Прашање во врска со банките

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.270
Поени од реакции
3.486
Доколку некоја има пари во банка, орочени или неорочени, во било која банка, и тој некој го менува презимето, а сметките се нормално на старото презиме, што треба тој некој да превземе?
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Мислам дека треба да пријавиш дека презимето ти е сменето :)Во банката во која имаш сметка отворено
 
T

Tetro

Гостин
Доколку некоја има пари во банка, орочени или неорочени, во било која банка, и тој некој го менува презимето, а сметките се нормално на старото презиме, што треба тој некој да превземе?
Откако ќе ти биде сменето презимето, бараш од МВР нова лична карта, додека матичниот број ти останува ист, нормално.
После тоа, со личната карта, до најблиската експозитура, пополнуваш барање за внес/измена на податоци, запишуваш таму, тие внесуваат во системот, и толку е.

Ако грешам, нека ме поправи некој.
Miki1976
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
520
Поени од реакции
73
Незнаев кај да пишам па мислам дека овде е најдобро. Ме интересира одприлика колку камата би ми дале за орочување на 3000 евра за една или две години во некоја од банкиве.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
16.564
Поени од реакции
13.504
Незнаев кај да пишам па мислам дека овде е најдобро. Ме интересира одприлика колку камата би ми дале за орочување на 3000 евра за една или две години во некоја од банкиве.
Имаш калкулатор за депозити кај сајтовите на повеќето банки, побарај...
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Е вака ,мајка ми најде една моја детска штедна книшка со орочени пари од 1985 година од стопанска банка па сакам да знам што можам да направам сонеа дали би можел да ги подигнам парите денес...?
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Е вака ,мајка ми најде една моја детска штедна книшка со орочени пари од 1985 година од стопанска банка па сакам да знам што можам да направам сонеа дали би можел да ги подигнам парите денес...?
Провери дали истата има автоматско преурочување , ама не верувам во тоа време таков систем да постоел а од друга страна види полномоштво на кого е , мислам дека без негова согласност неможиш парите да ги подигниш (y)
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Провери дали истата има автоматско преурочување , ама не верувам во тоа време таков систем да постоел а од друга страна види полномоштво на кого е , мислам дека без негова согласност неможиш парите да ги подигниш (y)
Полномошното е на мајка ми ,дали има автоматско преурочување незнам ... што би ми препорачале да направам?
 

V1kTo.Or

Талкач
Член од
16 август 2011
Мислења
504
Поени од реакции
304
Полномошното е на мајка ми ,дали има автоматско преурочување незнам ... што би ми препорачале да направам?
Ќе си појдиш во банка и ќе си прашаш подетално ама имај во предвид дека без согласност на мајкати не смееш да ги подигниш парите , за жал :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom