Прашање во врска со гитара!

Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Немжев да најдам слична тема а и нема на форумот па отворив нова! Доколку не сум во право преместете ја темата!

Значи следно е прашањето свирам на акустична гитара сакам да земам сега полуакостучна гитара со појачало или како одат тие и да земам микрофон.
Гледам каде што одржуваат свирки се со гитара али имаат сонив и лап топ и преку нив пуштаат некој ритам така што не му е потребно клавијатура и ритам.

Дали некој знае дали оваа работа може да се изведе да купам полуакустична гитара и појачало која е добра цена на располагање ми е до 150евра максимум за гитара
Колку би коштал микрофонот добар микрофон значи да не енекој што суште :D
Солидно појачало и дали може да се изведе тоа со некое програмче да се пуште матрица или како се вика тоа незнам за ритам да имам и клавијатура.. стрикно ми е за ex-yu песни.

Поздрав и чекам одговор
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Немжев да најдам слична тема а и нема на форумот па отворив нова! Доколку не сум во право преместете ја темата!

Значи следно е прашањето свирам на акустична гитара сакам да земам сега полуакостучна гитара со појачало или како одат тие и да земам микрофон.
Гледам каде што одржуваат свирки се со гитара али имаат сонив и лап топ и преку нив пуштаат некој ритам така што не му е потребно клавијатура и ритам.

Дали некој знае дали оваа работа може да се изведе да купам полуакустична гитара и појачало која е добра цена на располагање ми е до 150евра максимум за гитара
Колку би коштал микрофонот добар микрофон значи да не енекој што суште :D
Солидно појачало и дали може да се изведе тоа со некое програмче да се пуште матрица или како се вика тоа незнам за ритам да имам и клавијатура.. стрикно ми е за ex-yu песни.

Поздрав и чекам одговор
Многу добро за таа цена нема, како што си почетник или земај на старо или пак земи го овој пакет.

http://www.musiciansfriend.com/guitars/epiphone-pr-4e-acoustic-electric-guitar-player-pack/518786

Рачунај дека нема да биде оваа цена кај нас.
 
D

Daedalus

Гостин
За околу 25 000 денари можеш да го земеш сето тоа. Е сеа ако сакаш миксета, ќе те фати малку поскапо. Али можеш со компјутерски програми да го средиш сето тоа. Ако побараш на постаро, за 15000-20000 денари можеш многу квалитетен материјал да најдеш. Само пази од кого купуваш.
 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Ако имаш 150 евра за гитара најди уште 30 и си купи Ibanez полу акустична v70 мислам дека беше моделот е за тие пари ова е многу добра гитара
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.221
Поени од реакции
5.129
Друже за 150 евра ништо поише од почетничка опрема моеш да купиш, ако си почетник не ти ни треба нешо скапо док не се одлучиш убаво што ќе свириш, како ќе свириш и дали ќе свириш.
 
Член од
2 декември 2012
Мислења
189
Поени од реакции
24
Друже за 150 евра ништо поише од почетничка опрема моеш да купиш, ако си почетник не ти ни треба нешо скапо док не се одлучиш убаво што ќе свириш, како ќе свириш и дали ќе свириш.
Не треба бе друже нешто многу јако онака собирање на екипа по друго е со микрофон вклчување на појачало и подобро е него од самата акустична слабо се слуша а и со микрофон песната иде до израз.
Башка и доколку може ова со програмче преку лап топ за пуштање за матрица знам дека може а дали ја знаете програмата ?
 

rustyblades

Stiff Upper Lip
Член од
19 февруари 2007
Мислења
611
Поени од реакции
35
Јас имам озвучена акустична Ibanez V70. Ја земав за 200 евра од продавницата што беше тогаш у ГТЦ. За такво собирање како што спомнуваш врши работа, секако ти треба и појачало. Микрофон мислам дека нема да ти треба, од проста причина што сите ќе пеат погласно кога е погласна гитарата. За матирици зависи какви бараш. Еве ти една страна со „странско“.
http://www.guitarbackingtrack.com/
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.443
Ми требаат жици за акустична гитара. Каде колку ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom