Прашања за Исламот III

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Прегледај го приврзокот 222216 Прегледај го приврзокот 222217

...носење на марама (хиџаб) на муслимански жени е религиски обичај и почитување на исламските закони и посветеност кон Алах! и затоа во присуство на кое било машко надвор од нивното потесно семејство, жените обично ја покриваат главата и градите, тоа е една гордост во етнички идентитет, тоа е нешто што е поим во муслиманството за посветеност на жената!

Прегледај го приврзокот 222210 Прегледај го приврзокот 222212

...зошто над марамата се ставаат наочари за сонце или се носат модерни мангупски наочари за сонце, патики, кога се носи марама која укажува на скромност?...

Прегледај го приврзокот 222214 Прегледај го приврзокот 222215

сега следи прашање (со фотографии) зашто денес марамата (покривеност на главата и вратот) ја комбинираат со нештата кои не се соовпаѓа според начинот како и кога треба да се носи или крајно како проповеда Куранот!

Прегледај го приврзокот 222219 Прегледај го приврзокот 222220

...зошто се носат хеланки, разголени рамења со носење на марамата, зашто денес некои жени/девојки воопшто ја носат марамата (хиџаб) доколку сакаат да се облекуваат или разголуваат според модни трендови?
...дали има некој кој е одговорен за вакво комбинирање на марамата (хиџаб) низ улиците, а не се реагира ниту кај родителите ниту во верските објекти, кон Алах, за побивање на религиските адети ? :(
Бијонсе душо, па марами носеа и бабата моја и твоја, а не се муслиманки...но, така е кога не ги знаеме "правилата" ...мислам дека Исус рекол главата на жената да биде секогаш покриена со марама, немам појма:rolleyes:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дали ќе ги почитувате забраните за собири или ќе ги игнорирате и ќе одите да вршите верски обреди?
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Тогаш што е ова:
Прегледај го приврзокот 237868
Автоматски споено мислење:

Во џамија ова ве учат?
Прегледај го приврзокот 237882
Муслиманите повеќе мислат дека бо Џамијата се заштитени, дека сепак одиме да се молиме , Господ не рекол да во боледт и молитва избегнуваме.
секако, секој поинаку размислува
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.668
Муслиманите повеќе мислат дека бо Џамијата се заштитени, дека сепак одиме да се молиме , Господ не рекол да во боледт и молитва избегнуваме.
секако, секој поинаку размислува
Не е битно како некој размислува. Посебно не е битно некој муслиман како размислува бидејќи богот му е пред се, а не луѓето!
Не бидува така. Себично и неодговорно кон другите.

Битното е што на куп собрани непознати, не знаејќи кој кај бил и претходно со кој бил - пренесувањето на вирусот е со многу поголема веројатност отколку муслиманите да си седат дома некој период.
Боговите нема да се налутат ако не им се поклоните.... повеќе ќе се налутат ако снема луѓе кои ќе им прават метании...

Мислете малку, а не „богот мене ќе ме заштити“. Што правиме ако не те заштити? Тогаш, не си пак бил добар верник, ќе испадне тој муабет - бидејќи божественото никако не може да биде криво за било што во однос на човештвото...

ОВа исто ко христијаните: во црква нема вируси! Дојдете. Да беше така во џамиите и црквите ќе беа болниците, каде што „со чудо“ ќе се оправаа сите и немаше да има вирус. Но и тука смислија оправдување низ вековите: слаба ти е верата затоа е така :D
Не, догмата е пуштена на најсилно и затоа ќе имаме проблеми со вирусов.

Во ред е верувањето, ама намалете со фанатизмот - мислете на оние за кои овој вирус би бил смртоносен. Имате роднини, комшии, пријатели... мислете, само тоа треба да правите и пак ви е тешко.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Муслиманите повеќе мислат дека бо Џамијата се заштитени, дека сепак одиме да се молиме , Господ не рекол да во боледт и молитва избегнуваме.
секако, секој поинаку размислува
Јас не те прашав што мислат муслиманите, те прашав дали ги почитувате забраните и мерките на државата во која живеете! Ти одговори дека сте ги почитувале, за сега да ми кажуваш што мислеле.....
Да бевте способни за мислење ќе седевте дома, вака покажувате само колку сте себични....
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Ќе д
Јас не те прашав што мислат муслиманите, те прашав дали ги почитувате забраните и мерките на државата во која живеете! Ти одговори дека сте ги почитувале, за сега да ми кажуваш што мислеле.....
Да бевте способни за мислење ќе седевте дома, вака покажувате само колку сте себични....
Че си седиме сите ние дома набрзо, и ја и ти и Атеисти и незнам кој.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Муслиманите повеќе мислат дека бо Џамијата се заштитени, дека сепак одиме да се молиме , Господ не рекол да во боледт и молитва избегнуваме.
секако, секој поинаку размислува
Мора ли баш у Џамија да биде молењето. Еве јас имам другар муслиман кој периодов седи дома и не излегува освен по потреба. Ако некој се моли у Џамија поголем муслиман е од некој друг дома што се моли ?
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Мора ли баш у Џамија да биде молењето. Еве јас имам другар муслиман кој периодов седи дома и не излегува освен по потреба. Ако некој се моли у Џамија поголем муслиман е од некој друг дома што се моли ?
Има посебен намаз, петочки кој мора во џамија да се одржи. Но од оваа недела веќе објавиа и џамиите дека додека да се смири ситуација ги затвораат вратите
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Огромен број македонски муслимани по нетов деновиве сведочат дека вирусот не можел да се пренесува у џамија. Ја не гледам причина да не им верувам.
Така да, остајте ги луѓето да си се собираат неколку пати дневно.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Огромен број македонски муслимани по нетов деновиве сведочат дека вирусот не можел да се пренесува у џамија. Ја не гледам причина да не им верувам.
Така да, остајте ги луѓето да си се собираат неколку пати дневно.
Па не е така ..Да беше така , немаше да ги затворат џамиите на одреден рок,и теспихите( што си ги користат и разменуваат) сите да ги повлечат уште пред неколку дена ..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.813
Па не е така ..Да беше така , немаше да ги затворат џамиите на одреден рок,и теспихите( што си ги користат и разменуваат) сите да ги повлечат уште пред неколку дена ..
Сакаш да ми кажеш дека сите тие муслимани кои по нетов истакнуваа дека одлуката да не се собираат во џамија е погрешна и антимуслиманска, затоа што во џамија не можело да се пренесе висрус, лажат?
Не знам, тоа беа многу муслимани кои јавно сведочеа, а ти си само еден. :(
Не знам баш дали да ти верувам. Извини.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Сакаш да ми кажеш дека сите тие муслимани кои по нетов истакнуваа дека одлуката да не се собираат во џамија е погрешна и антимуслиманска, затоа што во џамија не можело да се пренесе висрус, лажат?
Не знам, тоа беа многу муслимани кои јавно сведочеа, а ти си само еден. :(
Не знам баш дали да ти верувам. Извини.
Незнам , но во мојата населба бројаниците ( теспих) ги собраа веднаш .. Како и да е, најбитно е да се чуваме додека помине кризнава ситуација!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom