Правна помош и совети

A

Advokatisce

Гостин
не знам цена ќе те излажам али претпоставувам дека не би тебало да биде повеќе од 200-300 ден ако е еден лист побарај во златни страници јави ќе ти кажат
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Дали помеѓу брачните другари кои ќе се разведат се дели имотот кој е стекнат од почетокот на бракот или се дели и имотот кој влегува у наследство на брачните другари? На пример ако ја се разведувам и имам у наследство куќа да речеме, дали и дел од неа ќе припадне на мојот бивш споруг или само она што јас и он сме го стекнале откако сме влегле у брак?
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Дали помеѓу брачните другари кои ќе се разведат се дели имотот кој е стекнат од почетокот на бракот или се дели и имотот кој влегува у наследство на брачните другари? На пример ако ја се разведувам и имам у наследство куќа да речеме, дали и дел од неа ќе припадне на мојот бивш споруг или само она што јас и он сме го стекнале откако сме влегле у брак?
Она што сте го стекнале во брак.
Ај ја ќе те земам за жена :)
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Она што сте го стекнале во брак.
Ај ја ќе те земам за жена :)
Како се докажува тоа? Може ја све од бела техника сум донела од дома, ако не ги чуваат фискалните или гарантните листови како може да се докаже што е а што не е стекнато у брак? :pos:
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Како се докажува тоа? Може ја све од бела техника сум донела од дома, ако не ги чуваат фискалните или гарантните листови како може да се докаже што е а што не е стекнато у брак? :pos:
Остај бела техника тоа е ситно гледај недвижен имот ако сте стекнале заеднички тој ќе треба да го делите а и од движен кола на пример. Ја би и ги дал сите машини за перење само од пред очи да ми се тргне.
Инаку што се смееш јас сум сериозен ;)
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Остај бела техника тоа е ситно гледај недвижен имот ако сте стекнале заеднички тој ќе треба да го делите а и од движен кола на пример. Ја би и ги дал сите машини за перење само од пред очи да ми се тргне.
Инаку што се смееш јас сум сериозен ;)
Сите машини за перење, да има како да го преболи разводот. Благодарам на одговорот.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Дали некој знае колку приближно чини судска такса за тужба поднесена пред Управен суд во врска со решение донесено од второ степена комисија за енергетика
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали за поднесување на Предлог за поведување на оставинска постапка во суд се плаќа однапред пред поднесувањето судска такса?
 
A

Advokatisce

Гостин
Дали за поднесување на Предлог за поведување на оставинска постапка во суд се плаќа однапред пред поднесувањето судска такса?
Другар таксата ти е негде околу 500-600 ден и поубаво да си платиш на уплатница и да го поднесеш заедно со предлогот а иначе мислам дека ако не платиш ќе те задолжат и нема да се постапува додека не платиш
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
Другар таксата ти е негде околу 500-600 ден и поубаво да си платиш на уплатница и да го поднесеш заедно со предлогот а иначе мислам дека ако не платиш ќе те задолжат и нема да се постапува додека не плати
Фала ти мн за брзиот одговор, поздрав:)
 
A

Advokatisce

Гостин
ЗАборавиви да ти кажам дека после ќе треба да одиш на нотар и таму се плаќа според вредноста на наследството, Мислам дека највисоката сума беше околу 9000-10000 денари
 
Член од
27 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
0
ЗАборавиви да ти кажам дека после ќе треба да одиш на нотар и таму се плаќа според вредноста на наследството, Мислам дека највисоката сума беше околу 9000-10000 денари
TNX, verojatno brzo ke se zavrsi cela postapka
 
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
На комшиите вчера им се закануваа од Водовод дека ќе им ја исклучат водата заради неплатени сметки, но јас мислам дека не смеат да те исклучат вода туку само да те тужат или со извршител да ти земат.
Ова дека не смеат да ги исклучат од водоводната мрежа мислам дека беше гарантирано и со една конвенција. Грешам ли?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
77
Поени од реакции
73
Здраво правнички и правници .Пред да почнам сакам да кажам дека со правните закони врска немам па доколку е идиотско прашањето се извинувам : ))
Значи еден другар има едно "мало " проблемче а се состои од следново:
Другарот е вселен во студентски дом(1в во таа соба). Собата е планирана за 3 луѓе арно ама нормално лупнати се уште 2ца луѓе плус. Значи во собата има 5 луѓе (со него) а 4ри кревети. Тој како подоцна стигнат цимер нема ништо во собата од она што е задолжено на потврдата(кревет+душек,столица+маса). Е сега оваа потврда е подпишана и од управничка на студентски дом и од другарот. Во издал е потпишана управничката па сега доаѓа прашањето за милион евра ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ИСКОРИСТИ ТАА ПОТВРДА И ДА СЕ ТУЖИ СТУДЕНТСКИОТ ДОМ. Доколку да кои се процедурите и секако дали е паметна и изводлива идеја ?
п.с Ве молам без тролање ако можете да помогнете помогнете. Поздрав
 
Член од
10 јануари 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
3.322
Здраво правнички и правници .Пред да почнам сакам да кажам дека со правните закони врска немам па доколку е идиотско прашањето се извинувам : ))
Значи еден другар има едно "мало " проблемче а се состои од следново:
Другарот е вселен во студентски дом(1в во таа соба). Собата е планирана за 3 луѓе арно ама нормално лупнати се уште 2ца луѓе плус. Значи во собата има 5 луѓе (со него) а 4ри кревети. Тој како подоцна стигнат цимер нема ништо во собата од она што е задолжено на потврдата(кревет+душек,столица+маса). Е сега оваа потврда е подпишана и од управничка на студентски дом и од другарот. Во издал е потпишана управничката па сега доаѓа прашањето за милион евра ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ИСКОРИСТИ ТАА ПОТВРДА И ДА СЕ ТУЖИ СТУДЕНТСКИОТ ДОМ. Доколку да кои се процедурите и секако дали е паметна и изводлива идеја ?
п.с Ве молам без тролање ако можете да помогнете помогнете. Поздрав
може нека тужи
идејата е идиотска
изводлива е
прашај адвокат за која е точната процедура (нема многу да наплати за консултацијата)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom