Прашања и одговори

Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Da ne znae nekoj sto znaci 2+1+1 fakulteska nastava na stomatoloski fakultet e na UGD. Teoreski casovi+ Vezbi + ??? Sekoj student bi trebalo da znae. Fala.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Часови, предавања бла бла. Ништо битно, сите универзитети го имаат.
Me interesira sto znaci sekoja brojka. Porano imase samo 2+1 (dva teoretska+ prakticna nastava) sega e 2+1+1 sto znaci treta brojka i dali isto znacata kako porano prvite 2?
 
Член од
12 август 2017
Мислења
19
Поени од реакции
6
Me interesira sto znaci sekoja brojka. Porano imase samo 2+1 (dva teoretska+ prakticna nastava) sega e 2+1+1 sto znaci treta brojka i dali isto znacata kako porano prvite 2?
Во табелите ни ги означуваат со п-предавања, т-теориски вежби, л-лабораториски вежби. Pretty basic.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.634
Поени од реакции
4.936
Да не знае некој на кои приватни универзитети во Скопје има Стоматологија и/или Виша Медицинска Школа?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.335
Поени од реакции
19.751
Да не знае некој на кои приватни универзитети во Скопје има Стоматологија и/или Виша Медицинска Школа?
Стоматологија и забна техника (3 год) има на Европски.
 
Член од
26 јануари 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Дали познава некој од вас некој што продава инсектариуми или инсекти во поголем број?
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво да прашам да не ги знае некој одговорите на прашањата за стручен испит за забен техничар?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
Здраво да прашам да не ги знае некој одговорите на прашањата за стручен испит за забен техничар?
...зависи каде полагаш нема фиксни прашања, па со тоа ниту одговори, на стручен испит се дава прашања од твоето стажирање со стажанската книшка каде си бил, а не прашања од стручни предмети кои си ги изучувал за време на твое 4 годишно стручно образование што е погрешно испитување, а најчесто тоа некаде го прават.

...комисијата за стручен испит за стоматолошки (забен) техничар најчесто се формира во Здравствен дом, секој кандидат кој има завршено средно стручно образование конкретно профил стоматолошки (забен) техничар може да полага каде сака каде има формирано таква комисија, така да ти може да си од Струмица, а да полагаш во Куманово или да си од Скопје, а да полагаш во Битола, односно ќе си одбереш град каде полесно поминуваат кандидатите.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
13
Поени од реакции
1
...зависи каде полагаш нема фиксни прашања, па со тоа ниту одговори, на стручен испит се дава прашања од твоето стажирање со стажанската книшка каде си бил, а не прашања од стручни предмети кои си ги изучувал за време на твое 4 годишно стручно образование што е погрешно испитување, а најчесто тоа некаде го прават.

...комисијата за стручен испит за стоматолошки (забен) техничар најчесто се формира во Здравствен дом, секој кандидат кој има завршено средно стручно образование конкретно профил стоматолошки (забен) техничар може да полага каде сака каде има формирано таква комисија, така да ти може да си од Струмица, а да полагаш во Куманово или да си од Скопје, а да полагаш во Битола, односно ќе си одбереш град каде полесно поминуваат кандидатите.
ЈАС сум од Штип и ќе полагам во Штип. Меѓутоа на мене ми дадоа прашања од 1ва до 4та год, се што е учено и се е опширно, а јас немам никаков материјал бидејќи завршив пред 10 години средно образование.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.595
Поени од реакции
34.790
ЈАС сум од Штип и ќе полагам во Штип. Меѓутоа на мене ми дадоа прашања од 1ва до 4та год, се што е учено и се е опширно, а јас немам никаков материјал бидејќи завршив пред 10 години средно образование.
...токму тоа го напишав, испрашувањето треба да биде околу поминатото шестмесечно стажирање на тие места каде си бил да се види дали можеш да го примениш тоа што си го учел, а не да одговараш на цел материјал поминат во текот на 4 ри годишно стручно образование, зошто ти веќе си завршил со фиксни оценки за тој материјал, ако знаеш сега повеќе ќе ти ја поправат тројката во сведителството или ако не знаеш ќе ти ја расипат петката?
...ако можам ќе го побарам овој дел каде треба комисијата да испрашува кандидат од поминатото стажирање што си правел на тоа стажирање и ти стручно да објасниш поврзувајќи со твоето знаење, а не да одговараш на испитни прашања од поминат материјал.
...тоа колку да знаеш дека е така, но не можеш да им ја смениш таму навиката, па распрашај се во друг град каде е поинаку испрашувањето.
 
Член од
6 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Дали случајно има некој што е запишан на Факултетот за Безбедност во Идризово или некој што завршил, доколку има нешто документи или прашања да препрати ако може :)
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
27
Поени од реакции
0
Zdravo, dali nekoj znae kade mozam da proveram kade moze da se prodolzi na master so diploma od odreden smer od ekonomski? (Prasuvam za stranstvo)
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Здраво на сите, да прашам каде се прават забави за дрвосечачи?
 
Член од
1 јули 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво. Дали некој знае колку дена се чека за извештај за плагијат, и потоа уште колку за одобрување од ННС?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom