Православните Албанци во Македонија

Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Имаш ти лично било каков став или мислење за потеклото на албанците?

На што ти личи тебе ова наметнување на зборови кои не сум ги кажувал, каде сум пишувал дека Скупи или Штип имаат илирско потекло?
Многу јасно сум напишал дека се римски и имаат латински имиња, реков дека имаат трансформација која ја има само со албанскиот јазик, има многу латински зборови позајмени од албанскиот и таква трансформација им е направено.
Не морам јас ништо да отварам, ти цитирав историчар и како он го толкува тука, не глумам јас историчар.

Досега твое мислење не сум читал.

Ако ти знаеш грчки или знаеш некој историчар кој различно го толкува тоа, цитирај го.
Не се сите (голем дел) латински зборови. А покрај тоа, латинскиот е вештачки јазик (слично на Коине кој е преименуван во “старогрчки“), така што не постоел народ што говорел на тој јазик, туку е крпеница од разни јазици и е службен јазик во Западната Римска Империја. Бидејќи бил службен јазиктој се ширел со ширење на Римската Империја, а најповеќе со Христијанството.
Албанците само примиле голем дел на зборови од латинскиот во својот вокабулар (во оригинал албанскиот јазик бил сиромашен со зборови) и кои зборови си ги интерпретирале и користеле во некоја “своја верзија“, нормално, извитоперена, деформирана. Нешто слично како кога ние ги користиме англиските зборови (кои ги имаме многу) и фрази на свој начин.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Уште еден мултилингвист...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Исто правиш како да го наречеш Коинето “старогрчки“ јазик.
Зошто латинскиот јазик спаѓа во “мртви“ јазици? Си се запрашал ли?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Етрурците ?
Не, тие им се северни комшии кои имаат огромно влијаније при создавањето на латинската азбука меѓу останатото.

Не е тоа темата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
ОК да се вратиме на темата... Како се чита ова?
Арванои и Арванитес и зошто на основа на погрешно интерпретирана буква се бара корен на име на нација...
Арванои и Арванитес се во истиот извор.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Арванои и Арванитес се во истиот извор.
*** Алванои беше
и Арванитес...
Значи Пуно претходно користи западни извори кои овие два збора ги интерпретираат како Албанои и Арбанитес, и тоа го приложува како доказ.

Дали овие називи се поврзани со денешниот назив на Албанија. Според мене, не... Албанија е објаст, наречена така од Римјаните после нивното доаѓање тука. Дефинитивно не е наречена според некаков народ кој себеси се нарекувал Албанци.

И уште некое прашање, зошто некој народ самиот себеси би се нарекувал според име, кои другите му го дале... Во случајов, како што е тезата на пуно во сите четири случаи, И Шќиптар, и Албанец, и Арнаут, и Ар(в)банас е назив од други народи, а не поим со кој некој народ се самоидентификува. А може да значи било што. Истиот проблем го имаат и Бугарите со поимот вулгарос, кој е всушност грчки назив за одредена група на луѓе. Тоа ти е исто, како сега да се одвои група на луѓе од Германскиот народ и да се самоиндентификува како Немци, само затоа што биле така нарекувани од некои словенски народи.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Арванити (Арвани, и варијантата со “б“ - Арбани), се жители на покраината од Ерменија - Ереван (денес и главен град). Воглавно се тоа Власите кои првично така и се викаат Ермени, или варијантата “Армени“, “Армани“ а кои се обидуваат да го извртат во “Аромуни“ (демек биле “као Римјани“ :) ) Затоа има Власи низ цела Европа а најмногу во Румунија, во која се населиле од Ерменија движејќи се по северниот брег на Црно Море.
Значи, Армени, Армани и Арвани(ти) се предци на денешните Власи.
Навистина, Албанците се соседи на Власите во нивната прататковина на Кавказ, но сепак не може да се стави знак на равенство помеѓу нив, единствено може поради тоа што дел од Власите се поалбанчиле за што сведочат дел од албанските презимиња.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Јас не се сложувам со оваа верзија, поради неколку причини.
1. Романскиот јазик воопшто не е сличен со Ерменскиот, туку е сличен на Латинскиот.

2. Имињата и презимињата што ги носат Романците и Власите, се во голема мерка Словенски. А исто така во голема мера и топонимите.

3. Антрополошки во секој поглед Романците се послични со нас и скоро и да немаат допирна точка со Ермените.

4. Во Турско Власите биле повластени и не биле подложни на данок во крв, додека Ерменците не биле привилегирани.

Според мене, власи, аромани романци е едно те исто, романизирани Словени. Слично како што денеска Азербејџанците се потурчени Ермени...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom