Прашања за Исламот III

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Тогаш што е ова:
Прегледај го приврзокот 237868
Автоматски споено мислење:

Во џамија ова ве учат?
Прегледај го приврзокот 237882
Која е оваа будала Henriquez? Абе од вакви полуписмени дегенерици одма ми се присеруе,погледнете што напишал а се претставува како верник?!? Ебати лицемеро
 
Член од
20 јануари 2013
Мислења
399
Поени од реакции
472
Прашање за муслиманите
Зашто се толку против доколку влезеш со обувки на нозете во нивните домови?

Не ја свакам поентата доколку го заборавиш клучот од колата у ходник на масиче зашо да не влезеш и не го земеш со обувки?
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сега пред муслиманскиот празник, поглаварот на ИВЗ, реисот Сулејман Реџепи се ожени. Реџепи застана на лудиот камен, рипна во тавче и слично со извесна Емина, која сепак е родена во минатиот век. Ако, ако, за љубов никогаш, ама баш никогаш не е доцна, иако на фотографијата се како дедото со неговата омилена внука која матурирала. Нека им е со среќа.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Уште еден доказ дека сте инцестоидно, педофилско, пештерско племе...
Башка на ова и манипулатори се,син му на Ердоган шверцуваше нафта од Сирија со 200 и кусур камиони се додека русиве партал не му ги направија,жена му на еден најобичен шопинг троши по неколку иљади евра а самиот Ердоган глуми султан и апси во диктаторски стил,не сака демократија воТруција копилето а од друга страна глуми голем верник,Света Софија е црква 85 години постара од појавата на исламот (622 година) ама овој запна и ја претвори во џамија,ете тоа се тие нивни лицемерија и мајмунџилаци
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Прашање за муслиманите
Зашто се толку против доколку влезеш со обувки на нозете во нивните домови?

Не ја свакам поентата доколку го заборавиш клучот од колата у ходник на масиче зашо да не влезеш и не го земеш со обувки?
Не е до муслиманите тоа , туку до самата хигиена. 90% од муслиманите многу ама многу внимаваат на хигиена, а и вакви ситуации што опишуваш сум видела и во многу христијански куќи,да држат до хигиена дека неможеш да стапнеш со бела чорапа каде си стапнал со чевел, ама и за клучот од шкафчето во ходник( до влезна врата) сепак некад можеш да поминеш и со обувки да го земеш.

Башка на ова и манипулатори се,син му на Ердоган шверцуваше нафта од Сирија со 200 и кусур камиони се додека русиве партал не му ги направија,жена му на еден најобичен шопинг троши по неколку иљади евра а самиот Ердоган глуми султан и апси во диктаторски стил,не сака демократија воТруција копилето а од друга страна глуми голем верник,Света Софија е црква 85 години постара од појавата на исламот (622 година) ама овој запна и ја претвори во џамија,ете тоа се тие нивни лицемерија и мајмунџилаци
Извини какви НИВНИ манипулации? Тоа што Ердоган е таков никаков старец со свои желби за диктатура и скоро па никаква познаваност од вера ( све му е напишано и прочитано уште пред секој говор) и што сака да сруши се што почитуваниот Мустафа Кемал Ататурк го создал, не нѐ прави “лоши” муслимани , со “свои” желби за манипулација. Иако сум муслиманка, не ми се допадна тоа што Аја Софија ја напраи џамија, тоа требаше да остане музеј, а не некој да се поигрува и џамија да прави, како би било од џамија - црква некој да напраи? Рамноправност и почит , ПРЕД СЀ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.271
Поени од реакции
78.918
Па да, не би било лошо да му текне на некој на Балканот, сите или неколку џамии кои биле изградени врз црковни храмови, да ги врати во цркви. Муслиманите не би се лутеле сигурно, после ова со Света Софија.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Дали црвениот дел е погрешен превод ? (Така ми кажа еден)

Ен Ниса:
34. Мажите се надредени над жените затоа што Аллах ги одликувал едните над другите и затоа што тие ги трошат имотите свои. Поради тоа честитите жени се послушни и за време на отсуството на сопругот го чуваат тоа што Аллах одредил да се чува. Тие за чијашто непослушност се плашите, посоветувајте ги, а потоа напуштете ги постелите нивни, па и удрете ги! Ако ви станат послушни, против нив ништо не правете! Аллах е навистина Возвишен и Голем!
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689


Не е погрешен преводот. Така пишува во Куранот „За жените“.
Нормално, ќе најдеш многу објаснувања и оправдувања што сакал да каже авторот со тоа, на одност на мажот и жената и каде е жената во целата хиерархија на универзумот! :(

 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не е погрешен преводот. Така пишува во Куранот „За жените“.
Нормално, ќе најдеш многу објаснувања и оправдувања што сакал да каже авторот со тоа, на одност на мажот и жената и каде е жената во целата хиерархија на универзумот! :(
Типов глуми нешто, демек западот што сакал да го уништи Исламот намерно така ја менувале содржината на Куранот, да го прикажеле Исламот како насилна вера. Па ме фати некој инат земав барав и од други јазици преводи, босански, енглески, српски. Секаде е истото, туку таков си е дечкото по природа, ништо не му се докажува.

Па баш ме занима што ќе кажат тука за ова.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.658
Поени од реакции
11.689
Ништо нема да кажат. Нема муслимани на форумов што ќе се заморуваат со ова. Одамна им помина желбата да го влечкаат куранот низ калта со надеж да го оправдаат пред другите...
Не постои ништо што може да ги оправда старите религии пред очите на луѓето кои виделе малку повеќе светло...
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ништо нема да кажат. Нема муслимани на форумов што ќе се заморуваат со ова. Одамна им помина желбата да го влечкаат куранот низ калта со надеж да го оправдаат пред другите...
Не постои ништо што може да ги оправда старите религии пред очите на луѓето кои виделе малку повеќе светло...
Под светло подразбираш отворен ум за нови знаења,просветленост и се поголема и поголема свесност,така?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Сакам да прашам, ако знае некој, нели, зошто муслиманкиве носат БУРКИНИ!?
Бев на одмор во Охрид, шетав и во Струга, но непријатно изненадена од огромниот број на млади девојки кои се капеа во езерото, па и во хотелските базени со буркини...е аман де, да се печат на сонце целосно облечени, па и марама на глава, во материјал 100% полиестер( тоа помодерните) а имаше многу млади кои се бањаа во хеланки и блуза со долги ракави, обична марама...:cuc::confused:
Знам дека пред некоја година, во неколку држави во светот, овие муслиманки така облечени ги бркаа од плажите или плаќаа казни...Но што е ова, Струга врие од пингвинки???
Дали им плаќа верската заедница да носат буркини?
Пишува ли во исламскиот законик дека на плажа жената не смее да носи нормален костим за капење?
th.jpg
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Сакам да прашам, ако знае некој, нели, зошто муслиманкиве носат БУРКИНИ!?
Прегледај го приврзокот 262715
Нивен живот,нивен избор!
Пишува ли во исламскиот законик дека на плажа жената не смее да носи нормален костим за капење?
Не,не пишува,ама логично е ако секаде одат покриени,да бидат покриени и на базен!
Знам дека пред некоја година, во неколку држави во светот, овие муслиманки така облечени ги бркаа од плажите или плаќаа казни...
Според мене тоа е нарушување,на човековите права!

Но што е ова, Струга врие од пингвинки???
Забрането е?Дали тие што се поразлични од нас,се помалку вредни од нас?Тоа што е различна од тебе нејзе ја прави "пингвинка".
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Нивен живот,нивен избор!
Не,не пишува,ама логично е ако секаде одат покриени,да бидат покриени и на базен!
Според мене тоа е нарушување,на човековите права!
Забрането е?Дали тие што се поразлични од нас,се помалку вредни од нас?Тоа што е различна од тебе нејзе ја прави "пингвинка".
... членката е револтирана можеби од некоректното однесување на капачи на плажа и во јавно место за капење, не би рекла дека си во право со „човекови права“ што оправдуваш нешто што нема граница? со што мислиш дека си космополит со тоа да се дозволи што сака да се прави?

... прво изгледа не знаеш кое правилото на покривање на откриените делови на муслиманска жена, харам е ако носи свилена ткаенина, харам е ако е со отворена боја, харам е ако други делови од телото се гледаат кога се носи бурка, а не пак да биде сето тоа водено и припиено уз тело поголем харам од оцртување на облините пред јавноста!
тоа е од делот на муслимански обичаите и си има правила, а не сега младиве да измислуваат горе покриена доле гола, прашање дали е тоа само провокација за околината, да не ги редам тука сите правила како треба да не биде харам!

јас имам прашано и разговарано за некои обичаи и бев непријатно изненадена што истите не знаат многу работи, а ги спроведуваат „на слепо“ би рекла, но тоа не ме спречи да ги проучам и научам тие обичаи!

...друго, за јавно однесување на плажи, базени има протокол на однесување и не би рекла дека е „нивен избор“ штом си на јавно место треба да се почитуваат основните однесувања на такви места, оти по таа логика „мој избор“, „слобода“ што сакам ќе правам ќе се соблечам гола и ќе се шетам низ плажа до хотел и назад ете јас ќе бидам нудист во таква средина, а кога ќе ми се иде во тоалет убаво ќе си клекнам на плажа мислам слобода имам што сакам ќе правам, што ќе биде тоа?

...сакаме да се однесуваме европски и да влеземе во ЕУ, ама да останеме 500 години назад, ако жената е покриена според обичај што сака да почитува ќе си одбере интимна плажа вон јавни погледи и таму да се соблече по купачи тоа не е харам, а да биде во јавна средина со погледи и со измокрена бурка и хеланки испиена на телото да се оцртува, тоа е харам, дури треба и чорапи да носи да не се гледаат стопалата инаку ако се се гледаат стапалата и тоа е харам на муслиманска жена која држи до обичаите на јавно место!

...го разбирам револтот на членката, што имала две опции, да не посетува такви места или да им го каже истово на тие што прекршуваат муслимаски правила на облекување на муслиманска жена што почитува обичаи, со харам ништо не прават!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
што нема граница?
Што е тоа што нема граница? Изборот на облека? Апсурдно и смешно е.
.друго, за јавно однесување на плажи, базени има протокол на однесување
Кај е тој протокол,може да го видам?
останеме 500 години назад,
Постов твој е пример за тоа.
прашано и разговарано за некои обичаи и бев непријатно изненадена што истите не знаат многу работи
ако знаеш објасни и на таа што ја браниш,зашто се носи хиџаб!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom