Право на пензија?

Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Dali nekoj go ima precisten tekst na zakon za penzisko i invalidsko osiguruvanje so se izmenite...znaci sega vazeckiot

Razbrav deka e donesen zakon za izmeni i dopolnuvanje na zakonot za penzisko... sega skoro

Pa ako go ima nekoj vazeckiot da mi dade link ja ne mozam da najdam

Inaku ako znaete kako e deneska pravo na penzija znam porano bese

62 god starost i staz , znaci mozese se ide i so godini ako se napuni penzija ama mozese i da se ide i samo ako ima ispolnet uslovot staz ...

Sega kako e ?

Ako ima nekoj staz nad 30 godini a nema godini zakonski minimum moze li da ide u penzija ???

Blagodaram
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
Според Законот за ПИО:
возраст 62(жена) и 64 (маж) и стаж 15 години.
Според Закон за работни односи:
Возраст 64 без разлика на пол и 15 год. стаж.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
A ovaj ne moze samo so godini staz da se ide u penzija ???

a taa stranata ne mi ja otvara

sepak fala na dvete
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
do smrt mucenje nema raata e koa ke umreme toas raat ke se seti bog na nas toas posle koa ke umreme ha ha ahahahahahahahaha:vozbud:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
A ovaj ne moze samo so godini staz da se ide u penzija ???

a taa stranata ne mi ja otvara

sepak fala na dvete
Основот за пензија ти е тој: стаж мин. 15 години и години на старост.

Инаку, погледни на www.mtsp.gov.mk, во делот прописи ги имаш сите 3 закони од пензиско-инвалидско осигурување и Законот за работни односи.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Осигуреникот стекнува право на старосна пензија кога ќе наполни 40
години (маж), односно 35 години пензиски стаж (жена) без оглед на
годините на живот.
Значи во твојов случај со 30 години работен стаж нема пензија според законов.треба да чека старост за мажи 64 за жени 62 години (15 години минимум стаж)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Основот за пензија ти е тој: стаж мин. 15 години и години на старост.

Инаку, погледни на www.mtsp.gov.mk, во делот прописи ги имаш сите 3 закони од пензиско-инвалидско осигурување и Законот за работни односи.
Е така...
Осигуреникот стекнува право на старосна пензија кога ќе наполни 40
години (маж), односно 35 години пензиски стаж (жена) без оглед на
годините на живот.
Значи во твојов случај со 30 години работен стаж нема пензија според законов.треба да чека старост за мажи 64 за жени 62 години (15 години минимум стаж)
Кате, сега во пензија се оди само по основ старост, односно 64 години. Но, потребни се минимум 15 години стаж на осигурување.
Порано и годините на стаж на осигурување беа основ.
Како инаку еден ден некој би се пензионирал ако прв пат се вработил на 40 години на пр.?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
260
Сега нема можност за докупување на стаж. :)

Лелеее, а ја сериозно сватив дека на Винстон му се потребни информации. :(
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Mamu im jebem sve zaebale znaci...

ne se ustosuem da vidam sto izmeni ima ..onaka menjame iskustva

A da Ve prasam ova so privatnive penziski fondovi moze nekoja kombinacija da se naprai ...kao dokup ...ama u privaten fond nesto ili jok ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
па со оглед на тоа што пред некое време фатија една моја комшика дека си докупуваше години за пензија и сеа треба да ги врати парите и башка нешто казна ќе плаќа не би ти препорачала такво нешто.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Ne nejze garant ja fatile i falsale staz u kompjuter ...toa e nelegalno

nego


dal nesto so privatnive penziski fondovi moze se smucka da se kupi staz li ili se plakali tamu...slozeno znam :kesa:
 
На врв Bottom