Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Немам видено поглупо прашање.
Човекот е настанат од мајмунот кој со тек на време се развивал.
....................
A ти поради мајмунот си атеист?
Ако одговорот е да, тогаш и ти си за жалење, поголем верник си од верниците.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не знаев дека темава се однесува на генетика. Што врска има тоа со темата?
Хромозомот број 2 ја крие тајната за потеклото на човекот. Ако е производ на фузија ондак Бог не го створил како што би рекол https://www.youtube.com/watch?v=zi8FfMBYCkk&t=1s и во тој случај има есап од атеизмот. Ако не е фузија тогаш постои надеж за верниците и гностиците.....
Прашањето е како е изведена таа фузија, и таму се крие одговорот на потеклото на човекот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Како би се дошло до тој хромозом, ако од тие примати се наоѓаат само коски кои се од неорганско потекло?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Хромозомот број 2 ја крие тајната за потеклото на човекот. Ако е производ на фузија ондак Бог не го створил како што би рекол https://www.youtube.com/watch?v=zi8FfMBYCkk&t=1s и во тој случај има есап од атеизмот. Ако не е фузија тогаш постои надеж за верниците и гностиците.....
Прашањето е како е изведена таа фузија, и таму се крие одговорот на потеклото на човекот.
Од кај да почне човек да те оправа.
Настанокот на човекот ама никаква врска нема со атеизам.
Хромозом 2 се докажал или не нема пак доказ за божја креација. Премногу се мистерии од настанок (ако настанал) универзумот/мултиверзумот или што и да е. Како тоа се сведува или/или кај тебе? Не бе, не ќе да е така. Повеќе опции се во игра.
И повторно извор на знаење ти е јутјуб клипче од некој си као научник? Поткрепено со .....едно големо ама баш ништо. Па ти си бил поголем верник и од Мики1 и слични на него. Повторно ќе речам атеизмот ама никаква врска нема со тоа што науката ќе открие.
За последен пат, почнете ли пак во таа насока околу генетика и слични глупости, или ве префрлам во наука и технологија па таму продолжете или ќе се казнуваме за офтопици.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Што всушност значи поимот „атеист“?
Дали јас сум атеист? Не верувам дека бог го создал човекот, ниту дека бог постои (во смисла во која го опишуваат религиите). Но сепак верувам дека човекот е создаден - не може да биде плод на еволуцијата.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Што всушност значи поимот „атеист“?
Дали јас сум атеист? Не верувам дека бог го создал човекот, ниту дека бог постои (во смисла во која го опишуваат религиите). Но сепак верувам дека човекот е создаден - не може да биде плод на еволуцијата.
Да, си атеист by the book. Болдираното во твојот пост е класична дефиниција за атеист. Никаква врска нема со атеизам ни еволуција ни наука.
Замисли само како пример (јас имам и сретнато такви) некој си дедо нит чул за еволуција нит па е нешто наобразуван ама не верува во богови. Не е ли тој атеист?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Никаква врска нема со атеизам ни еволуција ни наука.
Ќе ја прифатам таа дефиниција иако и понатаму нешто ме мачи. Ако не верувам во еволуцијата, значи човекот е создаден. Кој го создал? Пак некој „бог“ (не овие од досега познатите религии). Значи дека верувам во нешто, иако ни сам не знам во што.:(
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ќе ја прифатам таа дефиниција иако и понатаму нешто ме мачи. Ако не верувам во еволуцијата, значи човекот е создаден. Кој го создал? Пак некој „бог“ (не овие од досега познатите религии). Значи дека верувам во нешто, иако ни сам не знам во што.:(
Кон болдот; како за добар почеток, доволно е да веруваш „во нешто„. Боље „во нешто„ отколку „во себе„ или „во ништо„.

Сега, прејдни на барање, за да увидиш во што точно (треба да) веруваш...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.521
Поени од реакции
11.547
Боље „во нешто„ отколку „во себе„ или „во ништо„..
Е ова е болеста на стариот еон!
Сеуште се обидуваат да го убедат поединецот(кај многумина успева сеуште, за жал) дека „вистинската религија“ бара откажување од себе си и апсолутно неверување во својата способност и природа тука на Земјата, само за да опстои нешто како христијанството како учење кое постојано самото се удира по рамо дека шири „морал од највисок дострел“!
Која будалеста размисла човек да верува во „било што“ само никако во себе :D
Па дајте поповите да бидат најписмените, вратете XVII век, таткото да ја мажи ќерката што има таа да бира...

И потоа атеисти имало... па како да нема со вакви изјави од христијани?

Измислија болест на која постојано и калемат сешто, за да мора да постои лек. Познато нели?
 

Отприлика

Гопник
Член од
28 јуни 2019
Мислења
38
Поени од реакции
32
Кон болдот; како за добар почеток, доволно е да веруваш „во нешто„. Боље „во нешто„ отколку „во себе„ или „во ништо„.

Сега, прејдни на барање, за да увидиш во што точно (треба да) веруваш...
Ај објасни ми мајке ти, зашо не ваља да веруваш во себе?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom