Правна помош и совети

Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ne ti se isplaka sudski da se resava premnogu vreme ke odzeme, ednostavno pobaraj od EVN da go trgnat kabelot, zatoa sto istiot e staven bez tvoja dozvola na privatno zemjiste, ako ne go trgnat vo rok od nekolku dena, trgni go sam i ostaj im go pokraj patot.
Ako eden den nekoj ti prigovori (komsijata ili EVN), povikaj se na institutot dozvolena samopomos od pricini deka ti e storena materijalna steta.
Неможам да го тргнам сам пошо е под напон.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Електро дустрибуција навистина порано проаѓале со каблите кај ќе им текне, посебно каде имало државно земјиште и, никого не прашувале за тоа. Ако пробаш да го отстраниш кабелот, најверојатно ќе добиеш кривична пријава. Не дека ќе се случи нешто страшно, ама ќе се влечеш по полиција, обвинителство, ќе изгубиш време и пари.
Најбезболно е да поднесеш барање да го дислоцираат кабелот, со образложение дека те чекаат градежни активности. Меѓутоа, тоа обично не оди брзо. Трето решение ти е да ја довршиш оградата, да го затрупаш кабелот и да заборавиш на него.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Електро дустрибуција навистина порано проаѓале со каблите кај ќе им текне, посебно каде имало државно земјиште и, никого не прашувале за тоа. Ако пробаш да го отстраниш кабелот, најверојатно ќе добиеш кривична пријава. Не дека ќе се случи нешто страшно, ама ќе се влечеш по полиција, обвинителство, ќе изгубиш време и пари.
Најбезболно е да поднесеш барање да го дислоцираат кабелот, со образложение дека те чекаат градежни активности. Меѓутоа, тоа обично не оди брзо. Трето решение ти е да ја довршиш оградата, да го затрупаш кабелот и да заборавиш на него.
Баш кај што е кабелот треба да копам за темелите
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Баш кај што е кабелот треба да копам за темелите
Јас би копал околу него и би го созидал. А, секако би поднел барање за дислокација. ЕВН нема да го откопува кабелот, ќе го премости
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.600
Поени од реакции
5.104
Дечки ај за совет, на плац на сопственост на баба ми у К.Вода, значи запишан регуларно у катастар, со платен данок со се. Од општина реновирале улица и зеле у должина 50 метри, ширина метро, плус и клупи ставиле у сред плацот :eek: не е побарана никаква согласност (бтв у меѓувреме баба ми е почината дур се правело тоа без нејзино знаење се разбира, и дур е у процес на наследство земјиштето)
Е сега можно ли е да е направено со знаење за тоа и баш да е погоден така терминот на реновирање/ асфалтирање на улицава... искрено не верувам у тоа али па све бива у државава.
Ако може некој совет, дали треба да се почека наследново па да се поднесе некоја тужба, и дали е можно да се побара мерење од геодет и да се загради директно делот земен што е, ете и клупа дури ставиле ...
Можно е некој неписмен да го направил тој планот со знаење или на диво си работеле...
Пошто комшиите што се како демек барале да им се прошири улицата а исто и они знаат за сопственоста, а да е уште поперверзно од цела улица само тој плац е легален и си плаќа данок со години... Фала
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Дечки ај за совет, на плац на сопственост на баба ми у К.Вода, значи запишан регуларно у катастар, со платен данок со се. Од општина реновирале улица и зеле у должина 50 метри, ширина метро, плус и клупи ставиле у сред плацот :eek: не е побарана никаква согласност (бтв у меѓувреме баба ми е почината дур се правело тоа без нејзино знаење се разбира, и дур е у процес на наследство земјиштето)
Е сега можно ли е да е направено со знаење за тоа и баш да е погоден така терминот на реновирање/ асфалтирање на улицава... искрено не верувам у тоа али па све бива у државава.
Ако може некој совет, дали треба да се почека наследново па да се поднесе некоја тужба, и дали е можно да се побара мерење од геодет и да се загради директно делот земен што е, ете и клупа дури ставиле ...
Можно е некој неписмен да го направил тој планот со знаење или на диво си работеле...
Пошто комшиите што се како демек барале да им се прошири улицата а исто и они знаат за сопственоста, а да е уште поперверзно од цела улица само тој плац е легален и си плаќа данок со години... Фала
Прво нека се заврши оставинската постапка, после барајте во општина да донесат решение за делумна експропријација врз делот од земјиштето кое е опфатено со улица и да ви исплатат износ според продажна цена во време на донесување на решението, само ако со ДУП е предвидено пат од јавен интерес, ако не е предвидено такво нешто тогаш тужба за утврдување на стварна службеност и да ви плаќа општината надомест за користење на дел од вашето земјиште или друга опција да си викнете геометар да ви измери според имотен лист и скица од катастар до каде е ваше и вие да си го заградите.
Правото на сопственост е уставно загарантирано право, и само во согласност со закон и тоа само во одредени ситуации може да се одземе или ограничи, за кое е потребно да се води претходно постапка согласно закон.
Ако треба подетално пиши ми во порака.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Јас сум тужител во граѓански спор.
Постапката трае скоро две години и се наоѓа пред завршување - остана судијата да ја прогласи одлуката.
Анализирајќи ја целата постапка јас сум убеден дека треба да добијам.
Во оваа ситуација мојот адвокат ми кажува дека ќе ја повлече тужбата ако јас не потпишам со него договор - согласност, со чиј што текст јас не се согласувам.
(Секако дека претходно имам потпишано полномошно, за тој да ме застапува)

Дали адвокатот може да ја повлече тужбата без моја согласност? (можеби тој има влијанија од страна на тужениот)
Дали јас можам да го оспорам тоа повлекување на тужбmа?
Ако овој адвокат работи против моите интереси, како да ангажирам друг за истиов случај? (како е тоа законски определено?)
Кои се надлежните институции каде можам да добијам:
  • Информации
  • Правна помош

Консталацијата на нештата бара итност во мојата одлука.
Благодарам.
Znaci .... ako se somnevash vo Advokatot... VEDNAS OTPOVIKAJ MU GO POLNOMOSNOTO.
Polnomosnoto se otpovikuva so toa sto ke go izvestis PISMENO sudot i advokatot. Inaku, toj ima pravo i da ja povlece tuzbata ( toa mu go dozvoluva polnomosnoto ko go dobil od Vas )
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
ЗДРАВО НА СИТЕ.
Поднесувам предлог за повторување на постапка.
Законот вели : ПОДНЕСОКОТ СЕ ПОДНЕСУВА ДО ВРХОВЕН ИСКЛУЧИВО ПРЕКУ СУДОТ ШТО ЈА ДОНЕЛ ТАА ПРРСУДА....
Нели е малце КОНТРАДИКТОРНО ????
СЕГА, КАКО ТОА СУДОТ т.е СУДИЈАТА ЗА КОГО СЕ БАРА ПОВТОРУВАЊЕ НА ПОСТАПКАТА КЕ ДОЗВОЛИ ПРЕДЛОГОТ ДА ОДИ ДО ВРХОВЕН И КЕ ДОЗВОЛИ ДА ИМ ПАДНЕ ПРЕСУДА....
САМИ ПРОТИВ СЕБЕ ?????!?!?!?
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
ЗДРАВО НА СИТЕ.
Поднесувам предлог за повторување на постапка.
Законот вели : ПОДНЕСОКОТ СЕ ПОДНЕСУВА ДО ВРХОВЕН ИСКЛУЧИВО ПРЕКУ СУДОТ ШТО ЈА ДОНЕЛ ТАА ПРРСУДА....
Нели е малце КОНТРАДИКТОРНО ????
СЕГА, КАКО ТОА СУДОТ т.е СУДИЈАТА ЗА КОГО СЕ БАРА ПОВТОРУВАЊЕ НА ПОСТАПКАТА КЕ ДОЗВОЛИ ПРЕДЛОГОТ ДА ОДИ ДО ВРХОВЕН И КЕ ДОЗВОЛИ ДА ИМ ПАДНЕ ПРЕСУДА....
САМИ ПРОТИВ СЕБЕ ?????!?!?!?
Не одлучува истиот судија, одлучува Кривичен совет во рамките на тој суд кој ја донел првостепената пресуда.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Не одлучува истиот судија, одлучува Кривичен совет во рамките на тој суд кој ја донел првостепената пресуда.
Не е КРИВИЧНА НЕГО ПОСТАПКА ПО Н.П.Налог т.е -ДОЛГ од 2003г ????
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.792
Поени од реакции
15.696
Дали може да се оспори статус на жирант ( жирантот нема микаква роднинска ниту деловна) врска со носителот на кредитот, а врз правен основ дека жирантот немал правна помош од адвокат ??
Нелогично е за купување кола од 10001 евро да треба договор кај нотар со твој адвокат, а од друга страна банката да те стави жирант без никаква правна помош за кредит и по 50,000 евра и по 20 години отплата??
од друга страна и тоа им е на банката лук и вода, ако помладо лице не е во блиска врска со должникот, ако дојде него да го теретат, а не хипотеката да ја активираат, ке се исели во странство, ионака пола млади се таму..
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Дали некој има искуство со долг кон осигурителна компанија?
Имено спорната полиса е склучена на ден 23.05.2016, а тужбата во судот е поднесена и примена во јуни 2019 година.
Поминат е оној рок од 3 години за застарување за парични побарувања, меѓутоа општиот не е.
Дали приговор за застареност би имал ефект?

Имено без знаење на лицево се потпишува полиса во негово име, иако го отуѓил возилото во 2012 година.
Има изваено потврда од МВР дека возилото не е на негово име и дека е продадено уште во 2012, купувачот е пишан во полисата како осигуреник, а лицево ко е тужено како договарач на полисата.
Тука му ги предочив најсигурните варијанти да се направи вештачење на потпис и да се докажи дека не се потпишал на полисата, меѓутоа станува збор за некои 3000 денари, што вештачењето кошта трипати повеќе и не сакаше да ги вложи тие пари. =
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ми треба адвокат што работи со социјално право. Некоја препорака?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Другари, може помош? Ми се брза ^^

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2015
Мислења
7
Поени од реакции
3
Dobra Vecer

Sakam da se informiram nesto vo vrska so rabotniot odnos...
Vo slucaj da rabotam na dogovor na opredeleno na 3 meseci, i vo slucajov dogovorot e zavrsen pred 2 meseci... vo ovoj slucaj jas seuste odam na rabota prijaven sum seuste samo nemam potpisano seuste dogovor poradi toa sto od smetkovodstvo ima zaboraveno i znae nekogas da go prosledi dogovorot pokasno... Vo ovoj slucaj jas ako ne idam poveke na rabota a sum zel 1 i pol plata bez potpisan dogovor, pola plata e izrabotena no vo slucajov ako izlezam od rabota sigruno nema da bide isplatena. Sega sakam da znam vo ovoj slucaj sto bi bilo i kako idat procedurite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom