Прашање до сите музичари!

Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Не знаев како да ја крстам темава,па ја крстив вака со надеж дека повеќето ке ја отворите,а со тоа и поголеми се шансите да ми помогните.
Ако сметаат администраторите или модераторите да го сменат насловот,мене не ми е проблем,

Значи прашањето ми е следново.
На неколку наврати имам сретнато,пример,еден тип свири на гитара,а на лап-топ си свират другите елементи од песната,и нормално си поврзува микрофон и си тера цела свирка...
Еве пример Џоко Танески,баш заприметив, си има еден гитарист со него,и на лап топ си пушта матрици,овај на гитарава си свири,и си прават свирка.

Прашањето ми е,дали знај некој,прво која е програмата потребна за тоа,и второ,каков формат треба да се песните(матриците)(претпоставувам миди,ама па од друга страна не ми е верно,пошто не звучат вештачки матриците,туку како со вистински иснтрументи да е свирено)

Фала ви многу,во случај да ми помогните...па и да не ми помогните,пак фала ви многу:):):smir:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Тоа е одговорот на прашањето како може двајца да имитираат цел бенд т.е. во овој случај еден којшто свири на сајзерот а другиот дел од ''бендот'' пее лесни мелодии...

Тоа , барем ја како што знам, се праи така што ќе си земеш адекватен , модерен, па и скап сајзер кој поддржува т.е. има излез за ЦД...После тоа од нет ќе си ги симнеш миди од песните кои ќе сакаш да ги изведуваш, ќе ги стаиш на цд-то и ќе го стаиш у сајзер...После имаш екран на сајзерот каде што све контролираш, а некои пак дури имаат и можност текстот на песната да ти го истакнат а све што треба да напраат тезгарите е да се појават на журката и помалце да фалшираат кога пеат....

За програма за симињање на такви миди фајлови не знам , али мислам дека ова е начинот на кој што се повеќе се праат тезги, не само у Скопје и МК, него сегде по Балканот...
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Тоа е одговорот на прашањето како може двајца да имитираат цел бенд т.е. во овој случај еден којшто свири на сајзерот а другиот дел од ''бендот'' пее лесни мелодии...

Тоа , барем ја како што знам, се праи така што ќе си земеш адекватен , модерен, па и скап сајзер кој поддржува т.е. има излез за ЦД...После тоа од нет ќе си ги симнеш миди од песните кои ќе сакаш да ги изведуваш, ќе ги стаиш на цд-то и ќе го стаиш у сајзер...После имаш екран на сајзерот каде што све контролираш, а некои пак дури имаат и можност текстот на песната да ти го истакнат а све што треба да напраат тезгарите е да се појават на журката и помалце да фалшираат кога пеат....

За програма за симињање на такви миди фајлови не знам , али мислам дека ова е начинот на кој што се повеќе се праат тезги, не само у Скопје и МК, него сегде по Балканот...
Не за сајзер,за лап топ прашува баткава над тебе :helou: :smir:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Тоа е одговорот на прашањето како може двајца да имитираат цел бенд т.е. во овој случај еден којшто свири на сајзерот а другиот дел од ''бендот'' пее лесни мелодии...

Тоа , барем ја како што знам, се праи така што ќе си земеш адекватен , модерен, па и скап сајзер кој поддржува т.е. има излез за ЦД...После тоа од нет ќе си ги симнеш миди од песните кои ќе сакаш да ги изведуваш, ќе ги стаиш на цд-то и ќе го стаиш у сајзер...После имаш екран на сајзерот каде што све контролираш, а некои пак дури имаат и можност текстот на песната да ти го истакнат а све што треба да напраат тезгарите е да се појават на журката и помалце да фалшираат кога пеат....

За програма за симињање на такви миди фајлови не знам , али мислам дека ова е начинот на кој што се повеќе се праат тезги, не само у Скопје и МК, него сегде по Балканот...
Сето ова в ред,само во случајов нема сајзер на тезгава,значи лап топ,гитарист и пејач....
Е сега,претпоставувам,дека по интернетов има такви миди фалјови,меѓутоа со реални инструменти,ко за на сајзер готови(кај да најдиме???:)),ама исто и претпоставувам дека има и некоја програма,пример,да се одземи само гитарата на некоја песна,за да можи да свири некој во живо на гитара.

Не за сајзер,за лап топ прашува баткава над тебе :helou: :smir:
Ти бе ибрик,да не знајш Гоцета Танес-ки на шо програма работи,и на шо фајлој???м??:baeh:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Не за сајзер,за лап топ прашува баткава над тебе :helou: :smir:
Аааа, епа исти ташак ти е и за лап-топ само што нема да се фолираш пред напалените малолетнички дека знаеш да свириш сајзер како Стиви Вондер :icon_lol:....Сум го глеал ја Џока како праи на журка, пушта сајзерот и матрицата , гитаристот демек ритам држи а уствари шмека девојчиња , и он пее ...Мислам дека не би требало да има многу разлика помеѓу двата вида на матрица, онаа за сајзер и оваа за лап-топ...
 

DarkAngelMKD

Warez-MK
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Па по мое искуство што ги користам тие програми за музика итн. Може да се повеке програми како на пример: Cubase Fruty Loops i Reason. Ама мислам дека го користат Fruty Loops зш е полесен за работа од другиве два. За другите треба мн да се учи да се скапе пред него со месеци. А за матриците незз не сум сигурен во тоа шо го мислам јас. Ако дознаам деновиве ке пишам тука. поззз
 

antitalent

idiotizam i renesansa....
Член од
22 јануари 2009
Мислења
182
Поени од реакции
6
Па по мое искуство што ги користам тие програми за музика итн. Може да се повеке програми како на пример: Cubase Fruty Loops i Reason. Ама мислам дека го користат Fruty Loops зш е полесен за работа од другиве два. За другите треба мн да се учи да се скапе пред него со месеци. А за матриците незз не сум сигурен во тоа шо го мислам јас. Ако дознаам деновиве ке пишам тука. поззз
pa toj e muabetot od nekoi od tie programi samo so vst ili plug in i ko realno ti zvuci niso povekje...ama zamisli ti se ukoci pcto na svirka
hahahahhah kic momenat:pos2:
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Одговорот е Ableton Live.
Кој црн Ејблтон,тој да знае на тоа да работи (Ѓоко Таневски) јас ќе сум Космонаут.

Финтата е во миди фајлот,најверојатно е испроцесиран на некој софтвер за сајзер,сите канали од миди песната ги прави како вистински интрументи па после ако сака може да ги пушти да свират и на вин амп :smir:
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Ако пушташ музика од Guitar Pro, може да си симнеш RSE (Realistic Sound Engine) плагин и миди фајловите да ти звучат реално. Плагини има за гитари, бас и тапани.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ако ти е за само да си подобриш свирење тогаш како што ти рече членот погоре имаш гитар про и се ќе биде во ред.
Ама ако сакаш ко џокац танески манески ондах моја подршка (чак што више и задршка) немаш. Боље иди сам со гитарата свири си него ко тие безрбетњаци да се бламираш :)
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
ja mislam najubavo ako znae nekoj strana za matrici da pisi, ko na youtube so ima nekoi instrumental, ali ne convertirani od youtube, tuku originalnite matrici samo bez back vokali, bez nisto i si pustes cd-to u kafic kaj so imas svirka, ni sajzeri da nosis, da se maltretiras, nisto ne ti treba, a gitara moze taka za ukras kolku da se prais fraer, i da drzes mrdas prsti demek akordi sviris. :wink: Btw mene mi najde eden drugar od bearshare nekoi takvi originalni matrici, ali od stranski samo ima.
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Друже јас имам миди фајлови,некои се ТОП,а некои се познаваат дека се е правено со сајзер.
Што ти треба?
Најмногу имам кафански,македонски,РОК.....
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.577
Поени од реакции
2.560
Друже јас имам миди фајлови,некои се ТОП,а некои се познаваат дека се е правено со сајзер.
Што ти треба?
Најмногу имам кафански,македонски,РОК.....
Не ми треба ништо посебно,ама ако ги имаш,можиш да ги зиповаш и да ми ги пратиш топтан сите.

Иначе,не ми е финтата тезгаш да станувам,туку сакав да знам,а и за дома за мој ќеиф да си свирам,па да се снимам,па да видам како звучи и такви мити рабојќе......

Значи до сега сите дадовме претпоставки,ако знај некој за сигурно нека пиши.

П.С
некој спомна Гитар Про, а има некое програмче,да можам гитар про фајлоби да ги наредам едно 20 тина,и да си свира една по друга песните....
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Друже јас имам миди фајлови,некои се ТОП,а некои се познаваат дека се е правено со сајзер.
Што ти треба?
Најмногу имам кафански,македонски,РОК.....

Aj зипувај тоа или у рар.формат стаи ги па да ми ги пратиш ако не ти е тешко...:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom