Прашање за Христијанството III

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Повторно ли на прашање одговараш со прашање?
Пред некој ден, од мене доби одредени одговори, кои не Ти беа по кеифот, а во меѓувреме, доби и одговори од друг член од формов, кои одговори, очигледно, Ти се по кеифот. Зашто пак мене ме прашуваш, кога моите одговори не се по Твојот есап?
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
846
Ќе ве замолам да не прашувате прашања на кои го знаете одговорот не за дри сте попаметни.

Јас би сакал МИКИ1 да ми одговори за битката за мојсеевото тело бидејќи заборавив кој Архангел се бореше а по можност и со Цитат.
Друго прашање на мометата од 50 денари Архангел Михаил е??
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Пред некој ден, од мене доби одредени одговори, кои не Ти беа по кеифот, а во меѓувреме, доби и одговори од друг член од формов, кои одговори, очигледно, Ти се по кеифот. Зашто пак мене ме прашуваш, кога моите одговори не се по Твојот есап?
Дали истото прашање кога е поставено од мене добива поинаков одговор во однос на тоа кога е поставено од друг член? Неопходно ли е да ми се допаѓаат одговорите за да продолжам да те прашувам? Јас никаде не напишав дека не сум задоволен поради несоодветен одговор, иако не ми се допаднал. Едно филозофско/религиозно/општествено прашање може да има неколку задоволителни одговори/толкувања, ама сите нема да ми се допаднат, нели?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Јас би сакал МИКИ1 да ми одговори за битката за мојсеевото тело бидејќи заборавив кој Архангел се бореше а по можност и со Цитат.
И јас заборавив...
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 00:20 ---
Друго прашање на мометата од 50 денари Архангел Михаил е??
Колку ми е познатно, не е Архангелот Михаил, туку е познат како „ангелот од Курбиново„, од истоимениот храм крај Преспанско Езеро.
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 00:34 ---
Дали истото прашање кога е поставено од мене добива поинаков одговор во однос на тоа кога е поставено од друг член? Неопходно ли е да ми се допаѓаат одговорите за да продолжам да те прашувам? Јас никаде не напишав дека не сум задоволен поради несоодветен одговор, иако не ми се допаднал. Едно филозофско/религиозно/општествено прашање може да има неколку задоволителни одговори/толкувања, ама сите нема да ми се допаднат, нели?
Тоа што црковните високодостојници се возат во скапи возила, тоа им приличи на нивната положба во црковната ерархија. Можам да се согласам дека тие возила може да бидат и поскромни, но треба да се види со сигурност дали тие возила се купени од самата Црква или се нечија донација, што е поверојатно. Пошто епископот и владиците се монаси и се монашки воспитани, во духот од тројната монашка заповед, убеден сум дека скапоста од возлата не им е опсесија на умот на нашите високодостојници и дека возилата ги сметаат за средство а не за симбол, за престиж или световен луксуз.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.995
Темава е прашања за христијанство или за МПЦ,ако е за второво отворете си посебна тема.Има тука некој админ или е село без кучиња?:facepalm:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Темава е прашања за христијанство или за МПЦ,ако е за второво отворете си посебна тема.Има тука некој админ или е село без кучиња?:facepalm:
МПЦ е дел од рисјанството, или барем така тврдат. Ти да не мислеше дека МПЦ е Будистички храм?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
МПЦ-ОА е дел од православното христијанство и помесна Црква од македонскиот народ.
Не сакам да бидам малициозен, но остатокот од православниот свет не вели така.

Тоа ти е како да си мало дете, да носиш дрес од Барселона, и да мислиш дека играш за Барселона, но кога ќе одиш на Камп Ноу, сфаќаш дека не те пуштаат да влезеш во соблекувалната. А ти само сакаш да си играш со нив. :(

Не дека мислам како е некоја голема работа да бидеш дел од православниот свет, и тие се банда лажови, но оваа македонската банда лажови е трагикомедија на квадрат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Не сакам да бидам малициозен, но остатокот од православниот свет не вели така.
.
Разбира се, ако уште неколку пати напишеш ваков пост, ќе добиеш исто толку „лајкови„ од оние кои ја мразат МПЦ.

Но јасно е дека си „аут„ од збиднувањата во православниот Свет и јасно е дека не Ти е јасно оти православниот Свет е поширок отколку што е инаетењето од спрегата од српската и грчката Црква во однос на македонската. Останатите помесни православни Цркви немаат проблем со македонската, но за да не дојдат во судир со грчката и српската, се оградуваат, очекувајќи го решението за спорот кој македонската Црква го има со соседните Цркви.
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 12:18 ---
Не дека мислам како е некоја голема работа да бидеш дел од православниот свет, и тие се банда лажови, но оваа македонската банда лажови е трагикомедија на квадрат.
Ај истото ова, ископирај го уште неколку пати...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Разбира се, ако уште неколку пати напишеш ваков пост, ќе добиеш исто толку „лајкови„ од оние кои ја мразат МПЦ.

Но јасно е дека си „аут„ од збиднувањата во православниот Свет и јасно е дека не Ти е јасно оти православниот Свет е поширок отколку што е инаетењето од спрегата од српската и грчката Црква во однос на македонската. Останатите помесни православни Цркви немаат проблем со македонската, но за да не дојдат во судир со грчката и српската, се оградуваат, очекувајќи го решението за спорот кој македонската Црква го има со соседните Цркви.
Ме интересира, ти ако одиш по улица и видиш некое поголемо дете како крвнички тепа помало, дали ќе се оградиш од настанот, то ест ќе чекаш сами да го решат спорот?

Каде е православната љубов спрема вистината, каде е рисјанската љубов и разбирање меѓу црквите кои се нели дел од црквата Исусова? Каде рускиот или вселенскиот патријарх (или како веќе се вика, навистина се хорор православциве со овие титулите, од господи господин до патријарски на Млечниот Пат) да пресече во спорот, ако толку очигледно сте во право? Мене сето тоа ми личи на ситно политиканство и борба за власт и привелигии...

Човечко, премногу човечко. ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Ме интересира, ти ако одиш по улица и видиш некое поголемо дете како крвнички тепа помало, дали ќе се оградиш од настанот, то ест ќе чекаш сами да го решат спорот?

Каде е православната љубов спрема вистината, каде е рисјанската љубов и разбирање меѓу црквите кои се нели дел од црквата Исусова? Каде рускиот или вселенскиот патријарх (или како веќе се вика, навистина се хорор православциве со овие титулите, од господи господин до патријарски на Млечниот Пат) да пресече во спорот, ако толку ичигледно сте во право? Мене сето тоа ми личи на ситно политиканство и борба за власт и привелигии...

Човечко, премногу човечко. ;)
Споровите помеѓу помесните Цркви, небитно кои, се појавија пред се‘ од политички причини, понајмалку од канонски, а воопшто не од доктринарни разлики помеѓу Црквите.

Така, кога Црквите ќе разговараат за Христа, тогаш ќе нема проблеми. Кога се раководат по дневно-политички интереси а не верско-духовни, до тогаш ќе има проблеми.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.187
Споровите помеѓу помесните Цркви, небитно кои, се појавија пред се‘ од политички причини, понајмалку од канонски, а воопшто не од доктринарни разлики помеѓу Црквите.

Така, кога Црквите ќе разговараат за Христа, тогаш ќе нема проблеми. Кога се раководат по дневно-политички интереси а не верско-духовни, до тогаш ќе има проблеми.
Абе Мики, ако челниците на тие цркви се занимаваат со политиканство, ако се алчни дебели свињи, на кого народот ќе се угледа?

На мене?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.380
Абе Мики, ако челниците на тие цркви се занимаваат со политиканство, ако се алчни дебели свињи, на кого народот ќе се угледа?
Мал дел од високите достојници од Црквите се занимаваат со политикантство, но дури и таа „мањина„ чини големи проблеми...
--- надополнето: 18 јуни 2013 во 12:33 ---
Не дај Боже на Тебе да се огледа...:pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom