Прашање за Христијанството III

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ти го кажа тоа. И ако даваш одговор тогаш давај на сите прашања, а не само на оние што тебе ти одговараат.

Од кај го извади ова?...:unsure:
Ова е точно.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 14:28 ---
Па од прилика, да ти ја доловам поентата за она што мене ме интересира:

Јас прашав:

А зошо тогаш поповите бараат некој денар таму да се плати, демек како казна, мислам дека беа 2000-3000 денари ...?

а ти ми одговори:

Затоа што во Црквата постои ред, чие непочитување ќе падне на грбот од свештенството, ако истото тоа свештенство не ги запази сите потребни процедури при вршењето на Светите Тајни, а во случајов, тоа е Стетата Тајна крштевање, заедно со миропомазание.

а после тоа јас прашав:

зошто да дава некој 40-50 евра? Зошто пари? Зарем на Исус кеш му треба па да треба пари да се дава? зошо да не се направи нешо духовно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Па од прилика, да ти ја доловам поентата за она што мене ме интересира:
Подобјасни го изразов „од прилика„...Што е тоа и колку изнесува...од прилика?
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 14:35 ---
Т
а после тоа јас прашав:

зошто да дава некој 40-50 евра? Зошто пари? Зарем на Исус кеш му треба па да треба пари да се дава? зошо да не се направи нешо духовно?
Зашто секој непријател на Црквата веднаш се фаќа за поповите и парите? Зашто не се фати за учењето од Црквата?

Од кај знаат неверните што е тоа „духовно„?
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Значи пак не ми одговори. Темава е прашање за христијанството, и јас прашувам, а ти ако сакаш да ми одговориш убаво, ако не сакаш биди ми здрав и жив.

Иначе еве ке ти одговорам:

Затоа шо поповите се тие што учат и тие што бараат пари. Зошто пак они бараат пари за се? Од каде таа мода? Како да учам од некој кој што знам дека самиот тој е неверен, покварен итн... али нема везе тоа, прекинувам тука за тоа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зошто пак они бараат пари за се?
Поповите живеат од својата служба, но не бараат пари за се‘. Не бараат пари за литургија, за утрински и вечерни служби, за акатисти, за исповест, за причест, за совет...
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:00 ---
Затоа шо поповите се тие што учат и тие што бараат пари. Зошто пак они бараат пари за се? Од каде таа мода?
Не е никаква мода: свештениците наплаќаат за требите и за дел од Светите Тајни и од тоа наплаќање живеат.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:01 ---
Како да учам од некој кој што знам дека самиот тој е неверен, покварен итн..
А Ти си верен, непокварен и сл. Така?
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:01 ---
... али нема везе тоа, прекинувам тука за тоа.
Паметно...
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
="MIKI1, post: 5941520, member: 12074"]Поповите живеат од својата служба, но не бараат пари за се‘. Не бараат пари за литургија, за утрински и вечерни служби, за акатисти, за исповест, за причест, за совет...
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:00 ---
Али не треба да бараат пари за ништо, имаат плата и доста им е.

Не е никаква мода: свештениците наплаќаат за требите и за дел од Светите Тајни и од тоа наплаќање живеат.
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:01 ---
Мода е, порано не се наплатувало, ја колку шо знам може да однсеш у црква зејтин ова она, па и пари ако сакаш, ама АКО САКАШ, без тарифа.

А Ти си верен, непокварен и сл. Така?
--- надополнето: 14 јуни 2013 во 15:01 ---
Може сум, а може и не сум, како за кога, ама барем никого не учам да НЕ прави работи што јас самиот ги правам.

 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Од кај да знам, ваљда од државата.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Врска неам да ти кажам шо значи тоа "секуларност"
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Врска неам да ти кажам шо значи тоа "секуларност"
Секуларност значи дека Скопска пивара и One i Вип и Телеком и макпетрол земаат плата од државата :pos:
 
M

Muranyi

Гостин
Врска неам да ти кажам шо значи тоа "секуларност"
Секуларноста претставува одвоеност на религијата од политичките и социјалните активности на државата.
Секуларноста не го загрозува правото на религиозна слобода на граѓаните,без разлика на која религија се повикуваат и ја практикуваат и без разлика дали се работи за мнозинска или малцинска религиозна група.
Интересно,мене на пример секогаш поимот секуларност ме потсетува на Турција и на Кемал Ататурк,најверојатно поради тоа што е типичен пример за суштинската вредност на секуларноста и доказ за штетата која ја повлекува теократското уредување на државата.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ете и зошто не сум знаел што значи, ниту едното ме интересира ниту другото. :)
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
431
Поени од реакции
935
Ете и зошто не сум знаел што значи, ниту едното ме интересира ниту другото. :)
Сериозно, имаш 34 години и немаш поим и никогаш не си се заинтересирал што е секуларност и од каде земаат плата буџетарите, а од каде вработените во приватните компании?

Јас ти завидувам на неподносливата леснотија на твоето постоење, браоС...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom