Правна помош и совети

Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Ај некој адвокат или некој што ги одбира закониве нека ме контактира во приватна ако може/сака.
 

Vargo _online

プレイステーション3
Член од
1 мај 2010
Мислења
489
Поени од реакции
58
Доколку на 28/02 ми заврши работниот однос во една фирма и стартувам со работа на 01/03 во друга дали ќе треба да чекам нови 6 месеци за одмор и сл. ?
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
58
Поени од реакции
21
здраво да прашам дали има основ за тужба доколку на некој на фб со лажен профил му ставеш ревју 1 и пишеш колку се голема катастрофа и дека вршат дискриминација богат-сирома? Притоа нема навреди пцовки само пишано дека работата што ја работат за иста цена е подобро на друго место и дека кај богаташио не смеат да згрешат во однос на сиромао?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.274
Ај некој адвокат или некој што ги одбира закониве нека ме контактира во приватна ако може/сака.
Некој адвокат сигурно ќе те контактира, али чисто сумњам дека тој што ги одбира закониве дреме тука на Кајгана.
 

A62

Член од
15 септември 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Доколку на 28/02 ми заврши работниот однос во една фирма и стартувам со работа на 01/03 во друга дали ќе треба да чекам нови 6 месеци за одмор и сл. ?
Кај мене во фирма бараат да донесеш потврда од претходната фирма дека не си користел одмор за да ти дадат одмор,ако не си чекаш 6 месеци.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
zdravo na site. dali moze nekoj da mi objasni nekoi raboti vo vrska so slednava situacija.
bratmi ima ostaveno gradezen matrijal vo mojot dvor i jas koga mu rekov da go regne ti gradeze matrial, toj trebashe toj gradezen matrijal da go trgne od mojot dvor, no toj ne go trgna i ushte si stoi taka, no so delba ne sme podeleni. prashanjata mi se slednive: dali jas moza da go tuzam, kakva kazna mu sledi, kolkava kazna mu sledi i dali mozam da baram i nekakov nadomesyok, bidejki gradezniot mtrial stoi odamna vo mojot dvor. vi blagodaram mnogu
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Ај соседот, ама брат да тужиш па и да прашуваш колкава казна може да добие и надоместок да добиеш.... :facepalm:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
ne, dvorot e moj.[DOUBLEPOST=1551612904][/DOUBLEPOST]
Ај соседот, ама брат да тужиш па и да прашуваш колкава казна може да добие и надоместок да добиеш.... :facepalm:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
brat, ama jas mislam deka brat ne se smeta onoj koj saka da te pikne vo zatvor, brat ne e onoj koj e gavol, i sesakada ti nasteti. jas nikogash i nikomu nemam zgreseno i nitu losho nemam napraveno, nikomu, a nitu na nego. i toj mi bil nekakov si brat. i gradeznite matriali namerno gi drzi vo mot dvor i plus ushte mi se potsmeva zad grb.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
ne, dvorot e moj.[DOUBLEPOST=1551612904][/DOUBLEPOST]
brat, ama jas mislam deka brat ne se smeta onoj koj saka da te pikne vo zatvor, brat ne e onoj koj e gavol, i sesakada ti nasteti. jas nikogash i nikomu nemam zgreseno i nitu losho nemam napraveno, nikomu, a nitu na nego. i toj mi bil nekakov si brat. i gradeznite matriali namerno gi drzi vo mot dvor i plus ushte mi se potsmeva zad grb.
Ако веќе си решил, побарај си адвокат. Овде нема да добиеш целосен одговор на твоите прашања
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Potebna mi e pravna pomos vo vrska so lice maloletno zateknato vo ugostitelski objekt posle 24 h no so maloletnoto lice ima i polnoletno-negov bratuced, dali i po koj zakon se ogranicuva prisustvoto na maloletno lice vo pridruzba na polnoletno lice?[DOUBLEPOST=1551789187][/DOUBLEPOST]
Едно прашање, дали управител на фирма може да си плаќа кирија за фирмата што е на земјиште негова сопственост?
moze, so dogovor za naem.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Potebna mi e pravna pomos vo vrska so lice maloletno zateknato vo ugostitelski objekt posle 24 h no so maloletnoto lice ima i polnoletno-negov bratuced, dali i po koj zakon se ogranicuva prisustvoto na maloletno lice vo pridruzba na polnoletno lice?[DOUBLEPOST=1551789187][/DOUBLEPOST]
moze, so dogovor za naem.
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
Toa znam, no licevo e vo pridruzba na polnoletno lice i go zemaat vo stanica.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.344
Toa znam, no licevo e vo pridruzba na polnoletno lice i go zemaat vo stanica.
Да не има казна?
Може да го земат во станица за да ги повикаат родителите и да дознаат дали лицето кое што било негов придружник е навистина негов роднина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom