Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Како Единствен, Трансцедентен, Создател на видливиот и невидливиот свет.Уникатен (вахид) и инхерентно Еден (ехад), Сомилосен и Семоќен, Несличен на никој и ништо. Врховен Апсолут.

Оној, Кој ни се открива преку Неговите атрибути.
Koi se tie atributi?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Мене првото прашање ми беше зошто ли воопшто не создал Бог, можеби некој не сака да постои, а според верниците ќе живее вечно...
Ова не ми е некако јасно...
:)

Види, тоа се работи кои што се надвор од нашиот домен на дејствување. Јас знам дека многумина поради вакви или онакви причини не сакаат да постоеле, па негодуваат на Бога или на родителите зошто ги создале. Џабе е да размислуваме во таа насока, а немаме ниту временска машина,ниту моќ да го запреме времето и нешто да измениме. :)

Едноставно се си има цел во овој универзум, па така и нашето постоење. Ништо не е случајно.:toe:
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
И би додал дека муслиманот не смее да седи во сенка и да го посматра злото и со прст да не мрднува!

-Муслиманот не смее кога се напаѓаат вредностите на исламот, едноставно да ѕирка со едно око и да се прави на удрен дека ништо не се случува.

-Муслиманот кога војува (и овде понекогаш виртуелно се војува и тоа како) не смее да го заврти грбот и за водич да го земе Абдуллах ибн Селул ибн Убејј, туку гордо, како цврста стена треба сите удари да ги прими и издржи во предната страна како Хамза, ти текнува?

- Муслиманот кога советува, треба тоа да го направи тајно. Ако братот му погрешил да го укори тајно, а не јавно. Јас за себе признавам дека сум грешел многу пати и сум ги прекршил правилата на исламскиот бонтон и едеб, ама и забележувам дека ти тие ситуации ги користиш, што знам,како за градење на личен имиџ....(иншАллах да грешам).

- И мене просто ме чуди, зошто секогаш се појавуваш на крајот а не на почетокот? Зошто едноставно уживаш да ги броиш жртвите и да го собираш воениот плен?



Брате Мусаб, читај малце и меѓу редови што сака авторот да каже. Не опуштај се веднаш,бидејќи не знаеш во секој грм што се крие нели? :wink:
-Мене пак ме чуди тоа што во овој форум до пред две години никој не ги напагаше вредностите на исламот,како што ми држи помнењето имаше такви појави но многу помал обем него денеска,можеш да ми кажуваш зошто е ваква ситуацијата?
-Основното размислување и верување кога е погрешен тогаш доагаме во ситуација кога едноставно не можеме да ја решиме.Првенствено ,овде сме да дискутираме ,и тоа на најкултурен начин што можеме .Посебно кога се работи за нас од животно прашање ,а тоа е религијата, а посебно за исламот ,треба да знаеме дека секој наш одговор може скапо да не чини во судниот ден,и никако не смееме религијата да ја користиме за наши лични страсти.Поради ова никако не војуваме па и виртуално како што велиш , но и ако мислиш и пак тврдиш дека војуваме виртуално одма да ти кажувам дека ја губиш битката во оваа твоја војна, оваа војна нема правила ,зар не гледаш дека те удираат на најболното место? Да ли си размислил некогаш дека ти,јас,другиот биле разлог што другата страна употребува нај вулгарни зборови за се што е свето за нас? Да ли сме дале повод на другата страна да читаме најлоши можни зборови за Аллаховите пратеници? ,и нај тврдите мушрици во тоа време можат вода да им носат на овие. Зошто кога некој атеист ве провоцира ја напагате христијанството? Зар не знаете дека дека со ним треба да се зборува на најможен добар начин, зар не сте читале дека тие се најблиски на нас, зар не знаеш дека сме со нив брака по книга , сигурно некои од нив тоа нема да го сака ни да слушне ,но битно е ти,сите ние тоа го знаеме.
-не сум имал намера никогаш да се појавувам на крајот ни на почетокот ,земи ја темата или другите ,прочешлај убаво ке видиш кога имало потреба и кога сум бил логиран сум одговорил на соодветните прашања колку што знам и умеам ,а исто така сум пазел да не одговорам на истото прашање кое веке е одговорено, а чак не сум ни реагирал ни кога некогаш одговорот е сомнителен од мои лични разлози.
Исто така не се работи за никако воен плен,а ако има такво нешто (ако ти мислиш дека за тоа се работи)не ми давај шанса друг пат,ке те замолам еден ден само оваа тема прочешлај и ке видиш какви само зборови се употребени.
Вероватно си многу млад ,и верувам дека ми веруваш дека ова мое пишување е добронамерно ,и не барај никаков плен и личен имиџ,а никако да те повредам.Сигурен и убеден сум дека кога некој член би те запознал лично би се уверил во твојот чесност и праведност и добронамерност, но овде ете има по мене една неубава слика .Како што реков би те замолил ,во иднина никако да не паднеш на провокации и никако немој да провоцираш се ке биде ок верувај ми.А јас не би ти халалил ако некогаш грешам а ти не ме опоменуваш.,затоа провокациите немој да ги земеш во обзир и чути, знаеш со чутењето (неодговарањето) му даваш најголем одговор и го понижуваш за тој што разбира.Ете тоа е моето мислење прифакаш,не прифакаш останува на тебе.И ако не биде некоја голема провокација воопшто немам намера да ти одговорам ,не сакам лични препукавања нит за тоа имам време ,а и сум против на таква врста на комуникација.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Види, тоа се работи кои што се надвор од нашиот домен на дејствување.
Што е во наш домен ?

За нешто има правила, за нешто нема, за едно е строго за друго лабаво, за едно нејасно за друго пропишано... кој е доменот.
PrincezZ напиша:
Благодарам на одговорите, ама сепак не можам да сфатам...
АБЕ НЕ МИСЛИ !!!

Верувај, клањај се и плати. Само немој да мислиш.
 

PrincezZ

Death It's Only The Begin
Член од
25 март 2010
Мислења
123
Поени од реакции
9
Благодарам на одговорите, ама сепак не можам да сфатам...
Ај да не испаднам досадна...
Само ќе кажам зошто да му се покорувам на Бога, кога не барав од него да ме создаде и зошто да ме казни ако не го слушам, значи не барав од него да ме создаде...
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Благодарам на одговорите, ама сепак не можам да сфатам...
Ај да не испаднам досадна...
Само ќе кажам зошто да му се покорувам на Бога, кога не барав од него да ме создаде и зошто да ме казни ако не го слушам, значи не барав од него да ме создаде...
за болдираното и тоа на кратко а за другото друг пат

Судбината ниту тера на тешко и никако не е неубав
Како што гледаш ако не ја ставаме човечката волја ,Аллах џ.ш секогаш ни прател пратеници и книги ,така што не опоменувал за да не бидеме казнети.,секој човек кога праави некоја работа го прави со својата волја,значи гревот секој човек го прави сво својата волја и затоа ке би дет казнет (ако бидет) значи ако нема волја нема грев,таа сам од себе не иде. Пример :нашето сонце сигурно е многу потребен за нас лугето ,за растенијата за животните ,но ако човекот седи без заштита пред сонцето со саати може да се разболи па чак и да умре , и сега крива е сонцето? Тој (човекот) со своето невнимателност ако се разболуват ,може ли да рече ‘’зошто сонцето е Создаден? И можеме ли грешката што сме ја направиле со нашата волја да мислиме дека сонцето уствари е непотребен?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Tatko ti i majka ti barale inaku ke kupele prezervativ toj den. Bog im vduhnal da ne kupat i op, ete si.

Moze da se prekine so glupavite prasanja??
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Јас барав ли да постојам...???
Ти бараше...???
Бог рекол:

"Бев сокриено богатство, посакав да бидам познат па го создадов човекот!"

Верникот не се оптоварува со прашања кои што се надвор од неговата способност на одлучување. Едноставно Бог сакал така да биде па рекол: "Биди! И сме биднале!"

Еве ти еден редослед кој е надвор од нашиот домен,без оглед колку и како ќе протестираме поради тоа:

Човекот увидува дека бил ембрион во мајчината утроба уште пред да е роден, а уште пред да стане ембрион бил сперма во внатрешноста на татко си, а пред тоа бил крв која тече во татковите вени, а таа настанала од храната која тој ја изел, а оваа била растение кое изникнало од земјата, или животно кое се хранело со растенија. Тоа се фази низ кои поминал пред раѓањето, а за кои не знаел ништо. Долг синџир, чиј мал број на алки е видлив, а останатите ги сокрива од нашите очи целосна темнина.

Ти имаш разум и волја, а си постоела, пред да имаш разум и волја. :)

Никој од нас не знае за себе си пред својата четврта година од животот. Никој не се сеќава на раѓањето! Кој се сеќава на своето раѓање? Кој се сеќава на времето кога бил во мајчината утроба? Ако постоел уште пред да знае за своето постоење, можно ли е да се каже дека ќе имал можност да бира помеѓу неговото постоење и непостоење?

И конечно: Дали ти со ова прашање сакаш да најдеш оправдание и да му пркосиш на Бога во Неговиот Суд, или сакаш целата вина за твоите гревови да му ја припишеш Нему?

Наместо прашањето: " Јас барав ли да постојам", или: " ти ли бараше да постоиш?", логично би било да си ги поставиш прашањата:

„Откаде сум дојден? Каде одам? Која е мојата цел овде? Што е почетокот? Што е „крајот“...?

Koi se tie atributi?
Ги има многу.


ТЕВХИДУЛ ЕСМАИ ВЕС - СИФАТ


Тевхидул есмаи вес - сифат накратко значи: цврсто убедување дека на Аллах џ.ш. му припаѓаат сите имиња и својства на совршеност, дека Тој е далеку од сите атрибути на непотполност и дека Тој со своите својства се одликува над сите створениа; својства кои нам ни се познати од Неговите зборови и зборовите на Неговиот пејгамбер , без никаква нивна промена, без обид од нивно потполно сфаќање и објаснување на нивната суштина или споредба со својствата на створенијата.

Аллах џ.ш. вели:

" И никој не Му е рамен ." ( Али Имран: 142 )

Никој не е во состојба поубаво и попотполно да го опише на Аллах џ.ш. од самиот Тој како што себеси се опишал, како што не е можно некој да ја намали вредноста на некое од својствата со кои Возвишениот Аллах себе си се опишал.

Нашето знаење надвор од Кур,анот и Хадисот не е во состојба да го опфати на Аллах џ.ш. :

" A od onoga sto On zna, drugi znaju samo onoliko koliko On hoce. Moc Njegova obuhvata i nebesa i Zemlju i Njemu nije tesko njihovo odrzavanje. On je Svevisnji, Velicanstveni !" (El - Bekare: 255 )

Значи ние на Аллах не можеме да го спознаеме со својот разум и онака како што сакаме, освен со помош на знаењето со кое Тој не обдарил во Кур,анот и хадисот. Од Аллах џ.ш. ни дошло објаснување и знаење па ние го спознавме со тоа знаење. Неговите својства не се како својствата на створенијата, Неговата мудрост не е како мудроста на створенијата, Неговата милост не е како милоста на створенијата.

Аллах џ.ш. рекол :

" Ништо не е како Тој ! Тој се чуе и се гледа ." (Еш - Шура: 11 )

Имам Куртуби, коментирајќи го наведениот ајет вели:

" Овде се говори дека на Аллах џ.ш. во Неговата возвишеност, величенственост, власт, убави имиња и возвишени својства не сличи никој од Неговите створенија, нити било кој од нив со Него може да се споредува. Исто така и Аллаховите својства кои што се спомнати во Кур,анот и Суннетот, а тие се заеднички по изговорот во однос на Аллах џ.ш. и другите створенија, воопшто не сличат во своето стварно значење. Бидејќи, својствата на Оној кој е од секогаш, не се како својствата на оние кои се створени..."
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Омер стварно немам зборови. :aplauz:Халал да ти е.
Аллах да те награди со Џеннет.:smir:
 
S

smart ass

Гостин
Тевхидул есмаи вес - сифат накратко значи: цврсто убедување дека на Аллах џ.ш. му припаѓаат сите имиња и својства на совршеност,

Извини вака колку форми на совршености има????

Какви се и по кој основ оценети??

дека Тој е далеку од сите атрибути на непотполност
Нагасаки,Хирошима,Хаити,скопје,турција....абе тоа...чудо...прва свецка втора...боо...

И дајте жити се како тоа бе анѓелите пренесуваат ДУШИ и ПОРАКИ патувајќи со Брзина на светлината...башка за друата трагикомедија со видеава...де некој да објасни како тоа....на пример кога би госпо да прати железо имало Супернова па пратил железо(без да ја уништи земјава(а тогаш имало планета без железно јадро..не се знае хаха) и така тоа железо не ја уништило планетата а баш нит АТМОСФЕРАТА ГО ИЗГОРЕЛААА:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:




Не е можнио нешто СОВРШЕНО,АПСОЛУТНО УНИКАТНО да даде НЕСОВРШЕНСТВО КАКО РЕЗУЛТАТ.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Moze, inaku ke mu e dosadno na Bog. vaka ima seir da tera, nie sme mu kao forumov, na momenti blesnuva, ama najpojke CDA.
 
S

smart ass

Гостин
Па добро може го фаќаат:toe:

(има недостатоци,мож е недоветен може да е недоносен,може да е сонце и МОЖЕ железо да ПРАТИИИИ:pos2::vozbud:
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Па добро може го фаќаат:toe:

(има недостатоци,мож е недоветен може да е недоносен,може да е сонце и МОЖЕ железо да ПРАТИИИИ:pos2::vozbud:
Tvoive komentari mi licat na provokaciii , a dokaz za toa se vozbudlivite nasmevki so koi sakas da se ismees na Gospoda a zaboravas deka toj e eden i za vas i za nas
 
S

smart ass

Гостин
Не провоцирам-само укажувам дека нема ОСНОВ религијата(научен).

Значи додека не ја РУГАТЕ и ВРЕЃАТЕ,СИЛУВАТЕ и ЗЛОУПОТРЕБУВАТЕ НАУКАТА....ќе ја најдеме дупката...чунки то се анимации на маја и цитати надвор од контекст).

И ви велам нема бог...чунки не може он при создавањето да ја утне,па после со деда ное поново да создава свет...а па железо од супернова да прати...тоа го нема и во СТАР ТРЕК!:toe:

Инаку не ми пречи ничија религиска определба(нејсе дома сите се православни а јас сум само грдото пајче:pos2:)
 
A

amco2009

Гостин
Не провоцирам-само укажувам дека нема ОСНОВ религијата(научен).

Значи додека не ја РУГАТЕ и ВРЕЃАТЕ,СИЛУВАТЕ и ЗЛОУПОТРЕБУВАТЕ НАУКАТА....ќе ја најдеме дупката...чунки то се анимации на маја и цитати надвор од контекст).

И ви велам нема бог...чунки не може он при создавањето да ја утне,па после со деда ное поново да создава свет...а па железо од супернова да прати...тоа го нема и во СТАР ТРЕК!:toe:

Инаку не ми пречи ничија религиска определба(нејсе дома сите се православни а јас сум само грдото пајче:pos2:)
Naucni dokazi nema za toj sto nejke da gi vidi za toj sto saka ima vo izobilie.


Vo vremeto na Pejgamberot koga im gi ukazuval pridobivkite na Islamot na Evreite tie mu rekle se e toa vo red, se e ispravno ali nie nemame iman za da go svatime toa . Toa e i problemot so tebe zatoa prvata rabota sto ja posakuva sekoj musliman e gospod da mu dade Iman a posle verata ke dojde kako rezultat na Imanot a ti go nemas toa:nesum:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom