Правна помош и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ваљда ради ова те прашуваат.
Совесниот и законит држател на недвижна ствар на која друг има право на сопственост, стекнува право на сопственост на таа ствар со одржувачка, по истекот на време од десет години.
Не разбирам како ќе се докаже тоа дека 10 години он бил совесен и законит држател?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Не разбирам како ќе се докаже тоа дека 10 години он бил совесен и законит држател?
Совесен не бил, не можел да не знае дека има други наследници. Но, бидејќи како наследник го владее објектот подолг период, ќе набие трошоци како нашиве политичари за тендерите. Ќе испадне, кај сте биле останатите да помогнете.
Најдобро со арно, или медијација, да се избегне долго, скапо и неизвесно судење. Поинаку, на сила е многу ризично
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Совесен не бил, не можел да не знае дека има други наследници. Но, бидејќи како наследник го владее објектот подолг период, ќе набие трошоци како нашиве политичари за тендерите. Ќе испадне, кај сте биле останатите да помогнете.
Најдобро со арно, или медијација, да се избегне долго, скапо и неизвесно судење. Поинаку, на сила е многу ризично
Каква е таа медијација?
 
Член од
15 април 2019
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.516
Тоа го прават назначени адвокати, ако вие не можете да се договорите
medijacija e eden vid privatno sudenje go pravi advokat si polozeno za medijator i postapkata e slicna na redovnata samo se dogovarate prvicno spogodbeno okolu predmetot pa ako ne uspee se ide preku redovna postapka. ako sakash advokat so polozeno za medijacija kazi ke te upatam.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Moja prijatelka ima osnovano nevladina organizacija vo koja sum eden od pette osnovachi no taa e pretsedatelka.
Koj e nachinot da izlezam od nevladinata ?
Dali mozam da ponesam odgovornost vokolku se pokrene postapka ?
Napomenuvam deka ne sum potpisnik na smetki ili upatena vo finansiite.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Може ли да се изготви пресуда врз база на непотполна - невалидна тужба ??
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
25
Поени од реакции
1
Здраво ми треба помош со едно прашање.Ako живеам во кукја која e во моја сопственост но 19 квадрати позади во мојот двор во катастар се на име (се во сопственост) на мојот сосед но jaс ги користам векје со години и си имам засадено цвекиња и дрво со плод одамна таму и сето
ова го дознав во скоро време .Знам дека постои можност личноста своеволно да ми ги даде но ако се противи на тоа кои се шансите јас да ги земам во моја сопственост и дали ке помогне тоа што тие квадрати векје со години ги користам?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ако не си можел да знаеш дека не е твое земјиштето, а си инвестирал во него повеќе од 10 год, можеш да го бараш да ти припадне, во судска постапка
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Neeeee.... mozes da mu go platis zemjisteto. Toa bi bilo korektno.
Ako ste se dogovorile za koristenje na toa zemjiste poveke od 10g , imas pravo samo da baras nepreceno koristenje na istoto no nez da barad dospstvenost.... vladenie
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Здраво . Може некој да ми појасни во врска со ОБЈЕКТИВЕН И СУБЈЕКТИВЕН РОК ЗА ЖАЛБА ??
ШТО ЗНАЧИ ОБЈЕКТИВЕН А ШТО СУБЈЕКТИВЕН РОК ???
Благодарам однапред !!!!
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Здраво . Може некој да ми појасни во врска со ОБЈЕКТИВЕН И СУБЈЕКТИВЕН РОК ЗА ЖАЛБА ??
ШТО ЗНАЧИ ОБЈЕКТИВЕН А ШТО СУБЈЕКТИВЕН РОК ???
Благодарам однапред !!!!
Таква работа не постои, нема субјективен и објективен рок за жалба, тоа го има само во материјалните закони при остварување на права кои се признати во закон, а кои права се врзани со рок во кои можат да се остварат.
Додека во процесните закони постои само еден рок за жалба во зависност за каков вид на постапка се работи, на пример, за општата граѓанска постапка рокот за жалба изнесува 15 дена, а за посебните граѓански постапки рокот изнесува 8 дена, исто овие рокови се применуваат и за другите процесни постапки со кои е уредена општата управна постапка, прекршочната постапка, кривичната постапка, постапката за издавање на нотарски платен налог, извршната постапка, итн.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Таква работа не постои, нема субјективен и објективен рок за жалба, тоа го има само во материјалните закони при остварување на права кои се признати во закон, а кои права се врзани со рок во кои можат да се остварат.
Додека во процесните закони постои само еден рок за жалба во зависност за каков вид на постапка се работи, на пример, за општата граѓанска постапка рокот за жалба изнесува 15 дена, а за посебните граѓански постапки рокот изнесува 8 дена, исто овие рокови се применуваат и за другите процесни постапки со кои е уредена општата управна постапка, прекршочната постапка, кривичната постапка, постапката за издавање на нотарски платен налог, извршната постапка, итн.
Фала многу !!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Има некој искуство со наследување (не знам кој термин да го користам) на право на семејна пензија, од татко на син со инвалидитет кој користи инвалидска? Татково е уште жив, во ЦСР му рекле да поднеси барање до суд, за да му припаднела пензијава на синот по неговата смрт. Па не ми штима ова со барањево, потребни документи или нема убаво разбрано човеков.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom