Пракса во ИТ компанија

Член од
25 март 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Сакав да прашам нешто околу ваше искуство со праксите. Студент сум на ФИНКИ па гледам има огласи за пракса во неколку фирми. Па дали некој бил во Сеавус или Интер Дангов да сподели искуство?
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Сакав да прашам нешто околу ваше искуство со праксите. Студент сум на ФИНКИ па гледам има огласи за пракса во неколку фирми. Па дали некој бил во Сеавус или Интер Дангов да сподели искуство?
Јас имам одено на пракса во Blizoo во штип и ми беше интересно одев со екипа на терен цело време и работев може да се каже се со исклучок на качување на покрив од куќа тоа не ми дозволуваа. Се што питав што ме интересираше убаво ми објаснуваа дури понекогаш они сами ми покажуваа во слободно време што како се работи. Се на се може да кажам дека беше одлично, фини луѓе ем научив нешто повеќе за мрежи бидејќи сум информатика но планирам да се фокусирам на мрежи, план ми е и да магистрирам на таа тема. Се на се зависи со кого те стават да работиш и што, има некој што нејќат ништо да ти покажат или објаснат божем работата ќе и ја превземеш...
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.711
Сакав да прашам нешто околу ваше искуство со праксите. Студент сум на ФИНКИ па гледам има огласи за пракса во неколку фирми. Па дали некој бил во Сеавус или Интер Дангов да сподели искуство?
За Интер Дангов што ги прочитав коментарите не видов ниту еден позитивен. Сите викаат дека те експлоатираат до максимум, од тебе очекуваат да имаш добри познавања од областа за да можеш да го работиш за ич пари тоа за кое некој друг ќе треба да го платат.
Во Сивус бев лани на пракса. Не беше класична пракса, повеќе беше предавање од областа на вградливи компјутерски системи, embedded C итн. Значи, летна школа. Не ни беа давани да изработуваме проекти за да може они да профитираат, туку имавме предавања, а потоа самостојно се изработуваа едноставни задачи со спојување на хардвер и софтвер. Интересно искуство, плус можност да им паднеш во око за идно вработување доколку навистина те бива :)
 
Член од
25 март 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ме интересира дали претходно пред да ја започниш праксата имаше тестирање за да те примат?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Од во Сивус... импотентен да станеш.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.625
Поени од реакции
5.711
Ме интересира дали претходно пред да ја започниш праксата имаше тестирање за да те примат?
Имаше тестирање, општи прашања од С програмски јазик. Мислам дека бројот на пријавени беше мал, па сите ги примија.
 
Член од
25 март 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Гледам пиши дека тестирање ќе се извршува од област на SQL и Unix. Имаше и такви прашања?
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
512
Поени од реакции
990
Некој да не има одено на пракса(или работа) во Ein-Sof (Еин Соф) да сподели искуство?
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
471
Поени од реакции
201
Дали е дозволено фирма да не му дава пари на практикант?
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
5.748
Поени од реакции
6.240
Дали е дозволено фирма да не му дава пари на практикант?
Не, од 2018та има закон според кој фирмата треба да пракса да исплати надоместок од 5000 денари до 9000 денари. Ако не си потпишал договор, тоа е друг муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom