Пракса

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Ај некој кој знае нека напишете некои компании кои нудат пракса во програмирање, особено веб, без разлика дали си студент по информатика. Фала.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Дали може да ми напишете некои компании кои нудат пракса во програмирање, особено веб, без разлика дали си студент по информатика или не. Фала.
Ти треба 30 дена за на факултет или нешто друго? Пиши каде бараш (во кој град) зашто ги има секаде.
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Ти треба 30 дена за на факултет или нешто друго? Пиши каде бараш (во кој град) зашто ги има секаде.
Не не, не ми треба за факултет туку само доста ми е дома, читање и пробување. Сакам да се видам и да осетам како се работи во фирма, некои нови знаења... Инаку за Тетово.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Повеќето, а можда и сите, бараат студенти. Од една страна што им е задолжителна, а и треба некако да си најдат кадри за во фирмата :) За во Тетово не знам, ама за во Скопје - отвори ја страницата на ФИНКИ, имаш еден куп огласи за пракса... аплицирај, пробај си ја среќата, иаоко не си студент. Да не те разочарувам од старт, ама шансите ти се 1:100 :) Подобро земи најди по фриленс сајтовите нешто ситно чепни или почни да правиш работи чисто за тебе...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.824
Поени од реакции
39.910
Неодамна имаше оглас за пракса во Космик, ама земаат практиканти по препорака на професори од факултет.
 
S

StormRage

Гостин
Јас се возев по препораки, и по мене повлеков уште неколку. Така да ако имате некое другарче што работи некаде или е на пракса во некоја помала фирма каде реално најмногу се учи, кажете му да праша :)
тоа ви е дефинитивно најдобар избор :)
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
Со оглед на тоа што го прочитав до сега, на тие што не се на факултет многу потешко им е.
Јас се возев по препораки, и по мене повлеков уште неколку. Така да ако имате некое другарче што работи некаде или е на пракса во некоја помала фирма каде реално најмногу се учи, кажете му да праша :)
тоа ви е дефинитивно најдобар избор :)
Мислиш на препораки од факултетски професори или пак препорака на некој вработен во фирма ?
 
S

StormRage

Гостин
од вработен, факултетски професори ќе те запукаат во некоја фирма каде што приоритетот ќе е да работиш за да се докажеш и доквалификуваш а не реално да учиш, тебе очигледно ти треба да учиш :)
 

DejanB.

Се залетувам...
Член од
20 декември 2009
Мислења
506
Поени од реакции
14
од вработен, факултетски професори ќе те запукаат во некоја фирма каде што приоритетот ќе е да работиш за да се докажеш и доквалификуваш а не реално да учиш, тебе очигледно ти треба да учиш :)
Ммм добро, фала. :)
 
Член од
7 август 2010
Мислења
140
Поени од реакции
45
Неодамна имаше оглас за пракса во Космик, ама земаат практиканти по препорака на професори од факултет.
Нема врска, јас бев без препорака, испратив СV ми се јавија да ми кажат кога ќе има тестирање, ти дават тест, ако напишеш добро те примат ако не следниот пат повеќе среќа :)
 
Член од
24 декември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има ли некој да знае компании што нудат пракса за Front End Development?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
555
Поени од реакции
229
Дали има закон за пракса? Дали има минимална вредност што треба да ја зима практикант?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom