Прашања до Атеистите II

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.140
Поени од реакции
608
Еве, ти веруеш у себе па дај објасни зашто е корисно веруењето у себе...
Ај објасни ми мајке ти, зашо не ваља да веруваш во себе?
Извини што вака долетав и се "дрзнав" да дадам едно мое мислење а тоа е дека човекот не треба да верува ни во свои очи, да не верува на сам себе, оти многу лесно можеме да станеме предавници на своето Ја.

Сите луѓе се издаици, неверници!
Во погрешна насока ви е дискусијата.
Верувај во себе , не се мисли на сопртско удирање во гради дека ти тоа го можеш , ти си јакиот , силниот , брзиот , мудриот , итриот . ..ќе победиш...
Верувај во себе , се однесува на Човековите особини кој треба да дојдат до израз тогаш кога ќе дојдете до некое искушение, до некоја безизлезна ситуација , навреда , омаложување , неправедно обвинувани..тогаш од такви моменти призлегол слоганот "Верувај во себе" биди човек, а не дали верувате во вашето име и тоа кое мислите дека преставувате во општеството , семејството или пријателите.Тоа се вредности кое општествениот систем ги негува ,а толку многу се искривени што како доаѓаат следните генерации , она што преставува човек ќе се изгуби. Драган Стојич изрецитира една добра песна.

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.717
Поени од реакции
7.620
Во погрешна насока ви е дискусијата.
Верувај во себе , не се мисли на сопртско удирање во гради дека ти тоа го можеш , ти си јакиот , силниот , брзиот , мудриот , итриот . ..ќе победиш...
Верувај во себе , се однесува на Човековите особини кој треба да дојдат до израз тогаш кога ќе дојдете до некое искушение, до некоја безизлезна ситуација , навреда , омаложување , неправедно обвинувани..тогаш од такви моменти призлегол слоганот "Верувај во себе" биди човек, а не дали верувате во вашето име и тоа кое мислите дека преставувате во општеството , семејството или пријателите.Тоа се вредности кое општествениот систем ги негува ,а толку многу се искривени што како доаѓаат следните генерации , она што преставува човек ќе се изгуби. Драган Стојич изрецитира една добра песна.


Точно на тоа мислев Алф, на тие особини човекови кои кај мене се менуваат со староста...не верувам сама на себе, не верувам у себе:(
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf
Член од
20 јули 2016
Мислења
6.872
Поени од реакции
4.282
Во погрешна насока ви е дискусијата.
Верувај во себе , не се мисли на сопртско удирање во гради дека ти тоа го можеш , ти си јакиот , силниот , брзиот , мудриот , итриот . ..ќе победиш...
Верувај во себе , се однесува на Човековите особини кој треба да дојдат до израз тогаш кога ќе дојдете до некое искушение, до некоја безизлезна ситуација , навреда , омаложување , неправедно обвинувани..тогаш од такви моменти призлегол слоганот "Верувај во себе" биди човек, а не дали верувате во вашето име и тоа кое мислите дека преставувате во општеството , семејството или пријателите.Тоа се вредности кое општествениот систем ги негува ,а толку многу се искривени што како доаѓаат следните генерации , она што преставува човек ќе се изгуби. Драган Стојич изрецитира една добра песна.

Глеј да ти е фино и да не се замараш...нема тука филозофија.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.049
Поени од реакции
690
Прашање до атеистите-Како може од ништо да настане нешто?!?
Нели тоа е столбот на вашите т.н. говеџи школи-Биг бенг теоријата,еве здружете се сите такви кајганџии на едно место и направете една шупа од ништо-без алати,без даски,без клинци....Онака избилдајте ја здружено и братски,и после повикајте ме да се напиеме кафе заедно во таа шупа :pos:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.980
Big bang теоријата нема никаква врска со атеизам.
Атеизам е НЕВЕРУВАЊЕ слепо у тривијални приказни од времето кога суеверието владеело и објаснувањата за природните феномени и животните ситуации биле спакувани во форма која денес е погодна за деца од претшколска возраст.
Што се тиче шупата....
Јас поставив вчера прашање у една друга тема, ама не добив одговор, па ќе повторам: у таа шупа ли паднал конструктивниот елемент (гредЕ) врз возрасното лице и зошто инфанти секоја година на 6ти јануар рано од сабајле пеат за колење домашни животни, млади говеда? Во што е тука пораката? Како мене тоа ќе ми помогне да бидам подобар човек во животот?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.717
Поени од реакции
7.620
Big bang теоријата нема никаква врска со атеизам.
Атеизам е НЕВЕРУВАЊЕ слепо у тривијални приказни од времето кога суеверието владеело и објаснувањата за природните феномени и животните ситуации биле спакувани во форма која денес е погодна за деца од претшколска возраст.
Што се тиче шупата....
Јас поставив вчера прашање у една друга тема, ама не добив одговор, па ќе повторам: у таа шупа ли паднал конструктивниот елемент (гредЕ) врз возрасното лице и зошто инфанти секоја година на 6ти јануар рано од сабајле пеат за колење домашни животни, млади говеда? Во што е тука пораката? Како мене тоа ќе ми помогне да бидам подобар човек во животот?
Искрено, нестрпливо чекам и јас одговор од каде произлегува таа песна со невкусни зборови и на која со гоооооодини отврам врата рано взори, насмеана, со цела вангла полна со дребулии и ги дарувам на коледарчињата.
Ама изгледа Мики ни го нема:(
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.980
Искрено, нестрпливо чекам и јас одговор од каде произлегува таа песна со невкусни зборови и на која со гоооооодини отврам врата рано взори, насмеана, со цела вангла полна со дребулии и ги дарувам на коледарчињата.
Ама изгледа Мики ни го нема:(
Дечињата не се криви. Не се во такви години и немаат искуство да расудуваат рационално. Немам никаков проблем да им дадам нешто, во било кој ден од годината.
Од друга страна имам голем проблем со пијандурите на огновите. Тие како декларирани верници и јас како деклариран неверник имаме тотално различен однос кон нешто што се нарекува традиција и почитување на другите луѓе....и да, мојот е многу поправилен, не може никој да ме убеди дека е обратно.
Мики се надевам дека некоја греда му паднала врз тиквата и не го утепала, туку ми го размрдала тој затупениот центар у мозокот што го мотивираше да шири гној и омраза на форумов.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.609
Поени од реакции
66.668
Нема некоја врска со Христијанството, пеењето коледе, бадниковите гранчиња и огнови. Некои кругови на црквата тоа постојано го истакнуваат и покрај тоа што на дел од овие обичаи се присутни некои свештени лица.
Така да, суштински, на погрешна врата тропате.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Прашање до атеистите-Како може од ништо да настане нешто?!?
Нели тоа е столбот на вашите т.н. говеџи школи-Биг бенг теоријата,еве здружете се сите такви кајганџии на едно место и направете една шупа од ништо-без алати,без даски,без клинци....Онака избилдајте ја здружено и братски,и после повикајте ме да се напиеме кафе заедно во таа шупа :pos:
Трескаш глупости.
1. Атеизам ама баш никаква врска нема со бинг-бенгови еволуции и слични срања. Ти кажа @Almeida погоре. Атеизам е неверување во богови. Точка, нема повеќе.
2. Биг бенгот не вели дека од ништо настанува се. Тој екслузивитет на стварање од ништо во нешто ја има тој вашиот тиранин бог, како и да го викате.
3. Во шупата кај што вашиот шуплив бог ствара жена од ребра, земја од ништо, змии што зборуваат, раеви и триста тракатанци да си ги викнеш твоите побратими, верувачи во глупости да си славите роденден на богот ваш :tapp: Хаха, пази роденден на бог :pos::pos::pos:
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.609
Поени од реакции
66.668
Во шупата кај што вашиот шуплив бог ствара жена од ребра, земја од ништо, змии што зборуваат, раеви и триста тракатанци да си ги викнеш твоите побратими, верувачи во глупости да си славите роденден на богот ваш :tapp: Хаха, пази роденден на бог :pos::pos::pos:
Немој со вакви навреди за христијанството, модераторот е тригер хепи, одма ќе ти лупне едно пет пати по 25 негативни и ќе одиш на подолг одмор.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Немој со вакви навреди за христијанството, модераторот е тригер хепи, одма ќе ти лупне едно пет пати по 25 негативни и ќе одиш на подолг одмор.
А ти да одиш на малку одморче поради сеир и мајтапење? Како тоа гледаш навреди кога некој од “бандата“ ваша бил навреден а не гледаш кога бандата ваша навредува?

П.С. Никаде никого не навредив.
 

Hello Kitty

Soft Kitty, Warm Kitty
Член од
14 август 2006
Мислења
39.609
Поени од реакции
66.668
А ти да одиш на малку одморче поради сеир и мајтапење? Како тоа гледаш навреди кога некој од “бандата“ ваша бил навреден а не гледаш кога бандата ваша навредува?
Не знам што да ти кажам, јас само видов флагрантна навреда за христијанството и реагирав да те предупредам, бидејќи кај модераторот во религија нема трте-мрте, а ти види што ќе праиш. Голем си, возрасен и свој човек. Ако мислиш дека ја сум тој што треба да иде на одморче, како што го нарекуваш во деминутив, што чекаш? Ги имаш овластувањата.
Вака некој ќе си помисли дека напразно само се закануваш.
Еден принт-скрин извади си, да не ти замери некој после и да тврди дека било вака или онака.
Автоматски споено мислење:

Некој би си помислил дека вакви флагрантни навреди за христијанството на еден од најголемите христијански празници се умислена работа поттикната од сушта злоба, омраза и слично. Али тоа - некој, не јас. Јас не си помислувам такви работи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.668
Поени од реакции
15.388
Чисто за волја на вистината....не постои тоа "ништо" хахахах
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.980
Едно од најфасцинантните нешта е „ништото“. За мене барем.
Не мислам на ништото како некаков си негде празен простор, вакуум, на апсолутна нула, туку на тоталното ништо - непостоење на простор-време, а со него и целава околина што ја нарекуваме observable universe (и се' надвор од набљудуваното, кое многу веројатно е непоимливо големо).
И како и за многу други работи, така и на ова прашање чувствувам дека така ми е конципиран системот на перцепирање и размислување, да е тоа вон човечките поимања и едно од многуте прашања до кои никогаш нема ни приближно да се најде објаснување. Мојата логика, човечката логика и се' што е до сега истражено во рамки на конвенционална наука, наведува на тоа дека многу поедноставно е да не постои ништо, отколку целава приказна што ја доживуваме на некој начин. Најблиску до темиве во последно време допира Lawrence Krauss, меѓутоа и тој е рационален човек, теоретичар по физика и повторно се фокусира на „периодот“ меѓу сегашниот момент и Big bang. Дури и тоа „ништо“ од кое е настанат тој фамозен сингуларитет многу веројатно дека не е од таква природа за која зборувам. На страна муабетиве со шупава и нивната реална плиткост....ништото е страшно и фасцинантно само по себе, како поим, само помислете.
Ја набацив темава у прашањава, може е веќе дискутирано некаде...
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не знам што да ти кажам, јас само видов флагрантна навреда за христијанството и реагирав да те предупредам, бидејќи кај модераторот во религија нема трте-мрте, а ти види што ќе праиш. Голем си, возрасен и свој човек. Ако мислиш дека ја сум тој што треба да иде на одморче, како што го нарекуваш во деминутив, што чекаш? Ги имаш овластувањата.
Вака некој ќе си помисли дека напразно само се закануваш.
Еден принт-скрин извади си, да не ти замери некој после и да тврди дека било вака или онака.

Некој би си помислил дека вакви флагрантни навреди за христијанството на еден од најголемите христијански празници се умислена работа поттикната од сушта злоба, омраза и слично. Али тоа - некој, не јас. Јас не си помислувам такви работи.
Wooow. Интересантно, верска навреда во секуларна држава. Пуста желба, да можете во теократија да живеете па на клада да не ставите. Не бива таа работа, умреа тие времиња.
Се е подложно на критика. Зошто религијата би била исклучок. Имам право да критикувам. Критиката не е навреда. Јас никого лично не навредив. Ако некој се навредил што имам такво мислење за негова религија, негов проблем.
Тоа е мој став кон твојата религија, жалам. Ако не ти одговара не читај. Ама затоа другар ти може да каже дека сите криминалци биле атеисти и дека од атеисти светов само што не се распаднал. Е па јбг друже, тоа ти е. Демократија, ти се допаѓало тоа или не. А дали било на ваков или онаков ден, потполно сеедно. Ден како и секој друг.

На политичкана тема очи ќе си извадите со лични навреди по сите можни основи. Таму не ви важат правилата нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom