Прашања и одговори

H

HoT IcE

Гостин
Можеш да уплатиш во Куманово секако, само ќе треба некој да ти сликне или пише жиро сметка на факултетот и остали заебанции што ги има на уплатниците (имаш една за уписот и една административна такса).

За болдираното, знаеш кај е кампусот на тие факултети што е карши Мавровка така? Епа ќе ја пратиш реката луѓе кои идат, прво поминуваш студентски клуб и ректорат па доаѓаш до факултетите. Лево е Економски, десно Правен, а право се Филолошки и Философски, нема утка. :) Плус и пишува на секој од нив.
Еј фала ти пуно друже. Инача ова валидно ли е? Да уплатам според оваа сметка?
uplatnica 500.jpg
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Колку пати највеќе може да го пратиме барањево на Iknow ? Зошо сум напраил грешка а ја видов откако го против...
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.249
Поени од реакции
41.063
Колку пати највеќе може да го пратиме барањево на Iknow ? Зошо сум напраил грешка а ја видов откако го против...
Мислам дека секој пат коа ќе го пратиш ти ги мења деталите, у превод со праќањето само едитираш тоа што веќе го имаш испратено :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.543
Поени од реакции
11.302
Еј фала ти пуно друже. Инача ова валидно ли е? Да уплатам според оваа сметка?
Прегледај го приврзокот 69916
Ова ти го генерирање системот при електронската пријава? Ако да, тоа е тоа. И ти останува уште административната такса. Иначе зашо 500 на Филолошки? Колку што знам 300 е на другиве, бар за Економски и Правен знам.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.500
Поени од реакции
50.483
Ова ти го генерирање системот при електронската пријава? Ако да, тоа е тоа. И ти останува уште административната такса. Иначе зашо 500 на Филолошки? Колку што знам 300 е на другиве, бар за Економски и Правен знам.
И на финки е 300.
А покрај електронската треба и од книжара да се купи уште една пријава. (исто на финки ми го кажаа ова, најверојатно и на другиве факултети треба)
 
H

HoT IcE

Гостин
Ова ти го генерирање системот при електронската пријава? Ако да, тоа е тоа. И ти останува уште административната такса. Иначе зашо 500 на Филолошки? Колку што знам 300 е на другиве, бар за Економски и Правен знам.
500 e поради приемните испити, и да тоа е тоа. Сега бев во банка и уплатив. Земав пријавен лист и изјава за неподигање на документи, и сум тип-топ спремен за четврток за уписи.
Иначе, овој пријавен лист за факултет најубаво да не го пополнувам сам, пошто има 1 дел кој не е пополнет а во електронскава пријава такво нешто нема да попунам, гласи вака:
Предмети што се бодуваат за завршени средношколци за учебната 2007/2008год.:
Појма немам што да пишам на ова, и точниот назив на училиште треба да го пишам, другово е се тип-топ.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
4.Документ за положена државна матура(oва се однесува на дипломата, така ?)
5. Оригинално сведителство за завршено средно образование ?
Е сега што подразбира под ова свидетелство за завршено средно образование. Поднесов електронски на медицина, каков е овој документ ? Каде треба да го извадам ?

А следниве ствари на факултетот можам ли да ги извадам ?

-Интерен пријавен лист
- Изјава за неподигање на документите
- И за припадниците на националностите да се испечати Изјавата за припадност
на малцинство.
 
H

HoT IcE

Гостин
4.Документ за положена државна матура(oва се однесува на дипломата, така ?)
5. Оригинално сведителство за завршено средно образование ?
Е сега што подразбира под ова свидетелство за завршено средно образование. Поднесов електронски на медицина, каков е овој документ ? Каде треба да го извадам ?

А следниве ствари на факултетот можам ли да ги извадам ?
-Интерен пријавен лист
- Изјава за неподигање на документите
- И за припадниците на националностите да се испечати Изјавата за припадност
на малцинство.
Можеш, али поедноставен и побрз начин ти е да ги извадиш дома. На факултет кога ќе отидеш ќе биде гужва пред гол, ќе се изначекаш да влезеш во служба за да земеш пријавен лист. Изјава за неподигање и итнерен пријавен лист ти се задолжителни од листата, а за националности само ако си од малцинство.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Можеш, али поедноставен и побрз начин ти е да ги извадиш дома. На факултет кога ќе отидеш ќе биде гужва пред гол, ќе се изначекаш да влезеш во служба за да земеш пријавен лист. Изјава за неподигање и итнерен пријавен лист ти се задолжителни од листата, а за националности само ако си од малцинство.
Не сум од Скопје, овој интерниот лист е во ред, е сега изјавата за неподигање во која установа можам да ја извадам ?
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Не сум од Скопје, овој интерниот лист е во ред, е сега изјавата за неподигање во која установа можам да ја извадам ?
Овие два документи се тие шо треба да ги симнеме од електронската пријава.
А шо е со универзитетскиов пријавен лист ? Тој не е потребен при уписите ?
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.249
Поени од реакции
41.063
Абе требало и нешто да се принта од електронскава пријава? Ја неам принтер бре у пм... зашо вака...
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Абе требало и нешто да се принта од електронскава пријава? Ја неам принтер бре у пм... зашо вака...
и јас се збунив многу, ај некој шо знае нека ги пише ситеп отребни документи за упис и како и каде се вадат. За да не се буниме вака. :cautious:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.500
Поени од реакции
50.483
4.Документ за положена државна матура(oва се однесува на дипломата, така ?)
5. Оригинално сведителство за завршено средно образование ?
Е сега што подразбира под ова свидетелство за завршено средно образование. Поднесов електронски на медицина, каков е овој документ ? Каде треба да го извадам ?

4. Да
5. Тоа е мислам за оние што завршиле средно пред да се воведе државната матура. На нив им даваа такви свидетелства.
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Ја пратив пријавата, ама сум заборавила да пишам нешто. Ќе ми се важи ако препратам ?
И фала многу за се. Во голем хаос сум....
 
Член од
21 март 2013
Мислења
369
Поени од реакции
1.080
Направив една глупост.
Сакав да ги уплатам тие 300 денари за на Економскиот факултет.
И им кажав на сите од нашата генерација што ќе одат на економски дека подобро од тука да уплатиме, за да избегниме гужви.
Ама не ми беше уште направена електронската пријава и незнаев што да напишам за цел на дознака. Па напишав студиски програми :D
Т. е сите по мене истото го напишаа.
И сега гледам дека кога ќе направиш ел.пријава ти дава уплатницата како треба да изгледа...требало цел на дознака да биде надомест за упис

Сега овие сите паника кренаа да не не им ги прифатат уплатниците со погрешна цел на дознака. Мислите ќе направат проблем?
Јас сум крива за се :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom