Прашања и одговори

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
И сега што да правам...оваа година задолжителна е математика за државна,а јас со математика сум скаран од 7мо одд,не сум некој ученик,а ми треба многу тоа средно за понатака и за плановите што ги имам,а ми треба и факс нели нормално.
Чим го ставиле задолжителен осеќам дека ќе дадат некои лесни задачи. Или седни и спреми се, оди на приватни часови да поднаучиш основата оти како што гледам најверојатно си цреп математика (и јас бев, среќа ние не полагавме) и положи или полагај училишна матура и моли се да нема конкуренција на факултетот кај што планираш да се запишеш.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Има некој некакви материјали поврзани за нутриционизам? Не би знаел подетално да објаснам, пошто не е за мене, вака само ми кажаа. Али било што поврзано со тоа, пратете ми по ПП ако може. Фала :D
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
255
Поени од реакции
135
Дали можам да студирам 3-та факс редовно а да бидам осигуран и да работам во фирма?
 
Член од
29 март 2011
Мислења
105
Поени од реакции
19
Здраво, сакам да прашам како оди постапката за промена на факултет.Запишан сум на Финки прва година, но од септември сакам да се запишам на Градежен. па ме интерсира дали само треба да ми дадат исписница и да си ги земам документите од Финки или постапката е посложена. Поздрав.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Кој може да ми помогне да ги одговорам прашањава:
1.Дали може да се каже дека радиобрановите се светлински бранови?
2.Бидејќи основен услов за да се емитира електромагнетен бран е да треба да постои забрзано движење на некоја наелектризирана честичка,размислете како и зошто молекулите и атомите зрачат инфрацрвена, видлива и ултравиолетна светлина (според претставите што ги имате за градба на честици)?
3.Кои се предностите на радиоастрофизиката во однос на оптичката астрофизика?
4.Што претставува фундаментален извор на електромагнетните бранови?
5.Дали жица споена во електрично поле со изворбатерија е извор на електромагнетен бран?Објасни.
6.Ако го наелектризираме чешелот со чешлање на нашата коса па потоа него го држиме до прачкест магнет,дали електричното и магнетното поле ќе создадат електромагнетно поле?Објасни.
7.Кога еден електромагнетен бран поминува низ некој регион,што е тоа што се движи?
Ви благодарам однапред :)
 
Член од
17 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
1
Може ли некој да ми објасне како да го дознаам бројот на неутрони, за хемија лафам. Нема во книгата па си викам тука да прашам. Фала однапред.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Ми треба помош за пресметување на плоштина на област со Риманови суми. Пинг @Colt Willcox ?
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Знае некој отприлика колку бодови(поени) ќе има брат ми при упис во средно? Сака да се запише во Карев или Орце уште незнае,али од VI до IX е со 5.00 освен една година е 4.94? Некој ако знае или имал искуство нека ми каже да му пренесам :)
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
74.91 изгледа, не сум сигурен(74.хх)

ама како и да е што и да се запише ке го примат
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
За вработување во државна институција потребна е положена државна матура, дали средно се зема за завршено со завршување на 4та година или со положување на државна матура?
 
Член од
31 март 2015
Мислења
12
Поени од реакции
0
znae nekoj da mi ja izramni redoks ravenkata?
1. MnO2 + HBr = Br2 + MnBr2 + H20
2. P4 + HNO3 + H2O= H3PO4 + NO
(brojkite samo se dolu zapisani kako mali indeksi da ne dojdi do zabuna)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom