Прашања и одговори

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
510
Поени од реакции
332
Доколку има некој тука што завршил средно графичко или факултет за графика уште подобро нека ме контактира на ПМ. Итно ми треба еден учебник во одредена област по можност да е достапен на интернет. Фала многу, срцки сте
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Дали некој знае што е и каде се полага Тест на личноста за наставници?
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Можеби некои од вас се веќе заморени од ова прашање а можеби и не но сепак ќе прашам...кој факултет е подобар ФЕИТ студиска програма КТИ или ФИНКИ студиска програма КНИ ?
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.173
Поени од реакции
1.156
Можеби некои од вас се веќе заморени од ова прашање а можеби и не но сепак ќе прашам...кој факултет е подобар ФЕИТ студиска програма КТИ или ФИНКИ студиска програма КНИ ?
Јас сум студент на ФИНКИ на КНИ, прва година, можам да ти кажам што, како се учи на ФИНКИ, ама за тој смер на ФЕИТ ќе треба да си прашаш некој друг :D
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Здраво нов сум на форумот(би рекол) и сакам да прашам нешто.
Значи 3 година сум во гимназија и наредната година завршувам е сега оценките ми се двојки-тројки(шарени) многу не учам во средно поради тоа што според мене не вреде да се учи, па за понатаму би сакал да одам на факултет е значи сега прашањето е дали оценките во средното образование влијаат на запишувањето на факултет.
Би сакал да се запишам на ''Универзитет "Св. Кирил и Методиј" - Скопје'' и поради тоа што не сум искусен со овие работи би сакал малку совети доколку е можно како на пример дали ќе можам да се запишам на тој универзитет со овој успех.
 
Член од
28 мај 2011
Мислења
40
Поени од реакции
3
Имам неколку прашања поврзани со полагањето матура, па нека одговори некој ако може :)

-знам дека Македонски јазик и литература е задолжителен, а како втор се бира еден од јазиците (англиски,германски,француски) + математика. Е сега јас како втор предмет ако одберам на пример англиски, дали ќе можам да го одберам математика како еден од другите два предмети (интерни мислам дека се викаат)?

-не знам колку е точно, но дали влијае тоа колку години во средно сум го изучувал предметот за да можам да го изберам како интерен предмет за матура? филозофија што учам само во 4та можно е да го одберам него?

-доколку некој има искуство со полагање хемија да сподели искуство, затоа што немам некој голем избор кои 2 предмети да ги изберам како интерни, хемијата некако ми оди па по default би полагал хемија, а сум немал оценка пониска од 5 и по некоја 4-ка. Дали матурата е лесна/тешка..?
 
Член од
18 април 2013
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ja planiram da se zapisam na Biznis i Logistika vo Skopje , znae nekoj neso poveke okolu fax-ov, tezok , lesen, kakvi se predmetite, profesorite ... ??? :)
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Дечки дали за да се полага еден предмет пред комисија, мора да се оди на сите испити (3) и на колоквиум?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.551
Поени од реакции
1.801
дали некој случајно знае дали може да ми ги признаат предметите положени на универзитетот Гоце Делчев - насока туризам, во Франција? ја прашав асистентката во факултетот, ми рече дека нема да ми било ништо признаено.
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
Има ли некој имформација, во врска со магистратурата, бранењето на истата, колку мимимум време треба да помине пред да се брани (после последниот положен испит)?
 
Член од
12 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Дечки најпрвин здраво ,би сакала да ве прашам за мислење .Матурантка сум но во дилема за мојот избор на факултет.Се двоумам помеѓу 4 факултета Феит КТИ или КСИАР,Финки ИКИ или професионалните студии по информатика ,Машински производна информатика или ПМФ -Гео-информациски системи ,проблемот што имам волку голем избор е моето средно училиште медицина и мојата раскината врска со Математика уште во 2 година .Го сакам компјутерите електониката ,математиката послабо .Затоа доколку се одлучам за Финки голема е можноста да добијам корпа бидејки голема е конкуренцијата како прво,ако се одлучам за Феит таму има мн помала конкуренција но математиката е проблемот мн ми кажуваат од искуство дека не положиле уште во 1 година а не па нешто повеќе ,а пак на ПМФ би влегла бидејки има мал број на студенти а и немам ограничување за екстерните и интерните предмети ,Машински ми е последна опција ,во најлош можен случај..Сакам совет ,ваше мислење каде се најголемите шанси да бидам примена Феит или Финки во 1 уписен рок со несоодветни екстерни и интерни предмети т.с. по еден несоодветен .
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Дали со УГД т.е Гоце Делчев Штип факултетот,дали преку него може да се оди на WORK and Travel ко шо може преку УКИМ да се оди летото приемер за Америка??
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Да прашам нешто во врска со полагање во средно школо.
Ме оставија Математика и Хемија на полагање па ако може некој со вакво искуство да ми објасни како оди процесот на ваквите работи.
Дали е тешко, како треба и што треба.
Кога се започнува и слично. Немам никакви информации утре ќе треба да си проверам во школото.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Дали со УГД т.е Гоце Делчев Штип факултетот,дали преку него може да се оди на WORK and Travel ко шо може преку УКИМ да се оди летото приемер за Америка??
Може, како не. Еден куп студенти одат секое лето за САД, а последниве 2 години многу души одат и во Германија.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Da prasam nesto. Otprilika po kolku mashki se zapisuvaat vo medicina za medicinska sestra sekoja godina? Ima li, otprilika, poveke od 10 mashki sekoja godina vo ovoj smer?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom