Прашање во врска со Високата Медицинска Школа во Битола

Член од
26 јануари 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Матурантка сум и првенствено сакав да се запишам на медицинскиот факултет во Скопје или Штип но бидејќи немам услови да студирам надвор од градот (живеам во Битола) ќе морам да се запишам на Високата Медицинска Школа. Па сакав да знам дали од кога ќе завршам ќе можам да продолжам медицина и дали нешто ке ми се признава од Високата ако продолжам да студирам медицина или треба од почеток да учам медицински факултет.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
Здраво. Матурантка сум и првенствено сакав да се запишам на медицинскиот факултет во Скопје или Штип но бидејќи немам услови да студирам надвор од градот (живеам во Битола) ќе морам да се запишам на Високата Медицинска Школа. Па сакав да знам дали од кога ќе завршам ќе можам да продолжам медицина и дали нешто ке ми се признава од Високата ако продолжам да студирам медицина или треба од почеток да учам медицински факултет.
Подобро ти е во Штип оти скоро со истото учење ке си докторка а вака си само медицинска сестра и душата ке ти ја изва за тие три години...
Од муабети што уча едни другарки, пишман се шо не се запишале во Штип.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Здраво. Матурантка сум и првенствено сакав да се запишам на медицинскиот факултет во Скопје или Штип но бидејќи немам услови да студирам надвор од градот (живеам во Битола) ќе морам да се запишам на Високата Медицинска Школа. Па сакав да знам дали од кога ќе завршам ќе можам да продолжам медицина и дали нешто ке ми се признава од Високата ако продолжам да студирам медицина или треба од почеток да учам медицински факултет.
Колку шо знам не се признавет испитите од смер за сестри на смер за доктори, а обратно се признавет.
Незнам какви ти се финансиските услови ама би ти препорачал да се запишиш во Романија кај шо сум јас, зошто имаш стипендија шо ти покриват се (престој во интернат, школарина и 65 еур месечно) и плус имаш европска диплома шо ти ја отварат вратата кон ЕУ многу полесно отколку МК диплома. Предпоследна година сум на Медицински факултет и сум многу задоволен, иако мојов универзитет не е еден од најдобрите во Романија, тврдам дека е многу подобар од тој во Скопје.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Колку шо знам не се признавет испитите од смер за сестри на смер за доктори, а обратно се признавет.
Незнам какви ти се финансиските услови ама би ти препорачал да се запишиш во Романија кај шо сум јас, зошто имаш стипендија шо ти покриват се (престој во интернат, школарина и 65 еур месечно) и плус имаш европска диплома шо ти ја отварат вратата кон ЕУ многу полесно отколку МК диплома. Предпоследна година сум на Медицински факултет и сум многу задоволен, иако мојов универзитет не е еден од најдобрите во Романија, тврдам дека е многу подобар од тој во Скопје.
А со јазикот како стоиш?
99 % од Македонциет првпат би се сретнале со Романски јазик. А ниту пак има можност овде некаде да го учиш колку што знам.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
А со јазикот како стоиш?
99 % од Македонциет првпат би се сретнале со Романски јазик. А ниту пак има можност овде некаде да го учиш колку што знам.
Јазикот се учит во подготвителна (т.е. нулта) година.
 
Член од
21 септември 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ако имаш исти предмети со факултетот на којшто сакаш да продолжиш најверојатно ќе ти се признаат, ама најдобро е директно да си се запишеш на факултет, вишо во Битола, па факултет, па специјализации... само повеќе пари ќе потрошиш. Почекај ако треба некоја година, па оди во Штип или Скопје на факултет или заврши висока школа, па специјализирај си соодветно и сето тоа ќе те фати 4 години наместо да одиш на факултетот којшто ти е ШЕСТ ГОДИНИ :Ѕ
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Ако имаш исти предмети со факултетот на којшто сакаш да продолжиш најверојатно ќе ти се признаат, ама најдобро е директно да си се запишеш на факултет, вишо во Битола, па факултет, па специјализации... само повеќе пари ќе потрошиш. Почекај ако треба некоја година, па оди во Штип или Скопје на факултет или заврши висока школа, па специјализирај си соодветно и сето тоа ќе те фати 4 години наместо да одиш на факултетот којшто ти е ШЕСТ ГОДИНИ :Ѕ
Веќе ти кажав дека не можеш да специјализираш ако не си дипломиран лекар - така да, не ти бегаат ШЕСТ ГОДИНИ (минимум) ако сакаш да бидеш специјалист микробиолог, или што и да е.[DOUBLEPOST=1411328460][/DOUBLEPOST]
Колку шо знам не се признавет испитите од смер за сестри на смер за доктори, а обратно се признавет.
Незнам какви ти се финансиските услови ама би ти препорачал да се запишиш во Романија кај шо сум јас, зошто имаш стипендија шо ти покриват се (престој во интернат, школарина и 65 еур месечно) и плус имаш европска диплома шо ти ја отварат вратата кон ЕУ многу полесно отколку МК диплома. Предпоследна година сум на Медицински факултет и сум многу задоволен, иако мојов универзитет не е еден од најдобрите во Романија, тврдам дека е многу подобар од тој во Скопје.
На која основа го прави ова Романија, што е „цаката“? Само сум љубопитен, со студиите завршив одамна.
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
990
стварно многу висока оваја школата, на петти спрат горе, ја скапаф барање
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Зошто сите зборуваат дека на високата медицинска во Битола е толку лошо ? Што е лошово ?[DOUBLEPOST=1510079976][/DOUBLEPOST]И кажете кој смерови ги има кајганџии ?
 
Член од
3 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Sto e tolku loso na Visoka medicinska skola vo Bitola sega se zagriziv site komentari se losi a moeto dete se zapisa tamu.Dali zgresi?Ima li nekoj sto studiral tamu da kazi iskustvo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom