Прашања за Исламот III

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ова во заградите е твое размислување или дел од изданието на тој Куран што си го читал?
Напиши го од збор до збор или сликај го тоа што го имаш пред тебе и сподели тука оригинал... вака е збунувачки што е од книгата што е твое...
Тоа е мое дообјаснување,оти тука има плитки ликови,за да разберат,се што е надвор од заградите е од збор до збор препишано па сега ти види со кого си имаш работа,ќе сликам и слика па ќе се уверите,еве ти без заградите:

-Секоја група се повикува дека е во право.Оние кои не веруваат,тие ќе бидат казнети на тој начин што ќе им биде сошиена облека од оган што ќе ги пржи нивните тела,а на главите ќе им се сипа зовриена вода која ќе навлегува во нивните стомаци и ќе го попари се она што е во нив се додека не избие на нивните кожи,па и нив ќе ги изгори,па ќе им отпаднат кожите.МЕЛЕКИТЕ ЌЕ ГИ МАВААТ ПО ГЛАВИТЕ СО МЕТАЛНИ ЧЕКАНИ

Сега појасно ти е Хепта? Ваква бизарност кој може да напише?! Ова мирољубивата религија е или некој сатански култ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Случајно пронајдов Куран во една напуштена фирма,беше на кирилица,издание 2004,финансирано од С.Арабија,си реков ај да видам шо пиши ќе го земам,чисто од радозналост да видам арапска пропаганда,отварам случајно и има што да видам-Сура Ел хаџџ,19-22,буквално пиши вака:

-Секоја група се повикува дека е во право(се мисли на верници и останати).Оние кои не веруваат(се мисли на оние кои не му веруваат на муслиманскио пророк и неговата ново формирана религија),тие ќе бидат казнети на тој начин што ќе им биде сошиена облека од оган што ќе ги пржи нивните тела,а на главите ќе им се сипа зовриена вода која ќе навлегува во нивните стомаци и ќе го попари се она што е во нив се додека не избие на нивните кожи,па и нив ќе ги изгори,па ќе им отпаднат кожите.МЕЛЕКИТЕ ЌЕ ГИ МАВААТ ПО ГЛАВИТЕ СО МЕТАЛНИ ЧЕКАНИ?!?....За какви мелеци овде станува збор нека објасни некој муслиман оти на мене ова ми заличува на хорор филм со демони кои малтретираат и ништат луѓе,каква порака праќа куранот преку оваквите текстови?!? Мислам ова е бизарно,камоли да го следиш ова....
Грешно го толкуваш, консултирај оџа :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Грешно го толкуваш, консултирај оџа :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Ви пренесов што пишува во Куранот па сега вие дебатирајте,ликовите кои ова го сметаат за исправно мора да се фрикови со ментални проблеми,ова е чист хорор со примеси на бизарни работи,никаков оџа не може да даде саглам одговор на ова затоа што ова е необјасниво,луѓето кои се надвор од оваа религија знаат дека тоа е погрешна религија и е некаков култ
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Зошто се притрестуваш на исламот со вакви изјави, кога истото го има и во твојата религија, христијанството? Или бидејќи е „твоја“, не е исто како другите?
Немој да ми велиш само : ајде најди каде слично пишува во целата Библија - немој! :)

Нормално е Богот да ги казни неверниците во бесконечни маки... ништо ново.

Ако ова го поврза дека тоа ќе го прават верниците-муслимани и ти и тие што мислат дека можат да спроведуваат божји казни се во грешка!
Ете доказ дека ова се работи за пеколни маки што Аллах ќе ги спроведе над оние кои заслужуваат казна: не верник врз друг верник, ами самиот Аллах:

  • А многу има кои ја заслужуваат казната. А оној кого Аллах ќе го понижи нема никој што ќе го удостои. Аллах, навистина, работи што сака!
  • И ете, два противника кои расправаат за Господарот свој. За оние кои не веруваат ќе им биде сошиена облека од оган, а над главите нивни ќе им се сипа зовриена вода:
  • од неа ќе се стопи она што е во стомаците нивни, и кожите, исто така;
  • над нив има топузи од железо:
  • секогаш кога ќе се впрегнат да излезат од таа спурнина неподнослива...: „Вратете се во неа и искусете ја казната огнена!“
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363

Зошто се притрестуваш на исламот со вакви изјави, кога истото го има и во твојата религија, христијанството? Или бидејќи е „твоја“, не е исто како другите?
Немој да ми велиш само : ајде најди каде слично пишува во целата Библија - немој! :)

Нормално е Богот да ги казни неверниците во бесконечни маки... ништо ново.

Ако ова го поврза дека тоа ќе го прават верниците-муслимани и ти и тие што мислат дека можат да спроведуваат божји казни се во грешка!
Ете доказ дека ова се работи за пеколни маки што Аллах ќе ги спроведе над оние кои заслужуваат казна: не верник врз друг верник, ами самиот Аллах:

  • А многу има кои ја заслужуваат казната. А оној кого Аллах ќе го понижи нема никој што ќе го удостои. Аллах, навистина, работи што сака!
  • И ете, два противника кои расправаат за Господарот свој. За оние кои не веруваат ќе им биде сошиена облека од оган, а над главите нивни ќе им се сипа зовриена вода:
  • од неа ќе се стопи она што е во стомаците нивни, и кожите, исто така;
  • над нив има топузи од железо:
  • секогаш кога ќе се впрегнат да излезат од таа спурнина неподнослива...: „Вратете се во неа и искусете ја казната огнена!“
Чекај чекај нели алах е милостив тоа му е едно од имињата нели има 99 имиња ама еден бог што е уште еден апсурд ама ајд нема за тоа да расправаме.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ај и јас да пуштам еден хадит може и онаа случка од автобус пред некој ден ке ви се разјасни.

Narrated Abu Huraira:

The Verse:--"You (true Muslims) are the best of peoples ever raised up for mankind." means, the best of peoples for the people, as you bring them with chains on their necks till they embrace Islam.

حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ يُوسُفَ، عَنْ سُفْيَانَ، عَنْ مَيْسَرَةَ، عَنْ أَبِي حَازِمٍ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَة َ ـ رضى الله عنه ـ ‏{‏كُنْتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ‏}‏ قَالَ خَيْرَ النَّاسِ لِلنَّاسِ، تَأْتُونَ بِهِمْ فِي السَّلاَسِلِ فِي أَعْنَاقِهِمْ حَتَّى يَدْخُلُوا فِي الإِسْلاَمِ‏.‏

Reference : Sahih al-Bukhari 4557In-book reference : Book 65, Hadith 79USC-MSA web (English) reference : Vol. 6, Book 60, Hadith 80 (deprecated numbering scheme)



Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363

Слушајте арапи што кажуваат оние што знаат арапски.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Чекај чекај нели алах е милостив тоа му е едно од имињата нели има 99 имиња ама еден бог што е уште еден апсурд ама ајд нема за тоа да расправаме.
Што има да чекам, јас само споделив во врска со Аллах и казнувањето... да не биде после дека тоа право им е дадено на верниците да ги спроведуваат божјите ствари!
Сите се тие милостиви... така пишува во светите книги.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Еве и едно прашање од мене може ли некој да ги наброи сите привилегии на мухамед кои ги имал само тој а кои не важат за другите муслимани.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363

Што има да чекам, јас само споделив во врска со Аллах и казнувањето... да не биде после дека тоа право им е дадено на верниците да ги спроведуваат божјите ствари!
Сите се тие милостиви... така пишува во светите книги.
Како не е ај читни 9:29, 9:111 што кажува...

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Ги читнав... и пак ќе кажам: на верниците не им е дадено да ги спроведуваат божјите ствари! Ако некој верува дека тој е повикан да спроведува таква ствар - греши и прави голем грев бидејќи се повикува на божественото за да ја оправда својата жед за крв и убивање.
Аллах ќе сошие алишта од оган и тој ќе ја истури врелата вода... а не некој верник, на Земјата! :)
Така јас ги разбирам нештата, ако некој е муслиман - сметам дека така треба да го разбира ова.

А ова со убивање - не сум љубител на пролевањето крв... затоа и не сум припадник на старите религии! :)
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363

Ги читнав... и пак ќе кажам: на верниците не им е дадено да ги спроведуваат божјите ствари! Ако некој верува дека тој е повикан да спроведува таква ствар - греши и прави голем грев бидејќи се повикува на божественото за да ја оправда својата жед за крв и убивање.
Аллах ќе сошие алишта од оган и тој ќе ја истури врелата вода... а не некој верник, на Земјата! :)
Така јас ги разбирам нештата, ако некој е муслиман - сметам дека така треба да го разбира ова.

А ова со убивање - не сум љубител на пролевањето крв... затоа и не сум припадник на старите религии! :)
Мене ми се чини ништо не си разбрал.



Тафсир 9:29

9.29 Jalal - Al-Jalalayn
Fight those who do not believe in God, nor in the Last Day, for, otherwise, they would have believed in the Prophet (s), and who do not forbid what God and His Messenger have forbidden, such as wine, nor do they practise the religion of truth, the firm one, the one that abrogated other religions, namely, the religion of Islam — from among of those who (min, ‘from’, explains [the previous] alladhīna, ‘those who’) have been given the Scripture, namely, the Jews and the Christians, until they pay the jizya tribute, the annual tax imposed them, readily (‘an yadin is a circumstantial qualifier, meaning, ‘compliantly’, or ‘by their own hands’, not delegating it [to others to pay]), being subdued, [being made] submissive and compliant to the authority of Islam.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Мене ми се чини ништо не си разбрал.
Ништо не разбирам јас...

Сум го читал Куранот, што сакаш да направиме во однос на исламот?
Да го забраниш - не можеш.
Да подучуваш - не можеш.
Да кажеш дека не е против религиите на евреите и христијаните - не можеш.

Единствено е да кажеш што ти мислиш и дали може на друг начин да се разберат овие ствари, ако можеш...
Ако не и ти си ист како и оние кои веруваат во овие ствари и пронашле оправдување да бидат против сите!
Ставајќи ги во еден кош - неверници :)


 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363

Ништо не разбирам јас...

Сум го читал Куранот, што сакаш да направиме во однос на исламот?
Да го забраниш - не можеш.
Да подучуваш - не можеш.
Да кажеш дека не е против религиите на евреите и христијаните - не можеш.

Единствено е да кажеш што ти мислиш и дали може на друг начин да се разберат овие ствари, ако можеш...
Ако не и ти си ист како и оние кои веруваат во овие ствари и пронашле оправдување да бидат против сите!
Ставајќи ги во еден кош - неверници :)


И јас го читав затоа и кажувам дека сите преводи се разводнети.
Може да кажеме онака како што е а не да шириме пропаганда религија на мирот кога од кога се појавил се ширел со терор.
Умах муслимани и дхими втора класа граѓани христијани и евреи на који им е наметнато да плќаат jyzia со понижување.
Религија во која ти следува смртна казна ако ја напуштиш.
Религија која ти управува со секој сегмент во животот дури и кога одиш во wc.
Но се сложувам со тебе дека повеќето муслимани денес се подобри од исламот и од мухамад. Да живеат под калифат и шарија повеќето од нив би биле убиени затоа што не се доволно муслимани. Има дел во Куранот и околу тоа.

29:10-11


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.687
Премногу ја насочуваш енергијата само кон исламот, разгледај ги и другите религии - секогаш е тој говор: неверници, пекол, казни...
Или си со мене и против мене...

Сепак сметам дека обичниот верник повеќе се насочува кон светлите моменти на светите книги, оние кои даваат надеж во животот кој што го живеат тука...
А обичниот верник не е воопшто лош човек - се додека не му дојде во умот да ја брани религијата, е тогаш почнуваат глупостите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom