Прашање во врска со Германска Виза

Дискусија во форумот 'Македонска дијаспора' започната од ivanov90, 1 јануари 2019.

 1. ivanov90

  ivanov90

  Член од:
  27 август 2016
  Мислења:
  31
  Допаѓања:
  9
  Здраво дечки, заинтересиран сум за аплицирање на Германска Виза, имам едно прашање.
  До сега имам работено со една фирма како freelancer од Германија и тие сакаат целосно да ме вработат. Ми имаат спремено договор за вработување, смештај и препорака за вработување.
  Работодавецот ми рече да аплицирам како високо квалификуван работник дека мојата работа (програмер) била во листата на работници кои се во недостиг, али кога проверив на Германската Амбасада пишува дека треба да имам високо образование завршено за таа виза, а јас немам.

  Дали би требало да аплицирам за обичната работна виза од западен балкан или пак би можел да аплицирам за високо квалификуван работник со препорака негова иако немам факултет?

  Имајте среќна нова година.
   
 2. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.928
  Допаѓања:
  3.048
  На ivanov90 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: