Прага, Чешка

Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Покушај да купиш карта што не е директ,можеби има опција да смениш воз па да скратиш време.Имаше нешто такво ама преку Брно.Јас сакав да го разгледам Брно и така направив.Пак те ти е боље доколку има таква опција да не чекаш цела ноќ
Немора да чекаш , има ноќни возови со кревети ако ги купиш порано картите се поевтини , јас неколку пати си имам така идено , плус имаш и купатило .
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Еден ден во Карлови Вари:icon_mrgr:
Никако. 3 дена ионака се премалку за Прага, нема потреба да губи цел ден за Карлови Вари. Поготово не за нова година кога има божиќни пазари.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Еден ден во Карлови Вари:icon_mrgr:
Гледам има факултативни излети за до таму организирано од агенцијата, еден ден Карлови Вари, еден ден Дрезден. Вреди ли да се оди? Пример во Дрезден посетата вклучува разгледување цркви и дворци, нешто на што не планирам да потрошам цел ден.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Никако. 3 дена ионака се премалку за Прага, нема потреба да губи цел ден за Карлови Вари. Поготово не за нова година кога има божиќни пазари.
Па можда си и во право, секој со својот вкус. Јас сум бил таму во пролет, ама ваљда во зима со снег би требало да е уште поубаво, налик Гранд Будапест:D. Лично да бев само до Прага, без Карлови, ќе бев разочаран за испуштената прилика. Ама, па да и Прага самата по себе е сигурно доволно магична околу Божиќ.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Гледам има факултативни излети за до таму организирано од агенцијата, еден ден Карлови Вари, еден ден Дрезден. Вреди ли да се оди? Пример во Дрезден посетата вклучува разгледување цркви и дворци, нешто на што не планирам да потрошам цел ден.
Ти си знаеш ама ако ти е прв пат во Прага искористи ги деновите таму. Имаш 4-5 различни Божиќни пазари, го имаш Карлов мост, Прашки замок, Петрин, Летна Парк, Вишехрад, Жижков, Мала страна. Плус ако си по ноќен живот, има многу работи што да се види.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom