Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Zasto sunite gi smetaat Siite za izlezeni od islamot koga vo Islamska Republika Iran kaj sto siitskiot Islam e drzavna religija se sproveduva serijat i plus oni se najveke za stvarta na Islamot na globalno nivo, a Saudiska Arabija kaj so se drzavna religia vehabisticki Islam oni so America se mnogu bliski????? Koj znae neka mi odgovori, odnapred blagodaram.
Druze, jas ne znam do koga ke mislite deka Seriatot go pretstavuva Islamot. Toa e samo zakon so koj se regulira edno idealno islamsko opstestvo.

Siitite se nadvor od Islam, bidejki imaat dodadeno milion novotarii, a toa sto gi iskljucuva od Islamot e velicenjeto i idolopoklonstvoto kon bliskoto semejstvo na prorokot Muhammed a.s., kako primer zetot Ali, vnucite Hasan i Husein.

Da mu pridruzis nesto vo obozavanje na Boga vo Islam ti avtomatski stanuvas nevernik. A siitite veke go napravija toa.

Tie veruvaat deka nivnite takanareceni Ajatollahi se nivni posrednici so Allah, se klanjat po grobovi, barat pomos od mrtvi lueg, imaat dodadeno milion novotarii koi nemaat nikakva osnova vo Islam itn. Ova e poveke od dovolno za da izlezes od Islamot.

Tie go imaat prekrseno prvoto pravilo vo Islam, a toa e deka ima samo Eden Bog, i deka nisto ne zasluzuva da se obozava osven Nego.

Pozdrav
 
L

Liberation

Гостин
Салам Алејкум!
Почнав да го читам Куранот, ама многу работи не ги разбирам...

Ќе ве замолам за помош од поупатените.

Сура 1 Ел-Бекара

62. А оние кои веруваа: Евреи, Христијани и Сабејци – и оние кои веруваа во Аллах и во Денот ахиретски, и кои работеа добри дела – па за нив има награда кај Господарот свој, навистина! Они не ќе стравуваат и не ќе тагуваат.
Ме интересира, дали овој ајет ги признава Евреите, Христијаните и Сабејците за верници?

87. И веќе на Муса Ние Книга му дадовме и по него низа пејгамбери испративме… И на Иса, синот на Мерјем, јаснотии му дадовме и со Духот свет го поддржавме. И секогаш кога пејгамбер ви доаѓаше со она што не ви се допаѓаше –се надувавте. Некои пејгамбери тогаш за лажни ги сметавте, а некои пак, ги убивавте.
Кој е тој Муса? Иса? Мерјем?

98. Непријателите на Аллах, и непријателите на мелеките Негови и на пејгемберите, и на Џебраил, и на Микаил… па, Аллаха го имаат за свој непријател, навистина!
Џебраил... Гаврил, архангелот? Михаил? Оние од Библијата? “Непријателите на Гаврил и Михаил се непријатели и на Аллах“?

И понатака гледам, се споменуваат многу од Библијата, и од стариот, и од Новиот Завет.
Исламот ги признава сите овие погоре за пратеници на Аллах?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Салам Алејкум!
Почнав да го читам Куранот, ама многу работи не ги разбирам...

Ќе ве замолам за помош од поупатените.

Сура 1 Ел-Бекара


Ме интересира, дали овој ајет ги признава Евреите, Христијаните и Сабејците за верници?


Кој е тој Муса? Иса? Мерјем?

Џебраил... Гаврил, архангелот? Михаил? Оние од Библијата? “Непријателите на Гаврил и Михаил се непријатели и на Аллах“?

И понатака гледам, се споменуваат многу од Библијата, и од стариот, и од Новиот Завет.
Исламот ги признава сите овие погоре за пратеници на Аллах?
Муса - Мојсеј.
Иса - Исус
Мерјем - Virgin Mary (yeah, right).

Да, тие се пратеници на господ. Разлика горе доле во книгите нема. Разликата стои единствено во тоа дека исламот не дозволува некој во човечка форма да се нарекува себеси божји син,или да биде третиран како таков. Господ нема син. Господ има пратеници. И тоа е тоа.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Салам Алејкум!
Почнав да го читам Куранот, ама многу работи не ги разбирам...

Ќе ве замолам за помош од поупатените.

Сура 1 Ел-Бекара


Ме интересира, дали овој ајет ги признава Евреите, Христијаните и Сабејците за верници?


Кој е тој Муса? Иса? Мерјем?

Џебраил... Гаврил, архангелот? Михаил? Оние од Библијата? “Непријателите на Гаврил и Михаил се непријатели и на Аллах“?

И понатака гледам, се споменуваат многу од Библијата, и од стариот, и од Новиот Завет.
Исламот ги признава сите овие погоре за пратеници на Аллах?
Ќе ве замолам за помош од поупатените.

Сура 1 Ел-Бекара


Ме интересира, дали овој ајет ги признава Евреите, Христијаните и Сабејците за верници?

Vo ovoj ajet se zboruva za onie Evrei do vremeto na doadzanjeto na Isa a.s. (Isus), onie koi navistina veruvaa vo Musa a.s. (Mojsej), i za onie hristijani do doaganjeto na Muhammed a.s. Onie koi navistina veruvaa vo Isa a.s.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Салам Алејкум!
Почнав да го читам Куранот, ама многу работи не ги разбирам...

Ќе ве замолам за помош од поупатените.

Сура 1 Ел-Бекара


Ме интересира, дали овој ајет ги признава Евреите, Христијаните и Сабејците за верници?

Tuka stanuva zbor za vistinskite vernici od Evreite i hristijanite, koi veruvaa cisto na Boga so sledenje na upatsvoto dojdeno od Mojsej i Isus a.s, znaci i tie se muslimani. Koga Bog go isprati Isus kaj evreite,
dojde da ja prodolzi misijata na poranesnite proroci, a toa bese prenesuvanje na Bozjata poraka, voedno i prvata Bozja zapoved:

Jas sum Gospodar Bog tvoj, nemoj da imas drugi bogovi osven Mene.


Кој е тој Муса? Иса? Мерјем?

Musa kako sto kazaa, e Mojses, Isa e Isus a Merjem e Mirjam, Deva Marija, majkata na Isa.

Ne znam kako ne gi razbra ovie, bidejki vo Koran koga se spomenuva Isa, vo mnogu slucaai se dodava objasnuvanjeto SINOT NA MERJEM.

Џебраил... Гаврил, архангелот? Михаил? Оние од Библијата? “Непријателите на Гаврил и Михаил се непријатели и на Аллах“?

Ne gledam sto ne e jasno tuka. Normalno deka neprijatelite na Xhebrail (Gavril), Mikail (Mihail) se i neprijateli na Boga.

И понатака гледам, се споменуваат многу од Библијата, и од стариот, и од Новиот Завет.
Исламот ги признава сите овие погоре за пратеници на Аллах?

Islamot gi priznava site proroci, od Adam pa se do Muhammed.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
priznavamo poslanicite, medzu nim i Isa, a.s. ama Kuran nepriznava druga vera. Mislim deka ti e ova jasno ako si muslimanac.

Pa normalno, Bog vo Koran veli jasno i glasno:


Deneska vasata vera ja usovrsiv i blagodetta kon vas ja potpolniv i zadovolen SUM ISLAMOT DA VI BIDE VERA (El Maide, 3)

Edinstvenata vera prifatena od Allah e Islamot, a na onie sto im e dadena knigata (evrei i hristijani), bidejki ucea za vistinata, samo od zavist megu sebe se sprotivstavija. E koj gi negira argumentite na Allah, neka znaat deka Allah brgu ke im plati.
 
L

Liberation

Гостин
Islamot gi priznava site proroci, od Adam pa se do Muhammed.
Хм... многу ми е конфузно сево ова.
Еве на пример, другите религии, како будизмот и хиндуизмот, немаат никаква врска со сите овие пророци.

Ако исламот верува во Адам и Ева (во што веруваат и католиците, и православните, и протестантите, и евангелистите... и сите други ХРИСТИЈАНИ),
ако исламот верува во Мојсеј, Габриел и Михаил (во што веруваат и католиците, и православните, и протестантите, и евангелистите... и сите други ХРИСТИЈАНИ),
ако исламот верува во Исус и Марија (кои се ОСНОВА на современото христијанство)...

тогаш, дали исламот е посебна религија, или само дел од целокупното христијанство, како што е католицизмот, православието и другите?

Еве на пример, во 16 век, монахот Мартин Лутер, незадоволен што католицизмот се претворил во колекционерство на мошти од светци, се отцепува од него и своето учење го темели само на Новиот Завет, како што рекол Исус.

Дали
Сура 2. Ел-Бекара, 113. Евреите зборуваат: “Христијаните не се по патот вистински“, а Христијаните зборуваат: “Евреите не се по патот вистински“. А и едните и другите Книгата ја кажуваат. Оние кои не знаат, ете, истите зборови ги кажуваат. Па, Аллах на Денот суден ќе им пресуди за она што, токму, станаа деленици.

Сура 4. Ен-Ниса , 153. Следбениците на Книгата од тебе бараат да им спуштиш книга од небото. А оние веќе од Муса бараа и повеќе од тоа. Па зборуваа: Покажи ни го бог, очигледно… И на Муса Ние јасен доказ му дадовме.

156. И заради неверувањето нивно, зборувањето нивно и клеветите големи за Мерјем,

157. и заради изјавата нивна “Да, ние го убивме Христа“, Иса, синот на Мерјем, Аллаховиот пејгамбер. Не го убија и не го распнаа! Туку тоа им се причини… Не го убија сигурно,

158. туку Аллах го дигна кон Себе. Аллах е силен и мудар!
идејата на Мухаммед била да ги обедини сите христијани во една религија?

Во периодот кога е пишуван Куранот, мнозинството Арабијци биле христијани, поделени во многу секти каде секој си го толкувал Стариот Завет и Евангелијата како што му одговарало. Ете, и самиот Мухаммед имал блиски роднини христијани.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Хм... многу ми е конфузно сево ова.
Еве на пример, другите религии, како будизмот и хиндуизмот, немаат никаква врска со сите овие пророци.

Ако исламот верува во Адам и Ева (во што веруваат и католиците, и православните, и протестантите, и евангелистите... и сите други ХРИСТИЈАНИ),
ако исламот верува во Мојсеј, Габриел и Михаил (во што веруваат и католиците, и православните, и протестантите, и евангелистите... и сите други ХРИСТИЈАНИ),
ако исламот верува во Исус и Марија (кои се ОСНОВА на современото христијанство)...

тогаш, дали исламот е посебна религија, или само дел од целокупното христијанство, како што е католицизмот, православието и другите?

Еве на пример, во 16 век, монахот Мартин Лутер, незадоволен што католицизмот се претворил во колекционерство на мошти од светци, се отцепува од него и своето учење го темели само на Новиот Завет, како што рекол Исус.

Дали

идејата на Мухаммед била да ги обедини сите христијани во една религија?

Во периодот кога е пишуван Куранот, мнозинството Арабијци биле христијани, поделени во многу секти каде секој си го толкувал Стариот Завет и Евангелијата како што му одговарало. Ете, и самиот Мухаммед имал блиски роднини христијани.
Drag prijatelu, kako prvo, koga zboruvame za Koranot, treba da imame vo predvid deka toa e Bozjiot zbor, poslednata sveta kniga so koja Bog ja simnal za lugeto, posle Torata, Psalmite i Evangelieto.


E sega za prvoto prasanje.

Od Adam pa se do Muhamed, site proroci zboruvale za veruvanje vo Eden i Edinstven Bog.

Islam vo prevod znaci TOTALEN POKOR vo ovoj slucaj na Boga. Znaci site proroci, od Adam pa se do Isus i Muhammed (neka e Bozjiot mir nad niv) bile totalno pokoren kon Boga.

Zatoa i Adam, i Mojsej, David, Isus bile muslimani t.e. pokoreni kon Boga.

A religiite kako judeizamot i hristijanstvoto se religii na koi lugeto im dale ime. Judeizam spored imeto na narodot, a hristijanstvoto spored simbolot Krst vo koj bese okovan prorokot Isa, Isus (neka e Bozjiot mir nad nego).

A Islamot e vera koja nikoj ne ja imenuval osven Boga.

Spored Islamot, prvite sledbenici na Isus, tie bile muslimani bidejki veruvale cisto vo Boga bez da mu prepisuvaat partneri i posrednici, kako sto sega denesnite hristijani velat deka Isus e sin Bozji, pa nekoi vikaat deka Semokniot Bog se otelotvoril vo teloto na Isus i se zrtvuval za lugeto samo za da ja dobie nasata ljubov. Ova ne mu lici na Boga, ova se samo prikazni koi se prosirija posle smrtta na Isus, poradi negovoto golemo velicenje.

Isus e roden samo od majka, pa dobro togas sto ke receme za Adam koj e sozdaden bez majka i bez tatko??? Toj e sozdaden direktno od Boga, znaci toj zasluzuva poveke da bide sin Bozji.


Koranot ne go napisal Muhammed bidejki on bil nepismen, toa e Bozja kniga. Muhammed a.s. e posledniot prorok. Toj ne dojde da go izbrise prorostvoto na Isus tuku samo da go nadopolni i da go razjasni, bidejki sledbenicite na Isus go zgresija patot.



Za da stanes musliman treba da svedocis samo spored prvata Bozja zapoved

Nema drugo bozestvo sto zasluzuva da se obozava osven Boga

(znaci nema sinovi, nema bogorodici, nema svetci, nema nisto, samo Eden i Edinstven Bog)

Neli vtorata Bozja zapoved veli:

Nemoj da pravis slika (idoli) od toa sto e vo zemjata, neboto i vodata.
(nemoj da pravis idoli od lugeto, kako sto vo hristijanstvoto se svetcite, nemoj da pravi posrednici)

I nemoj slucajno da mislis deka vo Islamot koga se spomenuva Allah se zboruva za nekakov poseben Bog, ne, toa e istiot Bog kako i kaj hristijanite, Otecot.

Allah na arapski znaci Bog.

Poteknuva od zborot Ilah sto znaci Bozestvo. Na evrejski ti e slicno, Eloah.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
prorocanstvoto na muhamed.a.s e veruvanje na eden edinstven i nesporedliv bog t.e. islam;koj prestavuva kompletno pokoruvanje i prifakanje na ucenjeto na bog koe mu go objavil na svojot pratenik muhamed.a.s neka e bozjiot mir nad nego.(i na site drugi negovi verovesnici,)pred se treba da se svati deka verata na boga e edna , znaci da se bide pokoren na boga vo koj e nesporedliv so drugo nesto, koj nema sin nitu zdruzenik i nikoj nema pravo da bide obozavan osven nego, sekoe drugo bozestvo e lazno,bog vo surata elbekara 113, gi opomenuva i na hristijanitee i na evreite koi pocnaa da se delat a i ednite i drugite go kazuvaat i tevrat i indzil, vo tie knigi se naoga naredba da veruvaat vo site verovesnicii vika pa Allah na sudniot den ke presudi za toa sto stanaa delnici,
ideata.t.e prorocanstvoto na muhamed.a.s e da gi upati hristijanite i evreite na prav pat oti skrsnaaa od praviot pat , tvrdejki deka isus e sin na boga , ovaa e sosema zabludena teorija , isus nikogas toa ne go rekol; kade sto veli vo istata sura 116;
evereite i hristijanite i mnogu boscite velea; Allah za sebe zema dete,,, bog e sloboden od ovaa lazno tvrdenje, koe hristijanstvoto se temeli na ovaa veruvanje ,a ne na veruvanjeto sto bog go upatil preku isus, t.e veruvanje i pokornost kon eden i edinstven bog.,
sto se odnesuvaa na onie hristijani evrei i sabijci, ovoj narod vo toa vreme go potvrdija veruvanjeto na Allah i vo negovite pejkamberi rabotea spored negovite propisi, kade sto veli onie pred ispaakanjeto na muhamed. s.a.v.s od prethodnite narodi , evrei hristijani i sabijci koi ostanaa vo svojata prirodna religija, a nemaat ustalna vera sto bi ja sledele,(bes dodadotci kako sto spomnave za toa deka isuss e sin na boga),
site tie sto gi nabrojavme go potvrdija veruvanjeto vo boga cvrsto i ispravno , averuvaa i vo denot na ozivuvanjetoi nagradata i kaznata i rabotea dela so koi e zadovolen Allah,nagradata za niv veli kaj nivniot gospodar e postojana i tie nema da stravuvaat i da taguvaat ,,,,, nitu pak ke se kajaat za nivnoto minato, potoa veli po isprakanjeto na muhamed.s.a.v.s. kako pecatt na site verovesnicii i do site luge , Allah nema da primi niedna druga vera osven onaa so koja toj dojde,


Liberation; bidiki si pocnal da go citas kuranot,dobroe e da ja posetis ovaa stranica;
http://www.makislam.info/makislam/Naslovna/
 
Член од
26 август 2010
Мислења
23
Поени од реакции
1
Никој не те праша ти дали ги признаваш. Прашањето е дали Кур'анот ги признава. Одговорот е ДА.
ako ti neznas, citaj sto pise Vlora pogore. Ti moze da prznavas ama ili neznas kuran ili nisi muslimanac. Kuran priznava proroci, tacno, od Avrama pa sve navamo ama kako proroci a druga vera ne osim islam. Osim muslimanci po Kuran site se nevernici.
 
L

Liberation

Гостин
Им благодарам на Vlora и el-kewser за објаснувањата.

Ме интересира уште...
Ако Мухамед не знаел да пишува, кој ги напишал сурите?
Што бил по занимање Мухаммед?
За колкав временски период бил напишан целиот Куран?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Им благодарам на Vlora и el-kewser за објаснувањата.

Ме интересира уште...
Ако Мухамед не знаел да пишува, кој ги напишал сурите?
Што бил по занимање Мухаммед?
За колкав временски период бил напишан целиот Куран?
k*ranska ta objava mue prenesena na muhamed preku gabriel
k*ranot ne izvestuva deka e zapisan vo vremeto na pretnikot toj citat e ovoj
EDEN PRATENIK OD ALLAH KOJ IM GI KAZUVA STRANICITE CISTI, VO KOI IMA PROPISI ISPRAVNI,98,2,3.
MUHAMED IMAl MNOGU PISARI OKOLU SEBE A NAJSLAVEN E ZEJDidn sabit.
sekogas koga edna sura od k*ranot bil objaven pratenikot povikuval eden od svoite pisari mu go diktiral toa sto mue objaveno precizirajki go tocnosto mesto za noviot fragment po diktiranjeto muhamed baral od pisarot da mu go procita ona sto go zabelezal za da moze da gi koregir NEDOSTATOCITE AKO GI IMA
, muhamed sekogas vo mesecot ramazan go izucuval k*ranot pred gabriel
muhamed im preporacuval na vernicite da go naucat k*ranot naizust ..

k*ranot e izras za objavata koja na muhamed a.s mu ja prenel gabriel i koja vernicite vednas ja prepisuvale i ja ucele na izust i ja recitirale za vreme na molitvite nea muhamed licno ja podelil na suri a tie se sobrani vdnas po smrta na pratenikot a vo vremeo na halifatot osman e formiran tekst koj denes go poseduvame , na originalen arapksi jazik ;;znaci prestavuva direktna objavena bozji zbor osnoven izvor vo veruvanjeto i praksata nasekoj musliman ,muhamed,s.a.v.s bil trgovec,kuranskata objava mue e prenesena na muhamed.a.s preku arhangel dzebrail(gabriel) taa se protega vo period od 23 god, od zivotot na muhamed .a.s.

sekoja blagodarnost do tebe , pozdrav
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
112
Поени од реакции
26
do Sami
kako mozeme da bideme nevernici koga ete, i nie veruvame vo istiot Bog?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ако некое прашање мислите опфаќа поголема дискусија, ако сакате да дебатирате тогаш отварате или отварам тема за истото, оваа тема значи ќе биде стрикно Прашање-Одговор, кратко и јасно без спамови, без километарски цитати и со свои зборови.

Пријатни дискусии :smir:
@el_kewser
Поради ова те избришав ..
значи кратко јасно со свои зборови ..
Оваа тема и темата Прашања до Христијаните построго ги контролирам со цел да останат Чисти конкретни Прашања со Одговори а не разводнување, пропаганда и пишување на нешто за кој никој ништо не прашал ..

Ме интересира уште...
Ако Мухамед не знаел да пишува, кој ги напишал сурите?
Што бил по занимање Мухаммед?
За колкав временски период бил напишан целиот Куран?
ова беа прашањата ...

можеш кратко и јасно да одговориш ...
- Мухамед незнаел да пишува но му помагале писари со кои .... итн итн во кратки црти
- По занимање бил ....
- Куранот бил напишан за 23год ...

и толку ... ем полесно секој ќе разбере ем нема да чита нешто шо не прашал ...
колку е убав Куранот, колку вистинит, цитати, сури од него итн кога некој ќе побара ..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom