Прашања до Атеистите II

Член од
15 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ме интересира дали кога некој (посебно некој не толку близок што не знае дека сте атеист) ќе ви рече Христос Воскресе му објаснувате дека не сте религиозни итн или чисто колку да не се замарате му враќате вистина воскресе... лично како атеист некако тешко е да изнајдам кус одговор со кој би му соопштил дека не верувам во сето тоа а без да навлезам во дискусија и честопати не сум сигурен како да одговорам заради тоа... мислења ?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Jas nesum ateist, ama nesum ni hristijanin i bas ne gi sakam vakvite izreki i nikogas ne vozvrakjam (sto obicno se ocekuva) samo ke klimnam so glava. Taka da ic ne se zamaram. Edno vreme porano vleguvav u diskusii, ama brzo mi skurci. Taka da bate, ponasaj si se prirodno , onaka kako so si stvoren od majka priroda i Gospod. I bez razlika na toa sho si ateist da znaes samo deka Gospod poveke gi saka iskrenite ateisti nego licemernite teisti ;)
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Фала, Честит празник, климање со глава. Неможамсо секој некој да се објасвам зошто и како. Ако ми напнит тогаш ќе почвам да се објасвам ама над 90% од луѓево ме знает така да и тие не се замарет многу.
 
P

psychostasia

Гостин
Кажуваш нешто За многу години празникот дрн мрн. Нема да ти падне круната ако кажеш такво нешто, а и ќе си заштедиш време и нерви. Been there done that. И да напне некој со замарање игнорираш и готово. Нема да си помалку атеист ако не се покажеш пред верници, нема да ти смени ништо нити во ставовите. А да се расправаш за религија со верници ти е џабе губење време, нити ти ќе ги убедиш нити они ќе разберат оти си неверник.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Мене кога ќе ми речат им викам фала и на тебе, малце збунети се но мора да се истера тоа атеистичкото до крај. Џабе си атеист ако не им солиш памет на верниците дека веруваат во ствари непостоечки нели?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Ме интересира дали кога некој (посебно некој не толку близок што не знае дека сте атеист) ќе ви рече Христос Воскресе му објаснувате дека не сте религиозни итн или чисто колку да не се замарате му враќате вистина воскресе... лично како атеист некако тешко е да изнајдам кус одговор со кој би му соопштил дека не верувам во сето тоа а без да навлезам во дискусија и честопати не сум сигурен како да одговорам заради тоа... мислења ?
Не се замаран, само му враќам “Слобода народу!“
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
А ако ја имаш среќата да работиш со битанги, ќе ти солат памет зошто не постиш со реченицата „Кога шипт**рите можат да постат месеци можеме и ние неколку дена*. Батали ги бе, не им враќај, кажи им дека не е твој празник и нека се гонат у три лепе
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.160
Поприлично сум атеистички настроен, далеку сум од верник, но кога некој ке ми рече Христос Воскресе нормално дека ке му вратам со Вистина Воскресе. Зошто не би му возвратил, да не ми се срони бисерот. Сепак се работи за културно однесување со оние што имаат поинакви гледишта од вас и прифаќање на разликите. Така да исто и одам во црква кога така налага ситуацијата( погреби, венчавки , крштевки) палам свеќи, се кршам со јајца, јадам баклава за Бајрам и им го честитам празникот на моите сограѓани од друга вероисповест исто како и тие мене. Што има лошо во тоа. Не мора да веруваш за да им направиш чест со тоа што ќе ги испочитуваш нивните верски обичаи и традиции.
Сепак на крај на краевите јас на обичаите и верските традиции ,на храмови од сите религии гледам како на наше културно наследство кое како и секое културно наследство на еден народ треба да се пази и негува.
Така да Христос Воскресе. За многу години денот.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Розенкројцерите имале правило без разлика на нивното знаење и учење или лично верување, да ги следат обичаите и верувањата на земјата во која престојувале. Ако биле во Македонија - не им пречело да бидат христијани православни и да ги празнуваат истите празници.
Ако биле во Италија или Франција - не им пречело да бидат католици или протестанти - зависи.

Сакам да кажам: бидете како другите кога сте во мноштвото - нема потреба да ја знаат вашата суштина. Немате потреба да се заморувате со другите или да ве заморуваат другите со нивните верувања.
Нема врска тоа со култура и добри намери - подлабока е сета таа пракса.
 

mister blue

Infinity, Eternity, Immortality, Everything...
Член од
4 февруари 2013
Мислења
249
Поени од реакции
96
кажувам фала, и оние кои не ме познаваат ме гледат како “телиња“, другите веке одамна се навикнати.

они кои се упорни и ми велат не се вика така, се вика навистина воскресе им велам јас сум атеист. и пак ме гледат како “телиња“, они кои ме познаваат за нив е завршена конверзацијата. интересно е тоа што ме знаат како атеист и секогаш кога имат празник мене обавезно ми честитаат, не на зафрканција туку онака сериозно.(јас би го нарекол ова војна на различни култури)

оние поповите кои ми држеле лекции што, како се прави за празник, како се кажува а не знаат дека сум атеист, кога им велам дека сум атеист се повлекуваат, и потоа ме гледаат со крв во очите, како непријател бр.1 да сум им.

за празници и други “големи“ денови само кажи фала и не навлегувај многу во дискусија бидејки никогаш не завршува на добро. се погодува внатрешното его на секој слеп верник и се доведува до конфронтација без разлика дали ти се другари, пријатели, или пак најблиски роднини, мајка, татко.(без разлика дали се христијани или муслимани т.е секогаш се на иста страна кога имаат конфронтација со атеист - интересно нели)

а ако работиш нешто и ти доагаат и ти велат да престанеш бидејки не се работело денес, ако не престанеш може и “војна“ да ти избие дома :vozbud:а ако си упорен и продолжиш тој ден ке ти биде многу непријатно во куката но за секој друг нареден пат нема да те замараат и ке те остават да си го тераш животот.(одамна искусено на своја кожа)


п.с. убаво е да се декларираш, да мине времето, да видат луѓето дека и атеистите живеат, им се случува добро, им се случува лошо, има мир со нив, има “војни“ со нив, има соживот, нема соживот (едноставно кажано како и со секој друг слеп верник) и после некое време ке им биде нормално да бидеш тоа што си и воопшто нема да прават некоја разлика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.538
Поени од реакции
34.696
Jas nesum ateist, ama nesum ni hristijanin i bas ne gi sakam vakvite izreki i nikogas ne vozvrakjam (sto obicno se ocekuva) samo ke klimnam so glava. Taka da ic ne se zamaram. Edno vreme porano vleguvav u diskusii, ama brzo mi skurci. Taka da bate, ponasaj si se prirodno , onaka kako so si stvoren od majka priroda i Gospod. I bez razlika na toa sho si ateist da znaes samo deka Gospod poveke gi saka iskrenite ateisti nego licemernite teisti ;)
...интересно, велиш не си атеист, а ниту христијанин, а тебе ти ја кажуваат празничната ,,изрека,, значи не си ни муслиман, за да на крај го спомнуваш Господ ( знаеш да го напишеш со голема буква значи ја знаеш силината) за да го подучуваш да се однесува природно како го создал Господ? (контрадикторно размислување), прашање воопшто што си? :facepalm:
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Вие атеистите дали во нешто воопшто верувате, ако одговорот е да во што верувате?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom