Прашање во врска со пријава и одјава

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Вака, дали може директорот да ги пријави вработените без притоа вработените да потпишат договор, односно без никаде да имаат ставено свој потпис, а само дадено копија од лична карта?
И дали може да се направи одјава во Агенција за вработување без потпишана спогодба од вработениот што се одјавува?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
514
Јас мислам дека мора да потпише работникот...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
И пријава и одјава мора да биде покриена со договор и со спогодба која ке ја подпише и вработениот ! Освен во случај на одјавување по основ на кршење на работната етика и норми кои и се пропишани со закон ( од типот на нејавување на работа повеке од 3 дена по ред и друго).
Уствари можеш да пријавиш и одјавиш луге самоволно ама со тоа правиш прекшок !
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Како бе да одјавиш вработени без нивен потпис/без да знаат. Уствари може да се потпишеш место нив ама ако оди на суд го јаде и тоа со години :D
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Да не се чудите после не потпишувајте бланко листови.

Некаде некои вработени така потпишале,газдата си земал убав кредит во нивно име..................
а додека се освестат завршиле со блокирани трансакциски
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Да не се чудите после не потпишувајте бланко листови.

Некаде некои вработени така потпишале,газдата си земал убав кредит во нивно име..................
а додека се освестат завршиле со блокирани трансакциски
тоа беше случка со инвалиди во заштитна работилница, но лесно се открива кој ги земал парите... Има други местења, ако те стават директор па да одиш затвор за финансиски далавери од порано..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
тоа беше случка со инвалиди во заштитна работилница, но лесно се открива кој ги земал парите... Има други местења, ако те стават директор па да одиш затвор за финансиски далавери од порано..
Тој што ги направил финансиските далавери тој ќе си одговара и оди во затвор
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Тој што ги направил финансиските далавери тој ќе си одговара и оди во затвор
da, no ako gazdata go izlaže ili natera noviot direktor da potpiše nešto i toj go jade stapot....
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
da, no ako gazdata go izlaže ili natera noviot direktor da potpiše nešto i toj go jade stapot....
Ако јас сум правел финансиски малверзации до денот кога нотарски ти си потпишал да бидеш директор ЈАС ЌЕ СИ ОДГОВАРАМ КРИВИЧНО
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Ако јас сум правел финансиски малверзации до денот кога нотарски ти си потпишал да бидеш директор ЈАС ЌЕ СИ ОДГОВАРАМ КРИВИЧНО
Се слагам дека така би требало да биде, но имав информации ( добро не се тазе туку од пред 10-на години), од млади економисти, кој биле притискани да прифатат одговорна работна позиција а за да им се наметне одговорност; некој се откажале и од работа ( дале отказ) ама газдата не им ја давал работната книшка, па ги советуваа да ја прогласат за изгубена и да извадат нова за да бараат на друго место работа...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Да прашам некој кој се разбира во човечки ресурси...
Ако заради закаснето пријавување си избришан од евиденција на невработени и имаш забрана една година - дали пред истекот на таа година можеш повторно да бидеш вратен во евиденција и уредно да те пријават од новото работно место...
И дали менува институцијата дали е приватна или државна кај што се вработуваш? Или дали се вработуваш преку конкурс или преку итно неодложено...?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Да прашам некој кој се разбира во човечки ресурси...
Ако заради закаснето пријавување си избришан од евиденција на невработени и имаш забрана една година - дали пред истекот на таа година можеш повторно да бидеш вратен во евиденција и уредно да те пријават од новото работно место...
И дали менува институцијата дали е приватна или државна кај што се вработуваш? Или дали се вработуваш преку конкурс или преку итно неодложено...?
Секако дека може да се вработиш. За да станиш вработен не е морално да си активен или пасивен барател на работа. Она што е проблематично е што како не регистриран невработен не може да бараат на тебе некои поволности од тип „македонија вработува“ и такви работи. Најсигурно прашајте си на телефоните во аврм за информации.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom