Прашања до Атеистите II

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
- ..

Аха ок, на то си мислел.

Декларирани сатанистички "цркви".
Не, повеќе сум мислал на НЕДЕКЛАРИРАНИТЕ кои се прават филозофски правци а уствари се појќе сатанисти и од сатанистите!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не, повеќе сум мислал на НЕДЕКЛАРИРАНИТЕ кои се прават филозофски правци а уствари се појќе сатанисти и од сатанистите!
ok. da receme deka e taka. koj e nivniot nacin na borba?

na koj nacin toj bogoborec bi go smenil necie razmisluvanje i bi go zavrtel za sto osumdeset stepeni?
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
ok. da receme deka e taka. koj e nivniot nacin na borba?

na koj nacin toj bogoborec bi go smenil necie razmisluvanje i bi go zavrtel za sto osumdeset stepeni?
Ако кажеш од старт дека си сатанист, колку души ќе заведеш? Малку, така? Недоволно! Тие сакаат цел свет да го заведат. Затоа кога човек стапува во тие окултистички редови во почеток све е фино, филозофии, муабети, тралала, за да сето тоа постепено се менува со неговиот напредок во редот (зависи од редот ис тепенот) со што на крај ќе се заврши со епиклеза на сатаната и служење нему.
П.С. Мило ми е што увиде дека грешиш со ставот за непостоење на отворена борба против Бога!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
- Не знам што ти значи конкретен.

- Не значи тоа бе друже. Едноставно пати од недостаток на верба, то е то. Не е тоа егоценттризам

- Немешање на науката е немешање на науката во нивниот став. Односно нивното не верувам, не повлекува автоматски знам дека спротивното е точно. Или во превод секој може да си го интерпретира поимот Бог, но никако исто како тоа во светите книги.

- Точно. Секој атеист се наоѓа себе си во своето поимање. За сите е исто само неверувањето во описто на Бог во светите книги.

- Ок нека биде така, постои

- Образовниот систем е замајување. Да речеме дека е точно тоа. Која е алтернативата?

- Точно. Историјата ја пишуваат победниците. Точно е дека една вистина се заменува со друга. Во таа низа е секако заменета и црковната вистина.

- Точно има многу лаги во светов. ТЕ е најмалиот проблем, и најмалку битен з асекој човек. Затоа е непотребно да се врзува со сите атеисти.

- Ајде го оставам. Ама Деникен поставува мошне суптилни прашања врз база на религискит екниги. Но нема одговори на истите, само заклучоци од негова страна, кои повторно се прашања дали е можно тоа.

- Се слагам дека Црквата сака само да го шири Божјото цлово. Мислам дека има многу тројанци со векови наназад, и ја донесоа до ова дереџе. Наметнаа лоши методи на објаснување и интерпретација на вистината, која само ги оддалечи луѓето од себе. Вината е во сопствените редови.

- Ако атеизмот е богоборечка алтка, тогаш на кој начин досега успеал да извојува победа?

- Не е работата з апризнавање, туку з анепознавање на такви. Биди поразбирлив и јас ќе го прифатам тоа.

- Се слагам за скептикот..
- „Конкретен„ значи дека не лупам лични ставови, туку наведувам точни теми и споредби..
- Не е егоцентризам: гордост немерена е...
- Тогаш, ш‘о ќе ни е науката? Ќе ја обесиме на дрво да виси, а ќе мудруваме по својот ум?
- Значи, атеистите се меѓусебно согласни во користењето на поимот “атеизам„, а тој поим го разбираат на ним оригинален и неповторлив начин...:confused:
- Образовниот систем е замајување и ќе остане таков, се‘ додека твори дебили кои веруваат во лаги, а алтернатива на образовниот систем е реформиран образовен систем, кој ќе образува а не кој дебилизира.
- црковната вистина е зададена, не е створена, па затоа не и‘ треба менување и прилагодување.
- „Сите атеисти„ е широк поим, но ги опфаќа на секој можен начин, безалтернативно.
- ...
- Црквата секогаш и била „мало стадо„ а не „големо крдо„.
- атеизмот воопшто не извојува(л) победа, туку е насилно и безалтернативно наметнат преку образовниот систем и медиумите и на прв поглед се чини дека е победник. Слава на Бога, тука е Црквата, како трајна алтернатива и чувар на вистината.
- учењето црковно ќе Ти стане поразбирливо, кога ќе почнеш да го живееш а не да го учиш „на памет„.
- ...
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ако кажеш од старт дека си сатанист, колку души ќе заведеш? Малку, така? Недоволно! Тие сакаат цел свет да го заведат. Затоа кога човек стапува во тие окултистички редови во почеток све е фино, филозофии, муабети, тралала, за да сето тоа постепено се менува со неговиот напредок во редот (зависи од редот ис тепенот) со што на крај ќе се заврши со епиклеза на сатаната и служење нему.
П.С. Мило ми е што увиде дека грешиш со ставот за непостоење на отворена борба против Бога!
Ок. Нека е така. Ќе го прифатам ова како веродостојно. Но сепак ќе потенцирам дека тоа се мал број на персони, чиј број е занемарлив и не влијаат никако врз останатите луѓе.

Можеме да кажеме и тоа дека има дистинкција меѓу атеист дефиниран како погоре и богоборец, согласно ова што го наведе?

П.с. Не е тоа грешење, туку различно поимање на поимот Богоборец. Ќе го прифатам твоево, секако доколку твојот одговор на болдот е ДА.
 

Aleksandar Nevski

Окултисти свих земаља ... чувајте се! Доваѓам!
Член од
9 октомври 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
350
...
Можеме да кажеме и тоа дека има дистинкција меѓу атеист дефиниран како погоре и богоборец, согласно ова што го наведе?
...
Па секако дека има, значи едниот е свесен Богоборец а другиот (свесно или несвесно) го негира Божјето постоење или едноставно не сака да го прифати. Сега дали е и тој Богоборец, не би можел да кажам. Секој си знае што си има душичката внатре! Секој човек има право и слободна воља дадена од Бога или да верува или да не верува, со тоа што низ целиот негов живот има можност да си го промени мислењето и да поверува.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
ok. da receme deka e taka. koj e nivniot nacin na borba?

na koj nacin toj bogoborec bi go smenil necie razmisluvanje i bi go zavrtel za sto osumdeset stepeni?
Еве јас ќе ти дадам одговор, мада го имам ова кажувано.
Патиштата до целта се различни а таа цел е секогаш религиозна.Со текот на годините се пронајдени нови патишта кои исто ја постигнале целта, секагаш имај на ум дека целта е од религиозен карактер.
Има некои кои не веруваат дека целта постои и не се ни трудат да го најдат патот, и таквите јас ги нарекувам прави атеисти, свака част на истите, имаат други материјалистички цели и не ги занима друго.
Имаш други, фалшни атеисти, кои се Будисти и ги користат методите на истите, ама не се свесни дека го одат патот на Буда до целта. Таквите ги жалам, затоа што и по кој било пат да одиш, требе да ја знаеш целта.

Е сега имаш кои ќе залутаат по патот и ќе се најдат во ќорсокак, мегутоа тие самите не го знаат тоа, и најтешко е на нив да им докажеш дека се во ќорсокак, дека нема излес.Таквите ствараат секти и обично ја користат темната страна за да дојдат до целта, ако воопшто може да се каже дека имаат некаква цел. На таквите не им преостанува ништо друго, него да ги негираат правите патишта, кои веќе стигнале на целта. Не бираат сретства и начин како ќе ги негираат правите патишта, и обично се кријат зад рувото на филозофијата, бидејки ако признаат дека се религиозни, ќе им се смејат сите.На крајот, голем дел од овие секти завршуваат со трагедии, бидејки немаат друг излес од ќорсокакот.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Еве јас ќе ти дадам одговор, мада го имам ова кажувано.
Патиштата до целта се различни а таа цел е секогаш религиозна.Со текот на годините се пронајдени нови патишта кои исто ја постигнале целта, секагаш имај на ум дека целта е од религиозен карактер.
Има некои кои не веруваат дека целта постои и не се ни трудат да го најдат патот, и таквите јас ги нарекувам прави атеисти, свака част на истите, имаат други материјалистички цели и не ги занима друго.
Имаш други, фалшни атеисти, кои се Будисти и ги користат методите на истите, ама не се свесни дека го одат патот на Буда до целта. Таквите ги жалам, затоа што и по кој било пат да одиш, требе да ја знаеш целта.

Е сега имаш кои ќе залутаат по патот и ќе се најдат во ќорсокак, мегутоа тие самите не го знаат тоа, и најтешко е на нив да им докажеш дека се во ќорсокак, дека нема излес.Таквите ствараат секти и обично ја користат темната страна за да дојдат до целта, ако воопшто може да се каже дека имаат некаква цел. На таквите не им преостанува ништо друго, него да ги негираат правите патишта, кои веќе стигнале на целта. Не бираат сретства и начин како ќе ги негираат правите патишта, и обично се кријат зад рувото на филозофијата, бидејки ако признаат дека се религиозни, ќе им се смејат сите.На крајот, голем дел од овие секти завршуваат со трагедии, бидејки немаат друг излес од ќорсокакот.
Црниот болд - Ако го одат патот на Буда, макар и несвесно, би требало сепак на крајот да стигнат до целта, без разлика дали ја знаат, ќе ги искористат нејзините плодови?

Црвениот болд - што мислиш кога велиш дека ја користат темната страна да се дојде до целта? Теманата страна е релативен и широк поим.
Кои конкретни методи се познати во сектите кои ти ги знаеш, а се користат да дојдат до посакуваната цел, а се спротивставуваат на светлата страна?

Дали за нив не важи целта ги оправдува средствата?
Дали нивната цел е толку различна од останатите цели, за да биде до толку подложена на осуда?

Велиш завршуваат со трагедии. Дел од тие трагедии се и самоубиствата.
Што мислиш ти зашто дошле до тој степен?
Го прпеознале ли ќорсокакот?
Или можеби целта им е токму тоа?
Биле лабилни личности и потпаднале под туѓи влијанија?
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Еве јас ќе ти дадам одговор, мада го имам ова кажувано.
Патиштата до целта се различни а таа цел е секогаш религиозна.Со текот на годините се пронајдени нови патишта кои исто ја постигнале целта, секагаш имај на ум дека целта е од религиозен карактер.
Има некои кои не веруваат дека целта постои и не се ни трудат да го најдат патот, и таквите јас ги нарекувам прави атеисти, свака част на истите, имаат други материјалистички цели и не ги занима друго.
Имаш други, фалшни атеисти, кои се Будисти и ги користат методите на истите, ама не се свесни дека го одат патот на Буда до целта. Таквите ги жалам, затоа што и по кој било пат да одиш, требе да ја знаеш целта.

Е сега имаш кои ќе залутаат по патот и ќе се најдат во ќорсокак, мегутоа тие самите не го знаат тоа, и најтешко е на нив да им докажеш дека се во ќорсокак, дека нема излес.Таквите ствараат секти и обично ја користат темната страна за да дојдат до целта, ако воопшто може да се каже дека имаат некаква цел. На таквите не им преостанува ништо друго, него да ги негираат правите патишта, кои веќе стигнале на целта. Не бираат сретства и начин како ќе ги негираат правите патишта, и обично се кријат зад рувото на филозофијата, бидејки ако признаат дека се религиозни, ќе им се смејат сите.На крајот, голем дел од овие секти завршуваат со трагедии, бидејки немаат друг излес од ќорсокакот.
А за "тие" што нивниот патот безмилосрдно резониран од побудните е препознаен и признат за религиозен, но истите тие не се дел од ниту една религија... Што би кажал за нив?
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
А за "тие" што нивниот патот безмилосрдно резониран од побудните е препознаен и признат за религиозен, но истите тие не се дел од ниту една религија... Што би кажал за нив?
Нема такви, не постојат!!!

Реков дека има само три религиозни школи, во зависност до тоа со кој центар работи школата.
Сите други се само варијанти на школите, затоа и ми е смешно што атеистиве очекуваат исти одговор од членовите на истите школи.[DOUBLEPOST=1401290405][/DOUBLEPOST]
Доналтчо, небитни прашања, јас ти дадов општ одговор, а понатаму останува на тебе да продлабочиш.
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Нема такви, не постојат!!!

Реков дека има само три религиозни школи, во зависност до тоа со кој центар работи школата.
Епа тоа е проблемот, треба да се работи на сите центри подеднакво за посакуваната синхронизација...
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Епа тоа е проблемот, треба да се работи на сите центри подеднакво за посакуваната синхронизација...
Хе хе хе

Тоа е 4тиот Пат...надвор од сите школи.

:cuc::cuc::cuc:
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Доналтчо, небитни прашања, јас ти дадов општ одговор, а понатаму останува на тебе да продлабочиш.
nekogas prasanja se postavuvaat za da bide porazbirlivo za site:)

kako i da e soglasen sum so odgovorot sto go ponudi prethodno.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Bog
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Е сега имаш кои ќе залутаат по патот и ќе се најдат во ќорсокак, мегутоа тие самите не го знаат тоа, и најтешко е на нив да им докажеш дека се во ќорсокак, дека нема излес.Таквите ствараат секти и обично ја користат темната страна за да дојдат до целта, ако воопшто може да се каже дека имаат некаква цел. На таквите не им преостанува ништо друго, него да ги негираат правите патишта, кои веќе стигнале на целта. Не бираат сретства и начин како ќе ги негираат правите патишта, и обично се кријат зад рувото на филозофијата, бидејки ако признаат дека се религиозни, ќе им се смејат сите.На крајот, голем дел од овие секти завршуваат со трагедии, бидејки немаат друг излес од ќорсокакот.
Strong is the dark side yes it is. :cautious:

The force shall free me (последниот ред од кодот на Ситовите).

Сите уствари бараме некаква слобода, само едни викаат ме заболе, а други таа слобода на одлучување ја бараат преку Бог.
 

Bog

Само Бог може да ме суди
Член од
3 мај 2014
Мислења
736
Поени од реакции
306
Strong is the dark side yes it is. :cautious:

The force shall free me (последниот ред од кодот на Ситовите).

Сите уствари бараме некаква слобода, само едни викаат ме заболе, а други таа слобода на одлучување ја бараат преку Бог.
Лортче, пошто ти ми стоиш еден од овие Будистичките атеисти, ајде одговори на прашањето:
Дали детето има ЕГО?

ПС За душа веќе утврдивме дека има или и тоа ќе го негираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom