Прашања и одговори

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
На криминалистика семестар ако влезеш у државна квота е 100 евра, односно 200 евра по година, така?
 
Член од
18 април 2013
Мислења
35
Поени од реакции
12
дали знае некој кога се уписите за на факултетот за безбедност во идиризово за оваа година
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.891
Дали доколку немаш полагано некој од екстерните/интерните предмети кои се потребни за упис можеш да аплицираш за запишување на факултетот што сакаш?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ми треба помош! Дали за во студентски домови треба оригинални свидетелства оти секако во факултетот остануваат оригиналните свидетелства а после факултетот се запишува дури во студентски ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.271
Поени од реакции
58.198
На криминалистика семестар ако влезеш у државна квота е 100 евра, односно 200 евра по година, така?
Колку што знам на сите државни факултети, државната квота е 200 евра (100 по семестар), 400 евра приватната (200 по семестар) :)
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.594
Поени од реакции
43.173
А свидетелствата треба да се заверуваат на нотар или? :)
 
П

Пепси_

Гостин
До кога треба да се пријавиме електронски,можно е да не сум во можност до понеделник (12ти) да ги земам свидетелствата и дипломата ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.271
Поени од реакции
58.198
дечки кога се уписите бе :)
За уписите на УКИМ...

Пријавување на кандидатите
- прв рок - 15 и 16 август
- втор рок - 3 и 4 септември
- трет рок - 17 септември

Објавување резултати од успехот од средно образование
- прв рок - 21 август
- втор рок - 10 септември

Објавување решение за прием на кандидатите
- прв рок - 26 август
- втор рок - 12 септември

Запишување на кандидатите
- прв рок - 29 и 30 август
- втор рок - 13 и 16 септември
- трет рок - 20 септември


...За УКИМ
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Има ли некаде конкурс за Факултетот за безбедност во Скопје ? Никаде ништо не најдов :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.271
Поени од реакции
58.198
Има ли некаде конкурс за Факултетот за безбедност во Скопје ? Никаде ништо не најдов :D
Ако мислиш на оној во Идризово, тој спаѓа под битолскиот универзитет. Провери на нивниот сајт.
Од УКИМ, на филозофски има еден смер 'безбедност, одбрана и мир' мислам се викаше.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
На криминалистика семестар ако влезеш у државна квота е 100 евра, односно 200 евра по година, така?
Така така, на сите државни факултети е така ;)
--- надополнето: 8 август 2013 во 12:43 ---
дали знае некој кога се уписите за на факултетот за безбедност во идиризово за оваа година
Исто како на сите други државни универзитети :)
--- надополнето: 8 август 2013 во 12:45 ---
Има ли некаде конкурс за Факултетот за безбедност во Скопје ? Никаде ништо не најдов :D
Повели :)
http://www.uklo.edu.mk/files/attachments/Konkurs_za_I_ciklus_studi_20132014.pdf
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
115
Поени од реакции
6
Овие од електронската пријава се сите потребни за упис, задолжително да ги печатам?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Овие од електронската пријава се сите потребни за упис, задолжително да ги печатам?

Уплатницата не ти треба освен да видиш како треба да ја потполниш, изјава за неподигање документи ОБАВЕЗНО (тоа ти е дека во рок од неколку месеци нема да ги бараш свидетелствата, изводот и др работи), ова припадност на малцинство мислам дека не треба, освен ако си од друга верска припадност мислам дека треба да го имаш.

Интерни и универзитетски листови мислам дека ги имаше на влезот на секој факултет, но испринтај си ги ако сакаш, нема да ти биде ништо грешка.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Тоа припадност на малцинство мислам дека е за тие што влегуваат во тие посебните квоти за малцинствата.

MyloXyloto Дали ги враќаат документите после извесен период? Или доколку не те примат дали ги враќаат. Или пак ако има случај да кандидатот отиде на првиот уписен рок, но подоцна не се запише од икс причини?

Инаку, тоа интерни и универзитетски листови е исто што и пријавата или тоа си е сосема друго? (пошто знам дека пријавата се купува на факултетот каде што сакаш да одиш и чини негде 150 денари мислам).

А свидетелствата треба да се заверуваат на нотар или? :)
За уписи треба оригиналите, а ако ти требаат за нешто друго, додека оригиналите ти се на факултет, подобро сега направи си фотокопија која треба да биде заверена на нотар. Т.е. напрај си фотокопија за секој случај, па дали ќе ти треба на нотар или не, отом-потом.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom