Прашање за Христијанството III

Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Сериозно, имаш 34 години и немаш поим и никогаш не си се заинтересирал што е секуларност и од каде земаат плата буџетарите, а од каде вработените во приватните компании?

Јас ти завидувам на неподносливата леснотија на твоето постоење, браоС...
Ако не го знаеше сето она од погоре, многу е мала веројатноста дека ќе ја примети и иронијата...

:icon_lol:
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Ако не го знаеше сето она од погоре, многу е мала веројатноста дека ќе ја примети и иронијата...

:icon_lol:
Во тој случај ќе е горд што му завидувам :icon_mrgr:... Нема мака тој во секој случај...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
33 имам, и не, не ме интересира воопшто, и не знам, и не ми е јасно шо е тоа чудно тука? Знаеш ти што е linux-vservers? Каде се наогјаат модулите во Linux кернелот? Како да ги рекомпајлираш и направиш ванила кернел што ке троши само 40 МБ РАМ.... али ај, да не одам у офтопк...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
33 имам, и не, не ме интересира воопшто, и не знам, и не ми е јасно шо е тоа чудно тука? Знаеш ти што е linux-vservers? Каде се наогјаат модулите во Linux кернелот? Како да ги рекомпајлираш и направиш ванила кернел што ке троши само 40 МБ РАМ.... али ај, да не одам у офтопк...
Добро бе, програмерче, станува збор за основите на кои функционира општетсвото во кое живееш, и ќе ти дадам еден совет не е срамота човек да се роди глупав, ама срамно е да умре како игнорантен глупак. А за да не си другпат предмет на потсмев, поднаучи и нешто надвор од мемории, оперативни системи, оуврклокинг енд стаф (гледаш јас разбирам повеќе од твојата проблематика отколку што претпостави).

И година плус минус не додава многу зрелост ;)...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Гледаш дека не разбираш повеке, не сум програмер. А не знам и тоа што е срамота а што не, али знам дека работи што не ме интересираат не сакам ни да ги знам, па колку што сака нека се основни. Еден од проблемите кај нас е тоа што сите се знаете и нема професионализам, мене, доволно ми е да знам и некој основни работи кој што ке ме водат во животот, а тоа дали знам што е тоа зборот на "с" верувам дека никогаш нема да ми притреба во животов освен овака, да млатам празна слама.

А тоа дали некој ке ми се потсмева, нарочито на форум, ама баш ништо не ми значи. :)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Гледаш дека не разбираш повеке, не сум програмер. А не знам и тоа што е срамота а што не, али знам дека работи што не ме интересираат не сакам ни да ги знам, па колку што сака нека се основни. Еден од проблемите кај нас е тоа што сите се знаете и нема професионализам, мене, доволно ми е да знам и некој основни работи кој што ке ме водат во животот, а тоа дали знам што е тоа зборот на "с" верувам дека никогаш нема да ми притреба во животов освен овака, да млатам празна слама.

А тоа дали некој ке ми се потсмева, нарочито на форум, ама баш ништо не ми значи. :)
Sorry za offtopik.
A sto uopste barash ti na temava?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Прочитај назад постовите де, па ке сватиш. ако те мрзи да читаш кажи слободно, па ке ти прераскажам во кратки црти.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Прочитај назад постовите де, па ке сватиш. ако те мрзи да читаш кажи слободно, па ке ти прераскажам во кратки црти.

Ете и зошто не сум знаел што значи, ниту едното ме интересира ниту другото. :)

Па како сакаш да ти објаснат пријателе зошто поповите земаат пари од верниците ем прашуваш,ем не те интересира ем не сакаш да разбереш!!!:facepalm:
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ма и тоа не ме интересира, онака испадна тоа, уз муабет, МИКИ1 е крив, јас прашав нешто во врска со крштевки ама он почна да ја дрви. Нема везе, ок е. Да не ја онадуваме темава повеке во оф топик, престанувам со овој пост да го дрвам и јас. И се извинувам за оф топикот до сега, не намерно беше.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
К
Кои се тие родители-сатанисти, кои детето би го однеле на крштевка, при Христа?
Нема што родителите да го носат. Ако тој/таа е доволно возрасен за да го запознае Христос и да поверува во Него, тогаш тој/таа сигурно веќе знае да оди, а дури и да е инвалид, тој сигурно е во комуникација со некои од Црквата кои би можеле да му помогнат со крштевањето.
.
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 01:28 ---
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 01:28 ---
.
Инаку сеа видов дека праите муабет за секуларноста на Македонија. Македонија само де јуре е секуларна, а де факто власта ја фаворизира и се побратимува со МПЦ. Власта за МПЦ е мајка, за Католиците, ИВЗ, евреите и Методистите е маќеа, а за сите останати верски заедници е баба рога :)

Кажете ми колку е тоа секуларна нашата држава, кога власта и подарува бесплатни земјишта на МПЦ? (а покрај неа им дава и џамии на ИВЗ само за да не креваат востание.) Останатите верски заедници, не само што ги попречува дури и со свои пари да си изградат објекти, туку едноставно не им дава маркица за изградба на верски објект со образложение дека во инфраструктурата на оваа општина не е предвидено тоа.

Кажете ми колку е тоа секуларна нашата држава, кога власта ја стави богословијата на МПЦ под буџетска капа и лукаво ја вметнаа во Државниот универзитет „Свети Кирил и Методиј“, ко бајаги придружна членка, ама со сите права на конститутивна членка. Ем сите да ги плаќаме поповите, ем тие да ни решаваат за високото образование, за научни проекти, за избор на професори. Следно е уште по еден владика да стават во секој факултет и да не вратат во средниот век кога свештениците го држеле општеството во интелектуален мрак.

Каква е таа секуларна држава каде што агенти на одредена верска заедница (поповите на МПЦ) ја отвараат студентската година? Оова се случуваше неколку години по ред на првата средба со бруцошите во салата Борис Трајковски. Ако некаде е НАЈПОТРЕБНА секуларноста, тоа е Универзитетот, тоа се студентите.

Далеку сме ние од вистинска секуларност, ама морам да признам и многу ме радува што во последно време гледам едно отрезнување особено кај помладите, почнуваат да сфаќаат, да ги прошируваат видиците, да се ослободуваат од традиционални суеверија и стравови, да размислуваат со свои глави. Верувам дека социјалните мрежи допринесоа за ова, како прозорец преку кој можат да ѕирнат и надвор, да прочитаат разлчни ставови, да споредат, да критикуваат. Има надеж за Македонија. Сакам да сум оптимист :)
 
Член од
9 март 2013
Мислења
1.313
Поени од реакции
580
Нема што родителите да го носат. Ако тој/таа е доволно возрасен за да го запознае Христос и да поверува во Него, тогаш тој/таа сигурно веќе знае да оди, а дури и да е инвалид, тој сигурно е во комуникација со некои од Црквата кои би можеле да му помогнат со крштевањето.
Те подржувам во тоа кој човек што сака да се покрсти ќе биде покрстен по сопствена воња а не по воњата на тие кој имаат влијание над него.иако сте изопачени...
Конечно да се сложиме во нешто сигурно е поради Христијнството. :)


Инаку сеа видов дека праите муабет за секуларноста на Македонија. Македонија само де јуре е секуларна, а де факто власта ја фаворизира и се побратимува со МПЦ. Власта за МПЦ е мајка, за Католиците, ИВЗ, евреите и Методистите е маќеа, а за сите останати верски заедници е баба рога :)
А на протестантите им дале барака под ќирија у Дебар Маало а?
Па нека брцнат тоа вашите ментори во џебот изградете нешто повеќе како поповите у МПЦ.само не знам како ќе ја наполните и Кога.
Сигурно! Секако дека власта е свесна за доброто на својата држава и својот народ и не потпаѓа под влијание на протеснтански љубовни заведувачи свесна за состојбата на државата и вистинското.За среќа што премиерот не е како оној вашиот Жерновски безбожник па руши цркви од парите од граѓаните.

Кажете ми колку е тоа секуларна нашата држава, кога власта и подарува бесплатни земјишта на МПЦ? (а покрај неа им дава и џамии на ИВЗ само за да не креваат востание.) Останатите верски заедници, не само што ги попречува дури и со свои пари да си изградат објекти, туку едноставно не им дава маркица за изградба на верски објект со образложение дека во инфраструктурата на оваа општина не е предвидено тоа.
Грешка си за подарувањето.Црквите само си го зема стариот нејзин имот изгубен во Турско и земјотресот и ги гради и обновува црквите.
Греота е да лажеш за црквите бе Чорбаџијо.!!!

Далеку сме ние од вистинска секуларност, ама морам да признам и многу ме радува што во последно време гледам едно отрезнување особено кај помладите, почнуваат да сфаќаат, да ги прошируваат видиците, да се ослободуваат од традиционални суеверија и стравови, да размислуваат со свои глави. Верувам дека социјалните мрежи допринесоа за ова, како прозорец преку кој можат да ѕирнат и надвор, да прочитаат разлчни ставови, да споредат, да критикуваат. Има надеж за Македонија. Сакам да сум оптимист :)

Или размислуваа под влијание и убедување на некој си организирани/праксирани луѓе кој прават да бидат под нивно влијание и ги одвраќаат од суштината на Христијанството.
Секако лесно е да се манпулира со младите.од нив треба да почнеме па потоа они нивните фамилии ќе си ги образуваат и така натака ќе не има повече:sneaky:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Али не треба да бараат пари за ништо, имаат плата и доста им е.
.
gt80.

веќе напишав дека свештенството живее од она коего наплаќа од својата служба и не споменав никаква плата, понајмалку плат од државата.
Но замисли ситуација: државата (МК) да воведе данок на граѓаните, од кој ќе им плаќа на свештениците! Каква би била Твојата реакција во тој случај, ако Ти уште при ваква состоја, каде свештенството е релативно независно од власта, не го поденсуваш?
--- надополнето: 15 јуни 2013 во 16:57 ---
Нема што родителите да го носат. Ако тој/таа е доволно возрасен за да го запознае Христос и да поверува во Него, тогаш тој/таа сигурно веќе знае да оди, а дури и да е инвалид, тој сигурно е во комуникација со некои од Црквата кои би можеле да му помогнат со крштевањето.
.
Ова се Твои зборови, цитирам:

„..Родителите може и најголеми сатанисти да се, но тоа нема врска со крштевањето на детето....„

Завршен цитат.

Значи, не е во прашање лична одлука од одраснат поединец, кок би бил независен во својат одлука да се крсти или да не се крсти, како што сакаш да го извртиш муабетов, туку е во прашање одлука од родители-сатанисти, кои би го крстиле своето дете на негова детска возраст, кога е недораснато за самоодлучување, а по нивно лично/родителско наоѓање.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ке палќам Мичо, држава си е држава, нема заебаницја.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ке палќам Мичо, држава си е држава, нема заебаницја.
Јак си на зборови, нема ш‘о, се‘а уш‘е на дело да се покажеш...:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom