Прашања и одговори

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
znae nekoj da mi ja izramni redoks ravenkata?
1. MnO2 + HBr = Br2 + MnBr2 + H20
2. P4 + HNO3 + H2O= H3PO4 + NO
(brojkite samo se dolu zapisani kako mali indeksi da ne dojdi do zabuna)

MnO2 + 4HBr = Br2 + MnBr2 + 2H2O

3P4 + 20HNO3 + 8H20 = 12H3PO4 + 20NO
 
Член од
27 април 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima skripti ako ne kade bi mozel da najdam online , od slednive predmeti na fak. po informatika

Бази на податоци
Оперативни системи
Компјутерска графика
WEB дизајн
Основи на менаџмент
Психологија на бизнис
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Знае некој кое е наставното време за учениците од четврта година во Лазар Танев Угостителското ?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Дали проектната што се брани,носи поени за упис на факултет ? ја знае ли некој бодовната листа за матура ? слушам муабети,дека за упис на факс,60% од работата ја завршува матурата,односно битно е какви оцени ќе извадиш....точно ли е тоа или лага ?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Дали проектната што се брани,носи поени за упис на факултет ? ја знае ли некој бодовната листа за матура ? слушам муабети,дека за упис на факс,60% од работата ја завршува матурата,односно битно е какви оцени ќе извадиш....точно ли е тоа или лага ?
Точно е се што кажа. Само за проектната, битна е оценката, не поените. Исто е дали ќе имаш 11 или 12 поени, битно да имаш 5ка.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
Точно е се што кажа. Само за проектната, битна е оценката, не поените. Исто е дали ќе имаш 11 или 12 поени, битно да имаш 5ка.
пошто јас не бев некој ученик,али еве 4та ја извадив со 2-3 тројки остало 4ки и 5ки,пошто сум вонредно,проектната ја одбранив со 5ка,па си викам ако стварно матурата носи 60% од работата,да ја запнам и неа за крај,па да бидам по раат за факултет...целта ми е да влезма на државен,не ми е ибтно државна-приватна квота...
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
пошто јас не бев некој ученик,али еве 4та ја извадив со 2-3 тројки остало 4ки и 5ки,пошто сум вонредно,проектната ја одбранив со 5ка,па си викам ако стварно матурата носи 60% од работата,да ја запнам и неа за крај,па да бидам по раат за факултет...целта ми е да влезма на државен,не ми е ибтно државна-приватна квота...
Оценките од 4те години носат 60%, матурата 40%
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
пошто јас не бев некој ученик,али еве 4та ја извадив со 2-3 тројки остало 4ки и 5ки,пошто сум вонредно,проектната ја одбранив со 5ка,па си викам ако стварно матурата носи 60% од работата,да ја запнам и неа за крај,па да бидам по раат за факултет...целта ми е да влезма на државен,не ми е ибтно државна-приватна квота...
Да, како што рече Дани е.

http://join.finki.ukim.mk/CalculatorNew.aspx

Еве ти линкче, па тука можеш да си пресметаш отприлика како ќе стоиш со успехот.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.618
океј,фала ви :)

А кога(од прилика) се полагањата ? после 10ти јуни ? за гимназија прашувам..
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
Ако има некој добар со Францускиот кој знае да смисли некој текст со 140-150 збора да ми се јави инбокс, за утре ми е...
 
B

BooBojan

Гостин
Кoгa би имaлo резултaти зa тaблетите ?

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ај да прашам тука, каков е мојот статус значи бев редовен студент на Уким, ги немам платено последните два семестри летен 2015 и зимски 2014, има некоја процедура што треба да се поднесе ако би сакал пак да продолжам ? И дали може да се земе дипломата од средно да се пријавам па да се врати ?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.146
Ај да прашам тука, каков е мојот статус значи бев редовен студент на Уким, ги немам платено последните два семестри летен 2015 и зимски 2014, има некоја процедура што треба да се поднесе ако би сакал пак да продолжам ? И дали може да се земе дипломата од средно да се пријавам па да се врати ?
Не ме фаќај за збор, ама како да ми останало у сеќавање дека ако изгубиш некој семестар, ти се укинува статусот на редовен студент. Најубаво да прашаш во студентски, бар за тоа мора да знаат, чим за пари се работи све знаат.

А за дипломава не те сфатив. Дипломата колку што знам ти стои кај факултетот се додека не одлучиш да се отпишеш или додека не го завршиш. Како мислиш да ја земеш и да се пријавиш, сакаш да кажеш од ново да се упишеш на факултетот?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Не ме фаќај за збор, ама како да ми останало у сеќавање дека ако изгубиш некој семестар, ти се укинува статусот на редовен студент. Најубаво да прашаш во студентски, бар за тоа мора да знаат, чим за пари се работи све знаат.

А за дипломава не те сфатив. Дипломата колку што знам ти стои кај факултетот се додека не одлучиш да се отпишеш или додека не го завршиш. Како мислиш да ја земеш и да се пријавиш, сакаш да кажеш од ново да се упишеш на факултетот?
Не за во завод мислев да се пријавам па да ја вратам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom