Прашања и одговори

Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Да прашам присуството на часови и вежби дали влијае во испитната сесија, затоа што кај некој предмети имаш право на 1-3отсуства ако го надминеш тој број немаш право да излезеш на колоквиум дали исто имаш забрана да излезеш на испит?
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Да прашам присуството на часови и вежби дали влијае во испитната сесија, затоа што кај некој предмети имаш право на 1-3отсуства ако го надминеш тој број немаш право да излезеш на колоквиум дали исто имаш забрана да излезеш на испит?
Без положен колоквиум не можеш да полагаш испит.Генерално е така.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Да прашам присуството на часови и вежби дали влијае во испитната сесија, затоа што кај некој предмети имаш право на 1-3отсуства ако го надминеш тој број немаш право да излезеш на колоквиум дали исто имаш забрана да излезеш на испит?
Испитот на сите факултети освен медицина не е поврзан со колоквиум/редовност со новите измени, сега можеш на некој факултети да паднеш прв колоквиум и да имаш поени од редовност и проекти/домашни да одиш на втор колоквиум (потребни се над 102 поени, од двата колоквиуми за да добиеш 6ка, или да речиме прв колоквиум добиваш 30 поени од колоквиумот и 10 поени од редовност, следниот колоквиум втор, треба да собереш над 62 за да имаш 6ка)
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
133
Поени од реакции
38
Испитот на сите факултети освен медицина не е поврзан со колоквиум/редовност со новите измени, сега можеш на некој факултети да паднеш прв колоквиум и да имаш поени од редовност и проекти/домашни да одиш на втор колоквиум (потребни се над 102 поени, од двата колоквиуми за да добиеш 6ка, или да речиме прв колоквиум добиваш 30 поени од колоквиумот и 10 поени од редовност, следниот колоквиум втор, треба да собереш над 62 за да имаш 6ка)
За испитите не е битна присутноста така?
Може да не сум присутен на ниту еден час да научам дома и да го положам?
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Дечки ве молам мислење за Наставна Географија на ПМф Скопје и за Географија на УГД Штип ако студира некој нека ми сподели искуства.
Пишав овде бидеќи не добив одговор во другата тема .
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Каде треба да се поднеси барање за апостил печат на диплома и уверение од градежен факултет од Скопје? Дали треба покрај оригиналот, да се достави и обична копија од документите или копија заверена на нотар? Во колку примероци треба да се копиите? Колку чини тоа барање?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Некој што се разбира Електронски Скокови за 4 - та година средно нека ми пише у ПП, ќе ви објаснам што треба.
Автоматски споено мислење:

Едноставно само пребарај на google, не замарај со глупости.
Инаку средив за тоа.
Кај баш сега им текна у последен тренутак да прават група на Classroom. Не натрупаа со материјали незнам што попрво да решам веќе...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Нејќев да отварам тема, па тука ќе си прашам.
Оти ситуацијата е неизвесна. Бројот на забоелни/заразени ќе се намали, и бројот на излечени се зголемува.
Зошто ова го зборувам? Оти има врска со државната матура. Од многу причини, 90% од учениците како мене се за да се укине државната матура само оваа година.
Неможе бе, другите држави (повеќето европски) ја укинна.
Германија, Холандија, Белгија, Франција....
Едните од ВМРО се за против матура, другите од СДСМ исто така.
Е ајде де, ваш е министерот, зошто сега он викаше и у Јули можело да се оддржи. Така ако утне некој, ќе треба дури следна година да чека за да полага матура.
Нема шанси јас цела година без факултет да седам...
Викаа они едно време да гледаме по примерот на другите европски земји, дека многу работи почнале да се применуваат по европска пракса... е ајде де сега, оти да не се уќине и матурата. Сите други ја уќинаа само ние у Јули....

Дајте да продискутираме.
Јас веќе и не следам вести толку многу па незнам што се случува, оти преку глава ми е се едно исто, де едниот вака кажал, де другиот така, овие краделе, другите исто така, дндр дндр....

Мојот став си е кажан, не сум за матура да се оддржи од многу причини. Не ми е проблем да учам, ама при ваква ситуација дали попрво да се чувам, да решавам домашни и тестови, да помагам на други што појма немаат, и уште што не...
 
Член од
15 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво, размислувам да се запишам на смерот Родови студии па ако може некои искуства да споделите, каде можеш да работиш после, со која титула се стекнуваш и сл
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
... го слушам Министеров за обрзование, а и новинарите во своите инфо портали укажуваат дека ќе се даваат „Дипломи“ на средношколци што ќе завршат оваа година (единствено А.Џ. од ДПА правилно напишано)... факт дека тие што завршуваат средно образование се матуранти, како може да се даде „дипломи“ на истите, кога дипломи добиваат дипломци т.е. тие што завршуваат повисоко образование од средното!?
...изразување со погрешна терминологија ме збунуваат тотално или јас нешто не сум во тек?
... или медицинска сестра е студент и добила 10 оценка, дали се знае што е студент или и за ова не сум во тек? со средно образование не може „да се дипломира“ и не се добива „диплома“ затоа што се матуранти, а не дипломци!
...баш ме интересира некој да ми го протолкува, ама како треба, а не како слушнал или знае!
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Постојат ли моментално некои ваучери од државава при купување компјутер за студент, и ако има кои се условите за да добиеш ваучер?
Порано знам даваа со "компјутер за секој студент" околу 200 евра државава ти покриваше.
 
Член од
16 февруари 2019
Мислења
50
Поени од реакции
83
Дали може патики да ми ги заменат за друга боја , а скоро земени ?По кoнкретно од Buzz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom