Прашање до сите музичари!

Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
naj normalen mp3/stereotrack bez instrumenti koj ke gi svires u zivo+vokal se razbira
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Не знаев како да ја крстам темава,па ја крстив вака со надеж дека повеќето ке ја отворите,а со тоа и поголеми се шансите да ми помогните.
Ако сметаат администраторите или модераторите да го сменат насловот,мене не ми е проблем,

Значи прашањето ми е следново.
На неколку наврати имам сретнато,пример,еден тип свири на гитара,а на лап-топ си свират другите елементи од песната,и нормално си поврзува микрофон и си тера цела свирка...
Еве пример Џоко Танески,баш заприметив, си има еден гитарист со него,и на лап топ си пушта матрици,овај на гитарава си свири,и си прават свирка.

Прашањето ми е,дали знај некој,прво која е програмата потребна за тоа,и второ,каков формат треба да се песните(матриците)(претпоставувам миди,ама па од друга страна не ми е верно,пошто не звучат вештачки матриците,туку како со вистински иснтрументи да е свирено)

Фала ви многу,во случај да ми помогните...па и да не ми помогните,пак фала ви многу:):):smir:
Брат не знам како би тоа баш ишло..али според мене симнал,нашол или сам си направил бекинг тракс и ги пиштал во програма која најверојатно се вика винамп...друга опција нема..
 

BoogieMan

#%$!
Член од
24 август 2006
Мислења
364
Поени од реакции
19
епа можеш како шо рекоа со Ableton Live да си земеш VST за тапани (EZ Drummer, Superior Drummer) па да го стаиш мидито (кое можеш од Guitar Pro да го експортираш) и такви ствари, за клавијатури имаш едно чудо семплови или можеш исто VST плагини, али за семпловите мораш да користиш и семплери анд шит. Све на све ке треба да си земеш бааги софтвер, нормално првин да разгледаш што како ти треба и такви ствари. Има бааѓи работа... ама на крај коа ке средиш све стануе интересно :D
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
За мене тоа е уништување на уметноста.Музиката сама по себе си е уметност.Вистинскиот амбиент се доловува доколку се што се прави на една свирка се прави во живо, позади има неколку музичари кои свират на одредени инструменти и интерпретатор.Се освен тоа за мене е осудено на пропаст, силување за моите уши.Крај на крај, сум отишол на свирка да слушам музика во живо, да сакав јас матрица да слушам и некој да пее, можам и дома да го направам тоа.Зар, не?:smir:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
За мене тоа е уништување на уметноста.Музиката сама по себе си е уметност.Вистинскиот амбиент се доловува доколку се што се прави на една свирка се прави во живо, позади има неколку музичари кои свират на одредени инструменти и интерпретатор.Се освен тоа за мене е осудено на пропаст, силување за моите уши.Крај на крај, сум отишол на свирка да слушам музика во живо, да сакав јас матрица да слушам и некој да пее, можам и дома да го направам тоа.Зар, не?:smir:
Вака,сето тоа во ред дека маде лево е(да ми извините на речников:)) со такви заебанции да правиш тезги.Значи се согласувам.Јас си сум ДЈ по професија,меѓутоа знам да свирам на гирата,сајзер и тн. и тн...и имам кеф а пример,да пробам со ова како би одело,да видам едноставно како звучам ко ке свирам на гитара(зборувам за свирење низ дома).Оти друго е само на гитара да свирам,а друго е ко ке ме прати музика,мислам ме разбирате.Не ми е финтава тезгаџија да станам(макар ако станам маме чебам,че се растурам од пари праење:))
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Го зипував ама како да го закачам тука???
 
D

drama187

Гостин
Ако најдеш матрици во мп3 формат уште подобро, бидејќи тие се со подобар квалитет од миди, а за другото ке си инсталираш Traktor DJ Studio.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Dee Jay... според мене.. вака.. значи ја имаш траката у програм напраено.. т.е Frooty loops.. Reason .. Cubase.. кој било.. не е важно дали користиш плагин за останатите инструменти или користиш семплови за во wav... едноставно една миксета пикаш гитарата у миксета мајкот у миксета лаптопот у миксета во програмот ја гасиш гитарата (пошо ке иде живо) го гасиш вокалот (пошо и тој ке иде живо ваљда) и тераш даље.. можеш да користиш кој било програм.. :) гуд лак
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
За мене тоа е уништување на уметноста.Музиката сама по себе си е уметност.Вистинскиот амбиент се доловува доколку се што се прави на една свирка се прави во живо, позади има неколку музичари кои свират на одредени инструменти и интерпретатор.Се освен тоа за мене е осудено на пропаст, силување за моите уши.Крај на крај, сум отишол на свирка да слушам музика во живо, да сакав јас матрица да слушам и некој да пее, можам и дома да го направам тоа.Зар, не?:smir:
За мене па тоа е начин на преживување :toe:...Кај нас имаш мал милион музичари кои или завршиле средно музичко, или се со академија , а работат по бутици, растовараат цемент итн...Тоа со тезгите се јавува како појава на београдските сплавови пред 10-15 години и ликови како Аца Лукас, Марко Булат, Ацо Пејовиќ се пионерите у таа работа...На некои од нив тоа им е само одскочна даска за понатамошната кариера...Да не забегуваме, ти викам дека тоа што некој го учел десетина години у музичко школо сака некако да го материјализира па е сосема небитно на кој начин ќе го напраи тоа...Од тезгиве се зима онака солиден кеш, ништо посебно ,али со бакшиши може и у фина позитива да се отиде...

Кај и да отидеш по кафичиве у Скопје, или па у Охрид преку лето, ги слушаш истите песни како се вртат и тоа е лошо, што е ограничен изборот а рајата сепак не се откажува од такви журки...Значи, од економска гледна точка, ако има потрошувачка на доброто тогаш очекувај дека ќе има и побарувачка , а што сето тоа сеа е преувеличано и максимизирано е друг муабет...

Вака,сето тоа во ред дека маде лево е(да ми извините на речников:)) со такви заебанции да правиш тезги.Значи се согласувам.Јас си сум ДЈ по професија,меѓутоа знам да свирам на гирата,сајзер и тн. и тн...и имам кеф а пример,да пробам со ова како би одело,да видам едноставно како звучам ко ке свирам на гитара(зборувам за свирење низ дома).Оти друго е само на гитара да свирам,а друго е ко ке ме прати музика,мислам ме разбирате.Не ми е финтава тезгаџија да станам(макар ако станам маме чебам,че се растурам од пари праење:))
И ја сакам да видам како би ми идело, пејач најдов , треба само уште да се понудам на некој од кафичиве по градов :wink:

Го зипував ама како да го закачам тука???
Адни ме на мсн ако не ти е тешко па ќе средиме работа :helou:
 

Black Night

Galvanize
Член од
25 септември 2008
Мислења
327
Поени од реакции
20
Можеш на двеста начини ова да го направиш, а најлесно ке ти биде со FL studio. Симни си миди од некоа песна, стави ја во FL, па и не мора и FL може и друг како Cubase, коа ке го ставиш миди то во програмот едноставно одбери виртуелен инструмент и ке ти го свири мидито од тапани па до соло гитара бас гитара и се она што е снимано во мидито. Најди ја миди тракта во програмот што ја свири гитарата и исклучи ја. После ти уклучи ја твојата гитарата и дрмкај цел ден.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
86
Поени од реакции
3
озеби малце сум надвор од темава ама да не знаете каде можам да најдам матрици од македонски и странски песни.
Фала однапред
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Значи јас цело време сум барал Backing tracks,еве за тие што сакате да пробате,поготово Марко_Мзт пиши на гоогле и ке ти излезат страници еден куп со бекинг трак за гитари....Ако не треба темава,клуч слободно можите да и мавните:)
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Моето мислење е дека од музика пари се нема...

Ако имаше пари од музика Моцарт немаше да отворат кладилница. :vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom