Прашања до Атеистите II

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Ај објасни ми мајке ти, зашо не ваља да веруваш во себе?
Еве, ти веруеш у себе па дај објасни зашто е корисно веруењето у себе...

Воедно, подобјасни го и парадоксот на веруење у очигледни ствари.

Ќе можеш, нели...
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Еве, ти веруеш у себе па дај објасни зашто е корисно веруењето у себе...

Воедно, подобјасни го и парадоксот на веруење у очигледни ствари.

Ќе можеш, нели...
Те прашав за да ми дадеш конкретен одговор. Такоѓе, никаде не констатирав дека ја веруам у себе... Од кај утврди? Чисто, те прашав тебе. Али коа више сакаш да се шлепаш со прашање на прашање (типично кај хардкор верници)... ајде...

Ќе ти цитирам едно интересно бате, ваљда дивкаш англиски, неам време за превод.

“The seeker after truth is not one who studies the writings of the ancients and, following his natural disposition, puts his trust in them, but rather the one who suspects his faith in them and questions what he gathers from them, the one who submits to argument and demonstration and not the sayings of human beings whose nature is fraught with all kinds of imperfection and deficiency. Thus the duty of the man who investigates the writings of scientists, if learning the truth is his goal, is to make himself an enemy of all that he reads, and, applying his mind to the core and margins of of its content, attack it from every side. He should also suspect himself as he performs his critical examination of it, so that he may avoid falling into either prejudice or leniency.”
― Ibn al-Haytham
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Те прашав за да ми дадеш конкретен одговор. Такоѓе, никаде не констатирав дека ја веруам у себе... Од кај утврди? Чисто, те прашав тебе. Али коа више сакаш да се шлепаш со прашање на прашање (типично кај хардкор верници)... ајде...

Ќе ти цитирам едно интересно бате, ваљда дивкаш англиски, неам време за превод.

“The seeker after truth is not one who studies the writings of the ancients and, following his natural disposition, puts his trust in them, but rather the one who suspects his faith in them and questions what he gathers from them, the one who submits to argument and demonstration and not the sayings of human beings whose nature is fraught with all kinds of imperfection and deficiency. Thus the duty of the man who investigates the writings of scientists, if learning the truth is his goal, is to make himself an enemy of all that he reads, and, applying his mind to the core and margins of of its content, attack it from every side. He should also suspect himself as he performs his critical examination of it, so that he may avoid falling into either prejudice or leniency.”
― Ibn al-Haytham
Отприлика,

пошо глеам дека арно ти иде монологов, продужи и понатаму...

Самиот велиш дека знаеш како се однесуваат хард-кор верници, сметај дека и јас знам како се однесуваат тие кои ништо не знаат, а сметаат дека знаат.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Ах, ако те фатам и тебе и таа што те крие.
Брат, не одговараш на ништо директно. А, знам, пошо сите терате една иста проста однапред замислена (наметната) шема. Не е монолог, беше насочено кон тебе. Али вие сте глуви и слепи за се` што не ви одговара.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Да, моето е богато, за разлика од твоето, кое не е богато, туку бааги...Празно.
Да признавам, богато е твоето искуство во заблуди а моето е празно.
Да богато е твоето знаење како се однесува некој кој не знае а се однесува ѓомити знае, а моето е празно.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Ах, ако те фатам и тебе и таа што те крие.
Брат, не одговараш на ништо директно. А, знам, пошо сите терате една иста проста однапред замислена (наметната) шема. Не е монолог, беше насочено кон тебе. Али вие сте глуви и слепи за се` што не ви одговара.
Отприлика,

под мојот аватар стои цифра од речиси 20000 мислења кои ги имам поставено на форумов.

Под твојот аватар стои цифа од неверојатни 19 мислења, а на форумов си дури од вчера...

Разликата е очигледна.

Еве, јас нема да ти пишувам на англиски, туку на македонски:

„...Кој не знае и не знае дека не знае, бегај од него....„-Конфучие.
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Па, нормално. Иста шема.
Постоењето на човештвото е од пред 6000 години.
И постоењето на животот мој и твој е од коа сме се зачлениле на форумов.
Пошо претходно, нели, замрзнат бев ко Кептен Америка ме разбудија пред 2 дена.

Тешко тебе ако размислуваш вака.[DOUBLEPOST=1561806995][/DOUBLEPOST]Башка, квалитет > квантитет. :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Па, нормално. Иста шема.
Постоењето на човештвото е од пред 6000 години.
И постоењето на животот мој и твој е од коа сме се зачлениле на форумов.
Пошо претходно, нели, замрзнат бев ко Кептен Америка ме разбудија пред 2 дена.

Тешко тебе ако размислуваш вака.[DOUBLEPOST=1561806995][/DOUBLEPOST]Башка, квалитет > квантитет. :)
О кеј, штом така велиш, со лесно нека ти иде монологов...
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Дали ако Тони Зен извади поише песни од 2pac ќе биде бољи рапер? Врска ти нема муабетов со 20 000 мислења. А, како да дискутирам со човек што на прашање враќа со прашање и очекува дискусија?
Те прашав, зошто не ваља да веруваш во себе? Како е тоа деструктивно или непродуктивно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.392
Дали ако Тони Зен извади поише песни од 2pac ќе биде бољи рапер? Врска ти нема муабетов со 20 000 мислења. А, како да дискутирам со човек што на прашање враќа со прашање и очекува дискусија?
Те прашав, зошто не ваља да веруваш во себе? Како е тоа деструктивно или непродуктивно?
Отприлика,

имајќи ја во предвид твојата супериорност во однос на мене, до сега требаше да заприметиш дека темава е насловена како „Прашања до атеистите„. За верниците постојат други теми.

Пошо ја не сум атеист, запрашај се и одговори си на самиот себе (не на мене): „Зашто му поставувам прашање на верник на тема која е наменета за атеистите?„.

Со нетрпение го очекуваш својот одговор...
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Ме интересира твојот одговор. Сакаш у друга тема да те прашам?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
13.717
Поени од реакции
7.620
Ме интересира твојот одговор. Сакаш у друга тема да те прашам?
Извини што вака долетав и се "дрзнав" да дадам едно мое мислење а тоа е дека човекот не треба да верува ни во свои очи, да не верува на сам себе, оти многу лесно можеме да станеме предавници на своето Ја.

Сите луѓе се издаици, неверници!

А прашај го Мики во друга тема, многу ме интересира неговиот одговор:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom