Прашање во врска со Германска Виза

Член од
27 август 2016
Мислења
32
Поени од реакции
12
Здраво дечки, заинтересиран сум за аплицирање на Германска Виза, имам едно прашање.
До сега имам работено со една фирма како freelancer од Германија и тие сакаат целосно да ме вработат. Ми имаат спремено договор за вработување, смештај и препорака за вработување.
Работодавецот ми рече да аплицирам како високо квалификуван работник дека мојата работа (програмер) била во листата на работници кои се во недостиг, али кога проверив на Германската Амбасада пишува дека треба да имам високо образование завршено за таа виза, а јас немам.

Дали би требало да аплицирам за обичната работна виза од западен балкан или пак би можел да аплицирам за високо квалификуван работник со препорака негова иако немам факултет?

Имајте среќна нова година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom