Прашања и одговори

П

Пепси_

Гостин
од кога и каде може да аплицирам електронски на земјоделскиот факултет ?
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
H

HoT IcE

Гостин
Некој перспективен факултет спроед вас во нашава ценета земја? Планирав Филолошки ама замавот за запишување на Филолошки е на стенд-бај моментално и се премислувам, од проста причина поради приемните. Се мислам помеѓу економски/правен ама и двата се крајно пренатрупани факултети, стварно не знам што и како. Од економски која смер е перспективен, интересен и кој бара креативност?
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Може некој тазе-запишан или матурант да ми пише на ПП прецизно кои документи за потребни за упис на факултет?
 
H

HoT IcE

Гостин
Колку примаат во Штип на Филолошки, за катедра Англиски јазик и книжевност?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.271
Поени од реакции
58.198
Колку примаат во Штип на Филолошки, за катедра Англиски јазик и книжевност?
Гоце Делчев ?
Еве ти го конкурсот, ти пишува таму :)

http://www.fakulteti.mk/Documents/Upisi/2013-2014/UGD-Konkurs-I-upisen-rok-2013-14.pdf

Може некој тазе-запишан или матурант да ми пише на ПП прецизно кои документи за потребни за упис на факултет?
Види на сајтот на кој факултет сакаш, треба да има објавено потребни документи (на повеќето гледам има) :)
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Види на сајтот на кој факултет сакаш, треба да има објавено потребни документи (на повеќето гледам има) :)

Ха , па затоа се обраќам тука - на страната на факултетот (економски) делот за потребна документација не го отвара , а на мојата порака веќе 2 дена ми немаат вратено -.-
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Ако имаш положено скоро половина испити и ако по своја волја се отпишеш од факултет (економски), дали понатаму по година, две ако пак се запишеш на истиот ќе ти важат тие испити?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Незнаев каде да го поставам прашањето али ме интересира а незнам каде да дознаам подетално...
Дали има некакви попусти и некои врсти на стипендии или такви работи за пост дипломски студии за студенти на кои му е починат родител, исто и за во студентските домови за сместувањето (бидејќи последната година не примаа во ДСД Пелагонија студенти на постдипломски).
Исто ме интересира каде може да проверам дали пост дипломските се признаени во странство бидејќи на страната на градежен факултет барам веќе неколку дена повеќе инфо али слабо оди некако и не пишува подетално дали се признаени или не.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.366
Поени од реакции
4.891
Некој да ми помогне за полето Просечен Успех при апликацијата за сместување во студентски дом.. Доколку се запишуваш во прва година треба успехот од средно да го наведиме?
 
Член од
18 јануари 2013
Мислења
24
Поени од реакции
13
Дали за упис на факултет е потребен нов извод ( не постар од 6 месеци ) ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.271
Поени од реакции
58.198
Дали за упис на факултет е потребен нов извод ( не постар од 6 месеци ) ?
Ме заинтересира и мене за истово...
Прогуглав, и го најдов ова :)

http://www.fakulteti.mk/mobile/news/13-07-19/vazhni_informacii_za_upis_na_ekomoski_fakultet_-_skopje

Би требало и на другите факултети да е исто.
Да биде оригинал, без разлика колку е стар :)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Koga ce ima konkurs za 35 /45 za zapisuvanje na fakulteti ???
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Ме интересира кој е најефтин факултет од приватниве ? Дајте ми некое инфо нешто упатете ме...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom