Прашања и одговори

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Не знам дали го поставувам на право место прашањево ама валда ќе се најт некој да ми одговорит. Која е разликата помеѓу студиите на Педагошки факултет, и студиите на институтот за Педагогија при Филозофски факултет?
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.145
Поени од реакции
11.802
На Педагошки факултет добиваш диплома за наставник зa предучилишна или училишна настава, а на Педагогија на Филозофски си со диплома, дипломиран педагог. Верувам дека знаеш што е разликата меѓу овие две професии :)
 
Член од
16 јуни 2013
Мислења
10
Поени од реакции
3
Дали треба да се испечати електронското пријавуванје или таму ке проверат?
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
31.077
Поени од реакции
38.889
Дај бе нека каже некој под средно име дали треба татково име? Гледам на тоа видеото место средно име пишува татково име. Вака сеа збукна ептен праат, глупа работа у пичку матер. Средно име пишале мислиш шпанци сме. Прашувам во фб сите викат ништо не пишале, ама не знам...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Дали треба да се испечати електронското пријавуванје или таму ке проверат?
Не треба, она што треба да го знаеш е серискиот број. Таму ќе проверуват како ќе ги давате документите.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
977
Поени од реакции
853
Дајте линкче за да се пријавам електронски на Факултет за безбедност .... и ме интересира дали треба да се вади нов извод и ново државјанство за уписот ?
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Дајте линкче за да се пријавам електронски на Факултет за безбедност .... и ме интересира дали треба да се вади нов извод и ново државјанство за уписот ?
http://www.upisi.uklo.edu.mk/Account/Login.aspx?ReturnUrl=/ (ако мислиш на овој на УКЛО шо е) и шо е сварно финтата со тоа моминско презиме... ?
 
Член од
18 април 2013
Мислења
35
Поени од реакции
12
море зошто се буните тоа е за девојките пошто има премнгу мажени девојки кој се пријавуват на фах и за тоа треба името и презимето од поранешните родители
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Како може на калкулаторот на финки ги пресметувам поените и ми покажува 75.7 а на УКЛО кога ке ги внесам оценките ми пишува 72.4(пишувам дека ги имам соодветните предмети полагано на матура) ? Каде е проблемот ?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Калкулаторот на iknow е поточен и немајте гајле не се буните, баталите финки минки.
 
H

HoT IcE

Гостин
Постари, што како на денов на уписиве? Кај, што, како, кај се зимаат уплатнициве? Што треба освен од тие наведени документи плус да се носи?
Прашувам за Кирил и Методиј Скопје, за Филолошки конкретно.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Постари, што како на денов на уписиве? Кај, што, како, кај се зимаат уплатнициве? Што треба освен од тие наведени документи плус да се носи?
Прашувам за Кирил и Методиј Скопје, за Филолошки конкретно.
Ова ти е најубаво да си уплатиш ден пред тоа оти на факултетот во банките ќе има доста гужва. Уплати си и само копијата за нив од уплатницата достави му ја со документите.
Универзитетската пријава ќе си ја купите на факултет од книжара.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.543
Поени од реакции
11.302
Постари, што како на денов на уписиве? Кај, што, како, кај се зимаат уплатнициве? Што треба освен од тие наведени документи плус да се носи?
Прашувам за Кирил и Методиј Скопје, за Филолошки конкретно.
Книжарите што се во тој кампус, карши Битпазар, продаваат пријави заедно со уплатници (си кажуваш за кој факултет) и ти треба да пополниш само име и презиме со ембг (и уште нешто друго ако фали, она главното го има веќе). Извод, државјанство, свидетелства, диплома, пријавата и мислам дека треба тоа изјава за неподигање на документи. Крај краева, пријавите и било какви изјави да ти требаат на самиот упис може да се среди, но ти препорачувам да си средиш однапред за да не се туткаш тогаш. Сигурно ќе биде весело во четврток, нема да се знае кој пие, а кој плаќа. :D
 
H

HoT IcE

Гостин
Ова ти е најубаво да си уплатиш ден пред тоа оти на факултетот во банките ќе има доста гужва. Уплати си и само копијата за нив од уплатницата достави му ја со документите.
Универзитетската пријава ќе си ја купите на факултет од книжара.
Може ли во Куманово да уплатам, и да си однесам само копија од сметка?
--- надополнето: 12 август 2013 во 20:32 ---
Книжарите што се во тој кампус, карши Битпазар, продаваат пријави заедно со уплатници (си кажуваш за кој факултет) и ти треба да пополниш само име и презиме со ембг (и уште нешто друго ако фали, она главното го има веќе). Извод, државјанство, свидетелства, диплома, пријавата и мислам дека треба тоа изјава за неподигање на документи. Крај краева, пријавите и било какви изјави да ти требаат на самиот упис може да се среди, но ти препорачувам да си средиш однапред за да не се туткаш тогаш. Сигурно ќе биде весело во четврток, нема да се знае кој пие, а кој плаќа. :D
Појма немам што и како се наоѓа таму, ко изгубен германец ќе сум. Седнувам во четврток у Куманово на бус и идам за СК. Што и како, ќе се снаоѓам таму, појма немам ни кај да го барам Филолошки таму кај универзитетите.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.543
Поени од реакции
11.302
Може ли во Куманово да уплатам, и да си однесам само копија од сметка?
--- надополнето: 12 август 2013 во 20:32 ---


Појма немам што и како се наоѓа таму, ко изгубен германец ќе сум. Седнувам во четврток у Куманово на бус и идам за СК. Што и како, ќе се снаоѓам таму, појма немам ни кај да го барам Филолошки таму кај универзитетите.
Можеш да уплатиш во Куманово секако, само ќе треба некој да ти сликне или пише жиро сметка на факултетот и остали заебанции што ги има на уплатниците (имаш една за уписот и една административна такса).

За болдираното, знаеш кај е кампусот на тие факултети што е карши Мавровка така? Епа ќе ја пратиш реката луѓе кои идат, прво поминуваш студентски клуб и ректорат па доаѓаш до факултетите. Лево е Економски, десно Правен, а право се Филолошки и Философски, нема утка. :) Плус и пишува на секој од нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom