Прашања до Атеистите II

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Ова се вика болест на психичка база. Бараш одговор каков што посакуваш, во спротивно преминуваш на навреди.
Мислиш дека форумов е твој, па ти ќе ми одредиш дали да одговарам или да не одговарам? :гомце:
Така е другар Паланчански,моето другарче @Hyperion VI беше банирано без причина и без изречени вулгарности и навреди,
додека сите можеме да видиме кој речник го користеше @Strictly од другата страна.
 
H

Hyperion VI

Гостин
Дали сите религии се всушност,
само глобални култови?


Ако одиме според оваа дефиниција;

- култ (lat.„cultus") :

„Религија или религиозна секта,која обично се смета за екстремистичка или лажна, при што нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитарен, харизматичен водач".

Зарем тоа не важи за скоро секоја голема религија на планетата?

Ако е така, сигурно останува фактот дека истите негативни социјални стигми што се однесуваат на култови, треба да се применат и на христијанството,исламот,јеховините сведоци,скиентологијата и останатите ...
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Duhovnost
Првото што ми искочи беше на српски, а и ми се допадна:
Duhovnost može biti, ali ne mora, povezana sa religijskom posvećenošću Bogu. Pojam duhovnosti usko se vezuje uz religiju, ali on može označavati i duševno stanje u kojem čovek svoju pažnju okreće prema onome što se ne nalazi u njegovoj neposrednoj okolini. Na primer, bavljenje filozofijom ili pisanje poezije, su neki od ne-verskih oblika duhovnosti.
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Duhovnost
Првото што ми искочи беше на српски, а и ми се допадна:
Duhovnost može biti, ali ne mora, povezana sa religijskom posvećenošću Bogu. Pojam duhovnosti usko se vezuje uz religiju, ali on može označavati i duševno stanje u kojem čovek svoju pažnju okreće prema onome što se ne nalazi u njegovoj neposrednoj okolini. Na primer, bavljenje filozofijom ili pisanje poezije, su neki od ne-verskih oblika duhovnosti.
Зарем тоа не важи за скоро секоја голема религија на планетата?
Pojam duhovnosti usko se vezuje uz religiju, ali on može označavati i duševno stanje u kojem čovek svoju pažnju okreće prema onome što se ne nalazi u njegovoj neposrednoj okolini.
Сепак како што и кажа моето пријателче Хипи,а се согласувам и со @Strictly
духовност не значи во секој случај и Набожност,
духовноста може да биде изразена и
во облик на поезија и пишана филозофија,секако.
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Не дека е најидеално објаснето...
духовност може да биде дека бог е универзален, не се декларираш никако, веруваш ради себе, не ради норми, бонуси и супермоќи.
А не дека и религиите немаат духовност у некој дел, колку битен колку небитен (незнам)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Не дека е најидеално објаснето...
духовност може да биде дека бог е универзален, не се декларираш никако, веруваш ради себе, не ради норми, бонуси и супермоќи.
А не дека и религиите немаат духовност у некој дел, колку битен колку небитен (незнам)
Ете јас на стари години,пак ќе истролам
Нит духовност имав во постот
нит философии грчки,македонски
А вие пак сакате да ме ставите во ендек?
Ова се однесува посебно на @Prometheus Alpha
 

Prometheus Alpha

Војвода
Член од
16 октомври 2020
Мислења
182
Поени од реакции
74
Ете јас на стари години,пак ќе истролам
Нит духовност имав во постот
нит философии грчки,македонски
А вие пак сакате да ме ставите во ендек?
Ова се однесува посебно на @Prometheus Alpha
Извини брат :(
 

Strictly

word is bond
Член од
9 јуни 2019
Мислења
486
Поени од реакции
1.644
Можеби си во право, а можеби треба да се фокусираме на тоа што чини не на тоа што не чини..
Законот на благодарноста вика ако имаш релативно разумни барања и заспиваш со помисла и благодарност како да ти се веќе исполнети, за кратко време ќе ти се исполнат (ќе си рече горниот:овој отишол xD ќе се смилува)
Е сеа тоа е за прашањето за сопствената среќа, за среќата на околните и подалечните, можеби треба да брцаме со стапчиња у очи xD (незнам)
 
H

Hyperion VI

Гостин
Ова прашање е лично за мене, затоа што беше главен катализатор за моето "конвертирање" кон Атеизам, пред многу години.

Јас би сакал да потенцирам дека заради поимот "богохулство, технолошкиот напредок беше прекинат,
или дури во некои случаи уназаден!

Човештвото, како што јас сум сигурен дека вие го познавате, е само околу 0.7 на Кардашевата скала.

Ако тоа не беше уназадено со теистичка манипулација,
ние би можеле потенцијално да постигнеме
1 до сега????

Ова е еден синџир на мислата што ми предизвикува големо незадоволство,
затоа што сметам дека мојот живот би бил
многу поинтересен, ако на просечен човек би му се понудило
„патување во вселената".нпр.

Ако оваа теорија си држи вода, тоа значи дека нас сѐ уште не успоруваат.(не знам кои ;) )

Само се надевам дека ние ќе го достигнеме експоненцијалниот раст на технологијата за да ги надминеме застарените идеологии.

Се разбира дека ова ќе влијае
на намалување на теистичката
популација,заради преобратување во атеизам :)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ова прашање е лично за мене, затоа што беше главен катализатор за моето "конвертирање" кон Атеизам, пред многу години.

Јас би сакал да потенцирам дека заради поимот "богохулство, технолошкиот напредок беше прекинат,
или дури во некои случаи уназаден!

Човештвото, како што јас сум сигурен дека вие го познавате, е само околу 0.7 на Кардашевата скала.

Ако тоа не беше уназадено со теистичка манипулација,
ние би можеле потенцијално да постигнеме
1 до сега????

Ова е еден синџир на мислата што ми предизвикува големо незадоволство,
затоа што сметам дека мојот живот би бил
многу поинтересен, ако на просечен човек би му се понудило
„патување во вселената".нпр.

Ако оваа теорија си држи вода, тоа значи дека нас сѐ уште не успоруваат.(не знам кои ;) )

Само се надевам дека ние ќе го достигнеме експоненцијалниот раст на технологијата за да ги надминеме застарените идеологии.

Се разбира дека ова ќе влијае
на намалување на теистичката
популација,заради преобратување во атеизам :)
Мене пак ми се оформи овој ланец на мисла:
Имам минимум 3 комшии кои на лице им се чита дека се способни да отепаат човек, но верници се и имаат страв од бога па тој звер во нив седи мирен. Доколку се преобратат во атеизам би бил загрижен.

Од друга страна пласибото како механизам е тесноповрзан со длабоко верување во нешто, ако ги преобратиш тие верници може да влезат во нихелизам и појако ноусибо?

Па си кажав, можеби не е паметно да ги убедувам во спротивното?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Едно прашање...животот случајно настанал или имало некоја асистенција?
Во најмала рака некоја повратна спрега...фидбек луп, некој механизам кој постои во универзумов како некоја математичка законитост во смисла на сите природни закони.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Едно прашање...животот случајно настанал или имало некоја асистенција?
Во најмала рака некоја повратна спрега...фидбек луп, некој механизам кој постои во универзумов како некоја математичка законитост во смисла на сите природни закони.
Зарем не те учеле за Дарвиновата теорија?
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
.

Јас би сакал да потенцирам дека заради поимот "богохулство, технолошкиот напредок беше прекинат,
или дури во некои случаи уназаден!

Човештвото, како што јас сум сигурен дека вие го познавате, е само околу 0.7 на Кардашевата скала.


[/QUOTE]
Samo sto gi zavrsiv citanje " the three body problem" , prv pat ovde ja sretnav kardashevata scala , mnogy interesen aspekt za definicija na " merenje" tehnoloski razvoj na planetarna civilizacija , ako moze taka da se kaze.
Baj d vej , mnogy mi se dopaga tvojata ideja na bogohulstvoto i negovata oosteukcija na tehnoloskiot razvoj
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Зарем не те учеле за Дарвиновата теорија?
Нема објаснување науката за настанокот на животот....освен некои смешни хипотези. Памтам како копиљ колку мастурбирав на коацерватна теорија(не сум сигурен колку е теорија) на пр. :)
Иначе едно прашање.... пример си слеп и ако правиш по едно рандом движење на рубинова коцка во секунда....за колку месеци би се погодиле сите страни со иста боја?
Имаш ли некоја претстава како би оделе веројатностите...
 
Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
Иначе едно прашање.... пример си слеп и ако правиш по едно рандом движење на рубинова коцка во секунда....за колку месеци би се погодиле сите страни со иста боја?
Имаш ли некоја претстава како би оделе беројатностите...
Лош ти е примерот...
Потребни ми се 43.252.003.274.489.856.000 секунди.
1.370.573.277.894 години.
Значи можам да ја наместам... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom