Правосмукалка

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова.

Каква правосмукалка би ми препорачале?
Што мислите за правосмукалките на вода?
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова.

Каква правосмукалка би ми препорачале?
Што мислите за правосмукалките на вода?
Мајка ми купи пред некое време од онаа Ровус од Топ Шоп. Океј е правосмукалката али водата ако ја забораиш да ја истуриш одма после усисавање ужасно смрди, се усмрдува за доста кратко време.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова.

Каква правосмукалка би ми препорачале?
Што мислите за правосмукалките на вода?
Ако не ти е мака одма после усисување да ја мењаш водата земи таква, супер се :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова.

Каква правосмукалка би ми препорачале?
Што мислите за правосмукалките на вода?
Многу подобри и попрактични отколку обичните. После чистење само ја истураш водата, го плакнеш садот и толку, не е некоја филозофија. Обичните секогаш оставаат после чистењето некој мирис на прашина, без разлика на филтрите, овие со вода не. Плус и почисти се, веднаш ја исфрлаш прашината и прљавштината, не ти стои во кесичката додека да се насобере за менување и не се замараш со барање заменски кесички насекаде, па имало за тој модел, па немало... Од мене препорака само со вода. Сега и цените им се многу пристапни, така што не би требало да претставува проблем да можеш да си најдеш добар модел за мали пари.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Смукоправалка, ти препорачувам на вода. Дома имам Ровус, стварно се осеќа разлика помеѓу неа и другите. Помалку од прашината што ќе ја собере излегува назад во собата. И башка можеш да ставиш парфеми и кога работи ти го освежува воздухот. Кога ќе завршиш одлично мириса собата.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Ајде вака да ти препорачам....

Правосмукалките воден сад се генерално полесно за чистење од тие со конвенционален сад доколку тоа ти е најбитно но не треба тоа да ти е пресудно во изборот

1. Kога ќе земаш правосмукалка најголемо внимание обрни на нејзината всисна моќ. Таа вредност најчесто ја имаат приложено производителите за повеќето модели и не кореспондира секогаш со моќноста во вати. (Пример може правосмукалка со 1500 W да има всисна моќ од 400 W a некоја со моќност 2000 W да има 320 W всисна моќ, автоматски значи дека таа со 400 вати ќе има поголема сила на всисување и со тоа полесно и потемелно ќе исчистиш)

2. Доколку земеш со обичен сад, најдобро ти е да е со гумена кеса , за да не мораш да менуваш нон стоп хартиени ќеси. Обавезно да си земеш модел што има циклон во рачката како на видеото подоле. Тој ги собира поголем дел од честичките во него и е многу едноставен за празнење. Со циклон ке треба да ја празниш внатрешната кеса еднаш на 2-3 месеци во зависност од тоа колку чистиш:


3. Најдобро е да си земеш и Хепа филтер со правосмукалката, кој не дозволува да поминат и најситните честици. (Посебно добро доколку сте алергични на прав, полен, имате деца, домашни миленици).

Еве неколку мои предлози:

http://tehnomarket.com.mk/products/09080873/samsung-sc-5670v3k

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=30_126_102&product_id=203192

http://tehnomarket.com.mk/products/09039145/panasonic-mc-cg683zc79

http://tehnomarket.com.mk/products/09095481/samsung-vcc5485v3r
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Кирби !!! :) Само рибешко :D

Он топик : Без заебанција , кирби се добри , иде и на вода и на пареа и на суво ... ама и се малку поскапи :) Добро малку повеќе. Од тие поевтините , каква и да земеш , па за 2 - 3 години ќе заплаче за нова, така да не си фрлај многу пари , има добри и за 4 - 5000 кои верувам ќе те служат до кај 2 години и повеќе ( зависи по колку пати ја " мачиш " неделно ) :D
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....ако сакаш нешто екстра а не многу скапо и многу практично....би ти ја препорачал следната комбинација....тестирана и проверена....

Правосмукалка на вода ЛИВ (кај нас се продаваат како ребрендирани ФАВОРИТ) околу 6000 денари
Филтер циклон за САМСУНГ правосмукалка - околу 300-400 денари

имаме собирано песок, малтер, гипс, пилевина, влакна и што уште не....функционира одлично...влече супер без разлика дали е полна или не....лесно се одржива у што е најважно ги немаш проблемите со стандардните правосмукалки на вода

имено крупното ѓубре се задржува во циклон филтерот и го истураш во корпа за отпадоци, а прашината поленот се задржуваат во водата
на овој начин водата не е полна со ѓубре и влакна и едноставно само ја истураш во шоља или када

циклон филтерот го инсталираш меѓу металната цевка и гуменото црево на ЛИВ правосмукалката





единствена потребна модификација е малку леплива трака на долната цевка на циклонот бидејќи металната цевка на ЛИВ е малку поширока

ако ви треба чистење на брзина немора воопшто да ставате вода во правосмукалката...циклонот и вградениот филтер се доволни
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Смукоправалка wtf o_O Зимај од тие што се на вода, нема да си имаш мака, мењаваш вода и тоа е тоа, ни да гташ прашина ни ништо.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Имав Рејнбоу - голема грешка, тоа е за чистење на големи простории салам и тенмелно не за стан, после зедоив една со воден филтер - турвај вода - истурувај, пуштај вода в шоља да истече, обавезно ќе ти капне низ купатило или околу шоља тро па бриши и чисти , па миј го садот за вода.... а и големки се маклце гломазни, сега имам LG 4916 и сум задоволен, добро влечи има 350 вати ушмукување (1600 снага), има хепа филтер, лесна е пласичен сад за прашина, сите филтри посуда за прашина се мијат со вода, има и нешто како циклон филтер но внатре во посудата пред садот за прашина што е. Важно лесна е моќна и добро изработени пластични и метални делови

http://www.lg.com/ae/images/vacuum-cleaners/vc4916nntr/gallery/large01.jpg

http://www.lg.com/co/images/aspiradoras/vc4916nnty/gallery/medium01.jpg
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Ја имаме истава дома веќе 5 години ми се чини, одлично чисти меѓутоа замара малку тоа што треба да ја полниш со вода па после да ја миеш одма, но одлична е......Јас кога ја полнам со вода и ставам и едно капаче омекшивач за алишта и ем убаво мириса кога правосмукуваш ем полесно се чисти после тоа правосмукалката. Не ти е скапа мислам....
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ја имаме истава дома веќе 5 години ми се чини, одлично чисти меѓутоа замара малку тоа што треба да ја полниш со вода па после да ја миеш одма, но одлична е......Јас кога ја полнам со вода и ставам и едно капаче омекшивач за алишта и ем убаво мириса кога правосмукуваш ем полесно се чисти после тоа правосмукалката. Не ти е скапа мислам....
...како што пишав погоре....со додавање на циклон филтер од 300 денари...многукратно се олеснува чистењето и одржувањето на правосмукалката...пробај
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.719
Поени од реакции
9.829
Нашава скина конци, па ми требаат предлози за нова.

Каква правосмукалка би ми препорачале?
Што мислите за правосмукалките на вода?
Немој на вода ќе се заебеш. Поголема глупост од тоа нема.Најубаво земи си класична со кеса,мирна ти глава..оваа калакотрата на вода треба после секое користење да ја миеш,чистиш,па садот за вода е таков глуп на мојата,па тешко се мие има недостапни места,па се собира прашина..само време трошење,а не е ништо посебно чисти и како обилчните.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom