Прашања и одговори

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
MyloXyloto Дали ги враќаат документите после извесен период? Или доколку не те примат дали ги враќаат. Или пак ако има случај да кандидатот отиде на првиот уписен рок, но подоцна не се запише од икс причини?

Инаку, тоа интерни и универзитетски листови е исто што и пријавата или тоа си е сосема друго? (пошто знам дека пријавата се купува на факултетот каде што сакаш да одиш и чини негде 150 денари мислам).

Доколку се запишеш ваљда ти ги враќат на крај сите ствари кога ќе дипломираш. А доколку не те примат сигурно имаш шанса да си ги земиш веднаш, само барање ќе поднесиш на студентски прашања. А за тие листовите знам таму ги купуваме, но не сум сигурен сега дали се истите, лани и јас вака пријавував па не знам што се наоѓа кога ќе кликниш на нив не памтам што имаше.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.862
Поени од реакции
11.484
Доколку се запишеш ваљда ти ги враќат на крај сите ствари кога ќе дипломираш. А доколку не те примат сигурно имаш шанса да си ги земиш веднаш, само барање ќе поднесиш на студентски прашања. А за тие листовите знам таму ги купуваме, но не сум сигурен сега дали се истите, лани и јас вака пријавував па не знам што се наоѓа кога ќе кликниш на нив не памтам што имаше.
Веројатно тоа е пример како треба да ги пополниш тие пријавите што се купуваат на самиот факултет.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Ќе може некој да стави видео или да ја објасни накратно постапката за регистрирање на iknow системот.
И зошо кога ќе стиснам да се регисрирам на Iknow на УКЛО од десна страна се појавува објаснување за УКИМ ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
Ќе може некој да стави видео или да ја објасни накратно постапката за регистрирање на iknow системот.
И зошо кога ќе стиснам да се регисрирам на Iknow на УКЛО од десна страна се појавува објаснување за УКИМ ?

НАПОМЕНА: Иако на видео записот е прикажана постапката за упис на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство, таа е иста за сите факултети на УКИМ, со тоа што најпрво се избира соодветниот факултет.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Чекајте малку, пред да поднесеш документи за упис директно на студентски прашања, мораш прво електронски да бидеш регистриран? До кога трае оваа електронска регистрација?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
^Да, мора. За бруцоши е од 26-30 Август. За постарите мислам дека е до 10 Август.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.271
^ Како бе 26ти август, кога првиот рок за пријавување е сега на 15ти ?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
А мога грешка :facepalm: , зборев за смештај во студентски дом. :pipi:
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
До вечерта пред упис т.е значи до 14-ти во 23:59 мора да имате пријавено ако не утре дента нема да ви се важат апликациите, таму ќе ве проверуват дали ве има електронски.
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Дали запишувањето на факултет на 29.08.2013 (кога се уплаќа за прв семестар) мора да биде извршено од моја страна, или може да биде од било кое друго лице?
 
Член од
18 април 2013
Мислења
35
Поени од реакции
12
за тоа кај нотар можам да ви кажам ако ги средите на нотар потоа можете на било кој факултет да ги поднесете не е проблем за тоа некој учел за нотар јас имам копија заверена кај нотар и докуметите ми одат на 2 фах и ако на едниот не бидува на другиот сигурно ако и на 2 не бива тогаш сум најголемиот бакуз на планетата :)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Дали запишувањето на факултет на 29.08.2013 (кога се уплаќа за прв семестар) мора да биде извршено од моја страна, или може да биде од било кое друго лице?

Не мора, може и друг да уплати за тебе. :)
 
Член од
18 април 2013
Мислења
35
Поени од реакции
12
дечки поднесив барајне преку интернет оставив и емаил и мобиен број а ништо ми се немат ни јавено нити пратено порака на емаил ке стигне ли неш или само така треба да се пријавиш преку интернет
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
^Толку. Тоа им треба за евиденција следен чекор е конкурирање на 15 и 16.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom