Православните Албанци во Македонија

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Првите фамилии во Галичник се доселени од Драч, тоа ми го има кажано еден дечко по потекло од Галичник. Но тоа не ги прави Албанци, зошто во Галичник никогаш не се зборело албански, но можно е одредени фамилии да имале албанско потекло, сепак тоа било големо село. А имало и асилмирани Власи.
Изворот: еден дечко ми има кажано.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Изворот: еден дечко ми има кажано.
А ти што, генетски анализи правиш или научни истражувања? И ти пишуваш што најдеш по литература по нет! Ако миланезот се повикува на дечкото галичанец, тоа само значи дека он има тенок извор, што не значи дека изворот нема правено посаглам истражување! СФати? :D
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
703
Поени од реакции
1.584
Да не отварам посебна тема ке пишам овде.
Интересно видео до скоро и не бев запознаен со Горанците. Видеото е конкретко од село Шиштевци(на македонски) северна Албанија. Слушајки ги локалните жители на видеово се слуша Македонски јазик, дијалектот на моменти многу потсетува на тетовскиот дијалект. Убаво би било доколку има на форумов некој Горанец да напиши повеќе.
Линк до видеото тука
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.009
Поени од реакции
1.905
Да не отварам посебна тема ке пишам овде.
Православни - Муслимани
Албанци - Македонци
Тотални спротивни поими, како си можел тука да ја сместиш темата :pos: ???
Инаку имаше и една емисија на Top Channel за Шиштавец, и нивните познати компири...мислам дека „Нашинци“ се викаа, во Драгаш - Горанци, а во Велебрдо - Торбеши...(сите три региони географски се блиску меѓу себе)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Да не отварам посебна тема ке пишам овде.
Интересно видео до скоро и не бев запознаен со Горанците. Видеото е конкретко од село Шиштевци(на македонски) северна Албанија. Слушајки ги локалните жители на видеово се слуша Македонски јазик, дијалектот на моменти многу потсетува на тетовскиот дијалект. Убаво би било доколку има на форумов некој Горанец да напиши повеќе.
Линк до видеото тука
Они се албанци муслимани, кога дошол србинот им рекол дали ќе смените вера или језик, они го смениле јазикот а верата ја зачувале како вистински муслимани.
Кај сте виделе вие муслимани и каури во исто време?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.250
Поени од реакции
3.174
Они се албанци муслимани, кога дошол србинот им рекол дали ќе смените вера или језик, они го смениле јазикот а верата ја зачувале како вистински муслимани.
Кај сте виделе вие муслимани и каури во исто време?
И за инат почнале македонски да зборат, има логика.:несвест:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Они се албанци муслимани, кога дошол србинот им рекол дали ќе смените вера или језик, они го смениле јазикот а верата ја зачувале како вистински муслимани.
Кај сте виделе вие муслимани и каури во исто време?
За време на Визнтија или Ромејското царство.Тогаш биле сите православни без исклучок.Така да не ми е јасно зошто толку омраза кај вас спрема каури.Читните малку историја,за нештета да ви станат појасни.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
И за инат почнале македонски да зборат, има логика.:несвест:
Не е за инат, убаво ти има објаснето. Дошле Србите и ги терале да учат македонски јазик, јазик што за Србија бил и непознат и непризнат, ама сепак ги натерале овие албанци да го научат. Не знам што повеќе треба да ти се објаснува.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
За време на Визнтија или Ромејското царство.Тогаш биле сите православни без исклучок.Така да не ми е јасно зошто толку омраза кај вас спрема каури.Читните малку историја,за нештета да ви станат појасни.
Стварно ли толку не се приметува мој сарказам?
Моментално изразот ми е како во аватарот, помалку нервозен ама и разочаран.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom