Прашање за Христијанството III

Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
0:55 : многу се скапи ..
после 2:30 откога се збогати за 3.000Е, вика господ да ве благослови... кое лицемери еј. Си го наполни џебот важно па другото не е важно.. господ ќе благословува.
Каде е Илија Делија.. тој има длабок џеб, од него може појќе да се извади.
Срамота бе ова од страна на МПЦ. Одери го народот што појќе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
0:55 : многу се скапи ..
после 2:30 откога се збогати за 3.000Е, вика господ да ве благослови... кое лицемери еј. Си го наполни џебот важно па другото не е важно.. господ ќе благословува.
Каде е Илија Делија.. тој има длабок џеб, од него може појќе да се извади.
Срамота бе ова од страна на МПЦ. Одери го народот што појќе.
Andrejrulz,

сигурен сум дека и Ти ќе ќариш „лајк„....:icon_lol:

Туку, дај кажи ми, не само мене туку и „шире„ на форумов, неколку реченеици за Твојата/Вашата заедница: кои сте, што сте, колку Ве има, каде сте, со што се занимавате, пошто гледам дека главна „занимација„ Ви се „клипчиња„ со активностите од помесната православна Црква од македонскиот народ?...

Се надевам дека по прашањево ќе бидеш бааги елоквентен...:sneaky:
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Јас Мики да ти кажам се откажав веќе од влегување во дискусии овде на темава ама ете, неможев да се воздржам... клипчево го гледам за прв пат денеска кога го постираше Ставрогин и само си ги потврдив веќе изградениот став за ’грабежот’ што го вршат поповите ( многу страни наназад е неможам да ти најдам линк од мојот тогашен пост ). Темата на форумот е прашања за христијанството, а не прашања за мене и за тоа на која заедница припаѓам.
П.С. Да сакав лајкови ќе стаев слика на фејсбук кај што ми се гледаат стомачните ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јас Мики да ти кажам се откажав веќе од влегување во дискусии овде на темава ама ете, неможев да се воздржам... клипчево го гледам за прв пат денеска кога го постираше Ставрогин и само си ги потврдив веќе изградениот став за ’грабежот’ што го вршат поповите ( многу страни наназад е неможам да ти најдам линк од мојот тогашен пост ). Темата на форумот е прашања за христијанството, а не прашања за мене и за тоа на која заедница припаѓам.
П.С. Да сакав лајкови ќе стаев слика на фејсбук кај што ми се гледаат стомачните ;)
Andrejrulz,
а да не си претставник на сајентологијата па Тебе „као„ не Те засегаат поставените прашања?

Во секој случај, Ти благодарам за празниот одговор, од кој е очигледно дека многу Ти е позабавно да гледаш „клипчиња„ наместо да посведочиш за Твето/Вашето новокомпонирано христијанство...Веројатно опседнатоста со православната христијанска вера Ти/Ви е единствена „занимација„ во животот.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Мики на неколку пати имавме дискусија во која јас надолго и нашироко ти кажував и објаснував за темата на која дискутиравме а ти само цинички и со потсмев одговараше на моите одговори. Закључив дека ми е поинтересно да гледам клипчиња на кои попот го ’дере’ народот отколку да зборувам со тебе.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Госпо рекол не убивај....не потенцирал само на лујге ( Божја заповед)

А ние ги убиваме животните ,и као демек постиме , ама сепак ги убиваме и ги јадиме во одреден период .

Би сакала да прочитам аргументи .:)
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Госпо рекол не убивај....не потенцирал само на лујге ( Божја заповед)

А ние ги убиваме животните ,и као демек постиме , ама сепак ги убиваме и ги јадиме во одреден период .

Би сакала да прочитам аргументи .:)
Тоа сепак се однесува само на луѓе бидејќи Бог исто така рекол дека “ Се’ што се движи и живее нека ви служи за храна ... само не смеете да го јадете месото со неговата крв. ( 1. Мој. 9:3,4 ) Тоа значи дека сите животни и растенија можат да му служат на човекот како храна.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Kolku li pati tebe ti se zablagodarile na praznite odgovori ...eheheeeeeeeej ...:D
Ево еден „лајк„ од мене....:icon_lol:
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 23:35 ---
Мики на неколку пати имавме дискусија .
...на која не можам да се сетам...
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 23:36 ---
во која јас надолго и нашироко ти кажував и објаснував за темата на која дискутиравме.
...што значи дека си бил ептен лесно предвидлив во својот монолог...
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 23:38 ---
Закључив дека ми е поинтересно да гледам клипчиња на кои попот го ’дере’ народот отколку да зборувам со тебе.
...а што значи дека „..веќе си спасен...„ штом немаш поинетресно дејание на вреска основа...
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 23:39 ---
Тоа значи дека сите животни и растенија можат да му служат на човекот како храна.
Баш сите?...
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Баш сите?...
Ти си ’ бог да чува ’... Да, баш СИТЕ !
посебно има едни печурки црвени со бели точки.. ти ги препорачувам од срце.
П.С. Толку ти е интересно да се фаќаш за збор?
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Тоа сепак се однесува само на луѓе бидејќи Бог исто така рекол дека “ Се’ што се движи и живее нека ви служи за храна ... само не смеете да го јадете месото со неговата крв. ( 1. Мој. 9:3,4 ) Тоа значи дека сите животни и растенија можат да му служат на човекот како храна.


Еве ти уште едно прашање ...

само не смеете да го јадете месото со неговата крв. ?

и фала , благодарам :) .
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Госпо рекол не убивај....не потенцирал само на лујге ( Божја заповед)

А ние ги убиваме животните ,и као демек постиме , ама сепак ги убиваме и ги јадиме во одреден период .

Би сакала да прочитам аргументи .:)
Во рисјанството животните се поставени многу пониско во однос на човекот. Ми се чини дека во цела рисјанска митологија има само еден светец кој бил пријател со волците, ако не се лажам.

Инаку, животните по рисјанството се тука за да може човек да се рани со нив... ;)
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мики на неколку пати имавме дискусија во која јас надолго и нашироко ти кажував и објаснував за темата на која дискутиравме а ти само цинички и со потсмев одговараше на моите одговори. Закључив дека ми е поинтересно да гледам клипчиња на кои попот го ’дере’ народот отколку да зборувам со тебе.

Добредојде во големата листа на луѓе што се обиделе културно и аргументирано да дискутираат со MIKI1 и дошле до сличен заклучок како тебе :)
MIKI1 бери умот, годините си врват.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Во рисјанството животните се поставени многу пониско во однос на човекот. Ми се чини дека во цела рисјанска митологија има само еден светец кој бил пријател со волците, ако не се лажам.

Инаку, животните по рисјанството се тука за да може човек да се рани со нив... ;)
Мене ова ми звучи нацистички , како да сме супериорен вид.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
Еве ти уште едно прашање ...

само не смеете да го јадете месото со неговата крв. ?

и фала , благодарам :) .
Со крвта во библијата е претставен животот, било на човекот или животното, кој му припаѓа само на Бог. Извештајот понатамо продолжува во 5 стих: А ќе ја барам и вашата крв.... ќе ја барам од секое животно. Израелците понатамо добиле упатство дека секое животно што ќе го убијат за да го јадат, неговата крв треба да ја полеат на земја... на некој начин животот да му го вратат на Бог.
--- надополнето: 19 јуни 2013 во 00:17 ---
Во рисјанството животните се поставени многу пониско во однос на човекот. Ми се чини дека во цела рисјанска митологија има само еден светец кој бил пријател со волците, ако не се лажам.

Инаку, животните по рисјанството се тука за да може човек да се рани со нив... ;)
Не. Во проповедник 3:9 вели дека „Каков што е крајот на синовите човечки таков е и крајот на животните... како што умираат едните така умираат и другите.... така што човекот не е подобар од животното .. “ Човекот единствено се разликува од животното со тоа што е свесен за своето постоење и е обдарен со мозок.. додека пак животните се водат по инстинкт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom