Правосуден испит

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
da ti kazam najiskreno mnogu mi e milo so ne gi fativ ovie gluposti so sea na vas vi gi pravat ova 3 plus 2 godini.mislam deka na nas ni bese poubavo i pojasno.sea ova so vi pravat se cisti eksperimenti i toj kredittransfer sistem za nisto ne go biva.ednostavno nemame nie uslovi za takvo nesto bar spored mene.mozebi ke me predomislis ama tesko! pozdravce bez navreda:smir:
Нема кој да те предомисли, живи глупости е системов сите ќе ти кажат. Мене ич не ми се свиѓа.:nenene:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
da ti kazam najiskreno mnogu mi e milo so ne gi fativ ovie gluposti so sea na vas vi gi pravat ova 3 plus 2 godini.mislam deka na nas ni bese poubavo i pojasno.sea ova so vi pravat se cisti eksperimenti i toj kredittransfer sistem za nisto ne go biva.ednostavno nemame nie uslovi za takvo nesto bar spored mene.mozebi ke me predomislis ama tesko! pozdravce bez navreda:smir:
Што знам, мене бар тие работи ми се јасни, завршуваш 3год. и после сам си одлучуваш дали ќе бидеш магистер. А за условите, сите се сложуваме. Според ЕКТС,секоја група треба да има 30-40 студенти. 2005година кога се запишував примаа вкупно 550 студенти според конкурс, а на крајот влезе и "ќоро и сакато", влегоа на конкурсот и оние што имаа по 50бода, па на крајот има околу 800 студенти. Значи факултетот си е виновен за тоа.:helou:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
power-mkd kazi mi poso ne sum informirana za da odis na advokatura mora da gi zemes i tie dve godini ili ne?:toe:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
power-mkd kazi mi poso ne sum informirana za da odis na advokatura mora da gi zemes i tie dve godini ili ne?:toe:
колку што сум го толкувал Законот за високо образование и за адвокатура, пишува дека ПРАВОСУДЕН ИСПИТ МОЖЕ ДА ПОЛАГА ЛИЦЕ СО ЗВАЊЕ ДИПЛОМИРАН ПРАВНИК. Е сега нешто овие од Правен можеби пуштиле некоја дезинформација или па (како и обично) прават експерименти.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
power-mkd kazi mi poso ne sum informirana za da odis na advokatura mora da gi zemes i tie dve godini ili ne?:toe:
Мислам дека факултетот или кој и да е надлежен за тоа сеуште нема донесено одлука.Ни замиве студенти незнаат. а инаку за она Конкуренција меѓу адвокатите мислам дека се глупости. Има 1800 адвокати а 2 000 000 судски случаи. Има работа за секој! А башка од тие 1800 доста се квази адвокати што немаат појма од животот. се очекува таа бројка да се зголеми. не можете ни да си замислите за што се се тужат луѓево.
Што се однесува до чланарината за адвокатура поддржувам намалување бидејќи со цена од 2000 евра за лиценца како да се резервира адвокатурата само за богатите. Се намалуваат значително трошоците за отварање на сопствена адвокатска канцеларија. Што е мој сон некој ден!:smir:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Еве сега и нешто друго од Правниот факултет....

Сите акредитирани насоки на мастер студиите водат кон звањето магистер по правo, проодни се за полагање на правосуден испит како и за упис на докторски студии; (значи треба да се запишеш на тие студии, за да полагаш правосуден)

или ова....

Доколку не биде променета регулативата за регулираниот дел на правната професија, Правниот факултет ќе издаде соодветна диплома за завршено образование по завршувањето на четвртата година на студии односно стекнувањето на 240 кредити. Со оваа диплома студентите ќе можат да ги вршат сите работи од регулираниот дел на правната професија и да полагаат правосуден испит. (значи после дипломирањето, после трета година по ЕКТС,јас нема да земам диплома, туку ќе треба да чекам да завршам и четврта на постдипломски)??!!

и уште ова...


Дополнително ќе се разгледува начинот за упис на мастер студии на студенти кои завршиле четиригодишни додипломски студии по старата наставна програма.
(И сега??!!!)...па правници, повелете толкувајте...
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
како може некој со три години студирање по Ектс да полага правосуден??? нешто не ми штима во сево ова???
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Еве сега и нешто друго од Правниот факултет....

Сите акредитирани насоки на мастер студиите водат кон звањето магистер по правo, проодни се за полагање на правосуден испит како и за упис на докторски студии; (значи треба да се запишеш на тие студии, за да полагаш правосуден)

или ова....

Доколку не биде променета регулативата за регулираниот дел на правната професија, Правниот факултет ќе издаде соодветна диплома за завршено образование по завршувањето на четвртата година на студии односно стекнувањето на 240 кредити. Со оваа диплома студентите ќе можат да ги вршат сите работи од регулираниот дел на правната професија и да полагаат правосуден испит. (значи после дипломирањето, после трета година по ЕКТС,јас нема да земам диплома, туку ќе треба да чекам да завршам и четврта на постдипломски)??!!

и уште ова...


Дополнително ќе се разгледува начинот за упис на мастер студии на студенти кои завршиле четиригодишни додипломски студии по старата наставна програма.
(И сега??!!!)...па правници, повелете толкувајте...
вакасеа, јас кога ќе завршам факс по стара програма(4 години) ќе имам звање дипломиран правник , а вие со три ќе имате звање правник!!!!! според текстов што го наведе вие по ЕКТС, ќе требада имате минимум три години плус половина од додипломските студии за да можете да полагате правосуден.Аналогно на тоа мислам дека со само три години немате право да полагате правосуден. Инаку ќе беше изрично наведено! барем јас така го толкувам ова.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Зашто да не? Па и јас сум дипломиран правник....не јас треба да имам (според текстот) 3+2 за да полагам правосуден...а во Законот пишува само звање дипломиран правник.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
ama dali ti so zavrsuvanjeto na trite godini stanuvas diplomiran pravnik? mislam deka ne.moras da zemes ste edna godina pa ke mozes da odis na pravosuden ispit.so znaci isto kako nie sto bevme po stara programa.
mislam deka tie 2 godini magistratura se cista glupost.na sekoj pravnik mu treba praksa dosta e tupenje glava so teorija.nie ucime sekakvi gluposti a koga ke se diplomira nema da znaeme edna tuzba da napiseme.onkretno vo mojot slucaj dodeka ne dojdov kaj advokat da staziram neznaev edna tuzba da napisam.ama praksata si go prai svoeto se se uci :toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
А треба да се има некој просек за да се оди на постдипломски? Мене ми кажаа пред некој ден требало 8,5. Вистина е ова?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
i jas imam taka slusnato ama neznam kolku e tocno.edno devojce sto sega gi zavrsi trite godini kako sto kazuvase treba da imas prosek nad 8 za da se zapises na posdiplomski.a ako ostanes na tie tri godini nemozes da stanes ni advokat ke si ostanes pravnik cel zivot:toe:
 

Justice for All

Tempus fugit
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.372
Поени од реакции
85
i jas imam taka slusnato ama neznam kolku e tocno.edno devojce sto sega gi zavrsi trite godini kako sto kazuvase treba da imas prosek nad 8 za da se zapises na posdiplomski.a ako ostanes na tie tri godini nemozes da stanes ni advokat ke si ostanes pravnik cel zivot:toe:
Ако ти беше целта да ме упашиш и да почнам одма сега да бубам,
ти успеа.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
не верувам дека ти треба просек! меѓутоа реално земено, со чесни исклучоци оние кои студираат по ЕКТС не се на исто ниво како оние по стара програма. не сте свесни колку ви имаат скратено како небитно само за потребите на Болоњскиот процес или како и да се викаше.
на крај краева - нема никаква квалитетна практична прграма направен така да, во поглем на применувањето на правотот горе доле сите сме тапаци.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не треба просек...На двегодишните правни студии од вториот циклус од член 2 на оваа
Одлука може да се запише лице кое што претходно завршило најмалку
тригодишни правни студии од првиот циклус, со освоени најмалку 180 кредити,
односно, кое што се стекнало со диплома “дипломиран правник”
 

Kajgana Shop

На врв Bottom