулење? Дали тој би бил непожелна особа за црквата бидејќи Знае, а аутоматски со тоа не верува?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Што мисли Македонската Православна Црква за цитатот на Карл Јунг(?):

,,Јас не верувам дека постои Бог, туку знам".

Дали според црквата ова е богохулење? Дали тој би бил непожелна особа за црквата бидејќи Знае, а аутоматски со тоа не верува?
Јунг: *спомнат*; Јас: *summoned*
Веќе кога се спомна Јунг на тема за христијанство:
Сумација на "Aion" книгата е линкот, во неа прави анализа на Исус како симбол, го поврзува со колективна несвест, интеграција на сенка, алхемија, астрологија (знакот/еонот на риба), гностицизам итн... не знам како би реагирала црквата ама еве уште еден ресурс на темата :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Што мисли Македонската Православна Црква за цитатот на Карл Јунг(?):

,,Јас не верувам дека постои Бог, туку знам".

Дали според црквата ова е богохулење? Дали тој би бил непожелна особа за црквата бидејќи Знае, а аутоматски со тоа не верува?
Tocnata recenica e:
"Mene ne mi treba da veruvam vo Gospod, jas znam"
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Tocnata recenica e:
"Mene ne mi treba da veruvam vo Gospod, jas znam"
Негде е така, негде онака.
Поентата ми беше бидејќи премногу се зборува против атеистите оти не верувале во божествотото. А еве сега некој кој не бил атеист изјавил дека исто не верувал.
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
810
Негде е така, негде онака.
Поентата ми беше бидејќи премногу се зборува против атеистите оти не верувале во божествотото. А еве сега некој кој не бил атеист изјавил дека исто не верувал.
Добро сега, Јунговото "неверување" наспроти атеистичкиот мајндсет е светлосни години различно :D
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Негде е така, негде онака.
Поентата ми беше бидејќи премногу се зборува против атеистите оти не верувале во божествотото. А еве сега некој кој не бил атеист изјавил дека исто не верувал.
Negovi zborovi
 
Член од
7 април 2013
Мислења
183
Поени од реакции
325
Ако го разгледаме засебно тој цитат на Јунг, ќе видиме дека е враќање на средновековните философови пост апологети. Имено: дали верувам во Бог бидејќи знам дека постои или дали ми е потребно да знам за Бога за да верувам.
Сега ако ја поврземе и црвената книга на Јунг, па и гностичкото сфаќање за змијата може да дојдеме до интересна алтернативна анализа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom