Прашања и одговори

Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Вака,дали може некој со СИГУРНОСТ да ми одговори,дали со УЧИЛИШНА матура може да се запишеш на факултет и под кои услови и дали можеш да го завршиш факултетот ? Од дома хистерично ми кажуваат дека не можам да се запишам на факултет зо училишна,но гледам по факултетиве што сакам да идам се мислам меѓу два(ДИФ и факултет за безбедност) дека се прима и со училишна матура.

Прашав еден што работи кај нас во школо он ме убедува дека можам и да се запишам и да си завршам факултет со неа.Јас пак мислам дека можеби ќе ме примат у последен рок пример втор или трет,вонреден и приватна квота,доколку има место,али на крај на 4та ќе ми бараат државна матура за да ми дадат потврда дека сум завршил 4 години факултет ???
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.333
Поени од реакции
2.775
Некој да даде предлог за програма некоја полесна за работа за со мултимедија? Ми треба да направам некоја анимација или видео во кое ќе се работи за Трговија со луѓе.
 
Член од
29 септември 2014
Мислења
45
Поени од реакции
8
Дали постои начин на нет да се научи добро некој јазик (со граматика и остали работи) но сеа може глупо ќе звучи но да биде начинот Free? Заинтересиран сум за Германски али незнам колку може граматиката и изговорот да се работат на нет...
 
C

Creating.

Гостин
Дали постои начин на нет да се научи добро некој јазик (со граматика и остали работи) но сеа може глупо ќе звучи но да биде начинот Free? Заинтересиран сум за Германски али незнам колку може граматиката и изговорот да се работат на нет...
Повели, овде има 4 понуди можеш да избереш.
Објаснето е убаво кои се недостатоците на самите веб сајтови, но за почетници е повеќе од одлично и мислам добар бесплатен извор.
http://www.kafepauza.mk/tehnologija/najdobrite-besplatni-izvori-za-uchenje-stranski-jazici/
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Decki da predlozite nekoja filmska skola nesto za filmska rezija ne mora da e kaj nas, jas sum momentalno na praven i ne e toa sto me vlece, ali ke gledam da go izguram nekako do kraj, poveke me vlece za filmska rezija, vo idnina bi sakal da probam, pa ako znaete nesto poveke nekoj skoli ili kursevi i slicno da mi predlozite pozdrav
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Вака,дали може некој со СИГУРНОСТ да ми одговори,дали со УЧИЛИШНА матура може да се запишеш на факултет и под кои услови и дали можеш да го завршиш факултетот ? Од дома хистерично ми кажуваат дека не можам да се запишам на факултет зо училишна,но гледам по факултетиве што сакам да идам се мислам меѓу два(ДИФ и факултет за безбедност) дека се прима и со училишна матура.

Прашав еден што работи кај нас во школо он ме убедува дека можам и да се запишам и да си завршам факултет со неа.Јас пак мислам дека можеби ќе ме примат у последен рок пример втор или трет,вонреден и приватна квота,доколку има место,али на крај на 4та ќе ми бараат државна матура за да ми дадат потврда дека сум завршил 4 години факултет ???
 
Член од
10 јануари 2015
Мислења
225
Поени од реакции
104
Здраво форумџии. Може некој да ми каже дали вреди да се оди на Универзитет Св. Апостол Павле во Охрид и некој дополнителни информации на пример какви смерови има универзитетот, дали секогаш е наставата на англиски јазик и слично? А и дали сите смерови имаат математики и физики? :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.473
Поени од реакции
7.662
Вака,дали може некој со СИГУРНОСТ да ми одговори,дали со УЧИЛИШНА матура може да се запишеш на факултет и под кои услови и дали можеш да го завршиш факултетот ? Од дома хистерично ми кажуваат дека не можам да се запишам на факултет зо училишна,но гледам по факултетиве што сакам да идам се мислам меѓу два(ДИФ и факултет за безбедност) дека се прима и со училишна матура.

Прашав еден што работи кај нас во школо он ме убедува дека можам и да се запишам и да си завршам факултет со неа.Јас пак мислам дека можеби ќе ме примат у последен рок пример втор или трет,вонреден и приватна квота,доколку има место,али на крај на 4та ќе ми бараат државна матура за да ми дадат потврда дека сум завршил 4 години факултет ???
Ти можеш да аплицираш, ама предност пред тебе имаат сите со државна матура (збориме за државни факултети). Сега не знам колку студенти се запишуваат на ДИФ и на безбедност, ама ако се исполни квотата со студенти со положена државна матура ти не ни доаѓаш у предвид, па ако сака просекот нека ти е 5.00 :D
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.007
Поени од реакции
28.876
Вака,дали може некој со СИГУРНОСТ да ми одговори,дали со УЧИЛИШНА матура може да се запишеш на факултет и под кои услови и дали можеш да го завршиш факултетот ? Од дома хистерично ми кажуваат дека не можам да се запишам на факултет зо училишна,но гледам по факултетиве што сакам да идам се мислам меѓу два(ДИФ и факултет за безбедност) дека се прима и со училишна матура.

Прашав еден што работи кај нас во школо он ме убедува дека можам и да се запишам и да си завршам факултет со неа.Јас пак мислам дека можеби ќе ме примат у последен рок пример втор или трет,вонреден и приватна квота,доколку има место,али на крај на 4та ќе ми бараат државна матура за да ми дадат потврда дека сум завршил 4 години факултет ???
Mozes. Samo kako sto ti kazaa, prednost imaat tie so drzavna, kolku i da im e ponizok prosekot od tvojot.
No ke se zapises vo prv upisen rok. Vo vtoriot tie so drzavna i prosek, pak se pod tebe.
Ja taka se upisav praven, vo drzavna kvota, na neispolnet broj.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
И сега што да правам...оваа година задолжителна е математика за државна,а јас со математика сум скаран од 7мо одд,не сум некој ученик,а ми треба многу тоа средно за понатака и за плановите што ги имам,а ми треба и факс нели нормално.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.007
Поени од реакции
28.876
И сега што да правам...оваа година задолжителна е математика за државна,а јас со математика сум скаран од 7мо одд,не сум некој ученик,а ми треба многу тоа средно за понатака и за плановите што ги имам,а ми треба и факс нели нормално.
Ti treba matematika ili ti treba fakultet?
Na sto sakas da se zapises?
Imas mnogu izbor za bez matematika fakulteti. :D
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Ti treba matematika ili ti treba fakultet?
Na sto sakas da se zapises?
Imas mnogu izbor za bez matematika fakulteti. :D
Факултет за безбедност,или ДИФ,со тоа што најверојатно ќе идам ДИФ пошто е полесен.

Не ми треба математика,ама за државна матура МОРА математика..задолжителен е.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.241
Факултет за безбедност,или ДИФ,со тоа што најверојатно ќе идам ДИФ пошто е полесен.

Не ми треба математика,ама за државна матура МОРА математика..задолжителен е.
Полесно е математика од џит кун до јаааааа
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Zoshto samo na mene mi e dodelen ban na temata za polaganje drzhaven ispit koga jas bev zrtvata na vreganjeto od strana na poveke clenovi koi otvoreno povikuvaat kon nepochituvanje na instituciite na drzavata?

Toa shto sega go napravivte ne e vo red.
 
На врв Bottom