Правна помош и совети

Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Vaka, se raboti za plati i pridonesi. Dali moze naslednik da bara plati i pridonesi?
Covekot bese vo postapka da tuzi za neplateni plati i pridonesi i pocina, dali moze zena mu da tuzi za negovite plati i pridonesi?
 

General Centar

Се колнам... за ослободување на Македонија...АМИН
Член од
31 март 2011
Мислења
350
Поени од реакции
188
Дечки ми треба помош околу ова:
Значи се работи за наследство на стан со регулирани сите имотно правни работи, значи чист. Прашањето е како оди постапката за оставање на станот од родители на деца? Родителите кои се сеуште живи сакаат на писмено да стои дека по нивната смрт станот се дели на два еднакви дела и истиот треба да се продаде веднаш по смртта. И дали има опција да се остави само на едното дете кое нема друго живеалиште ама да стои на писмено? Фала и поздрав
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Дечки ми треба помош околу ова:
Значи се работи за наследство на стан со регулирани сите имотно правни работи, значи чист. Прашањето е како оди постапката за оставање на станот од родители на деца? Родителите кои се сеуште живи сакаат на писмено да стои дека по нивната смрт станот се дели на два еднакви дела и истиот треба да се продаде веднаш по смртта. И дали има опција да се остави само на едното дете кое нема друго живеалиште ама да стои на писмено? Фала и поздрав
Ќе одите на нотар за тоа.
 
Член од
17 јули 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
Итно имам потреба од правен совет во врска со поделба на имот и поделба на долгови во случај на развод, не би сакала да пишувам јавно, дали некој од вас има познавање во оваа област за да се обратам по приватна порака?
Однапред благодарам.
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
pozdrav i edno prasanje vaka pred skoro edna godina od zaskitan kursum bese pogodena sofersajbanta na mojot avtomobil,a mozev i jas da nastradam,viknav policija napravija zapisnik slikaa ja najdovme caurata i nisto ne mozea da go najdat koj e sigurno oruzjeto na crno
i prasanjeto e dali mozam da baram osteta od nekoj i od kogo ako mozam dali mozam da podnesam tuzba
 
H

HITCH

Гостин
Vaka, se raboti za plati i pridonesi. Dali moze naslednik da bara plati i pridonesi?
Covekot bese vo postapka da tuzi za neplateni plati i pridonesi i pocina, dali moze zena mu da tuzi za negovite plati i pridonesi?
Може, доколку уредно ги среди сите документи. Ќе има многу трчање, ама нека не се откажува и нека не се обесхрабрува.
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Случајно некој да не знае колку чини префрлање на моторно возило на нотар (веспа под49кв)? Фала
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Почитувани, Ве молам да ми одговорите на следново прашање.Имам куќа со имотен лист на кој стои сопственик Република Македонија а јас единствен корисник.Поднесено ми е барање за приватизација, а во меѓувреме и дозволив на сестра ми да живее привремено во неа и сега на мое барање не сака да се исели од неа.Дали имам право да поднесам тужба да се исели од куќата? Ама Ве молам соодветен одговор, не нагодување.Поздрав до сите
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Вака, вчера потпишав договор за аранжман за одмор во аурора. По нападиве низ Бугарија ме фаќа по малку страв да одам, а и хотелот кој ми го фалеја во агенција на трипадвајзот има премногу негативни коментари. Се промислив и сакам да го раскинам. Проблемот е во агенција ми бараат 90% од сумата да им ја платам, а се закануваат и со тужба. Инаку договорот беше само со мое име и презиме и потпис. Нит матичен број нит адреса, ништо! Им оставив 100 евра како капар од кои веќе се одреков.

Дали можат судски да ме гонат?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Вака, вчера потпишав договор за аранжман за одмор во аурора. По нападиве низ Бугарија ме фаќа по малку страв да одам, а и хотелот кој ми го фалеја во агенција на трипадвајзот има премногу негативни коментари. Се промислив и сакам да го раскинам. Проблемот е во агенција ми бараат 90% од сумата да им ја платам, а се закануваат и со тужба. Инаку договорот беше само со мое име и презиме и потпис. Нит матичен број нит адреса, ништо! Им оставив 100 евра како капар од кои веќе се одреков.

Дали можат судски да ме гонат?
Штом сте потпишале договор, имаат право да те тужат, не е денес проблем за матишен и за адреса, а за она што ти го бараат 90 % зависи што има напишано во договорот.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Штом сте потпишале договор, имаат право да те тужат, не е денес проблем за матишен и за адреса, а за она што ти го бараат 90 % зависи што има напишано во договорот.
Бараат 90% од вкупниот износ на аранжманот. На кој основ ќе ме тужи кога нема ни фотокопија од лична карта, ниту моја адреса ништо!
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Итно имам потреба од правен совет во врска со поделба на имот и поделба на долгови во случај на развод, не би сакала да пишувам јавно, дали некој од вас има познавање во оваа област за да се обратам по приватна порака?
Однапред благодарам.
pisi mi vo privatna poraka poso jas nemozam da ti go otvoram profilot ke ti kazam so kako :D
--- надополнето: 20 јули 2012 во 23:53 ---
Ве молам да ми одговорите:месецов моите добиле сметка за наплата на струја и во неа стоеше дополнително заостанат долг од 960 денари.Мајка ми отишла до наплатниот пункт во ГТЦ и таму и кажале дека се тоа тужени сметки за 3,4,5 месец 2004 година.Дали е правно издржано после толку време да ни бараат наплата на тие пари и дали сме должни да ги платиме?
Разбирам дека не вреди човек да се нервира за овие пари но сепак се работи за револт и принцип.Ви благодарам.
Ако имаш покритие за тие месеци дека воопшто си ги платил тие сметки немаш гајле дали се тужени или не... а ако немаш сметки или било каква потврда дека имаш платено боље плати си.. зашо после незнаш шо може да те зачека :)
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
36
Поени од реакции
23
zdravo me interesira otvaranje na firma za prevoz na patnici [taksi] so licenca sto e se potrebno,koi dokumenti i kolku pari mi se potrebni (n)(n)
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
zdravo me interesira otvaranje na firma za prevoz na patnici [taksi] so licenca sto e se potrebno,koi dokumenti i kolku pari mi se potrebni (n)(n)
Најдобро би ти било да појдеш до Централен Регистар на РМ за да ти кажат одетално се што ти треба... :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom