Правна помош и совети

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Не, Мандрак, не си должен. Таа го дели правото со татко ти. Таа не е страна во договорот склучен тогаш.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Струмикс напиша:
Не, Мандрак, не си должен. Таа го дели правото со татко ти. Таа не е страна во договорот склучен тогаш.
Znaci,bidejki go deli pravoto so nego, jas sum dolzen na izvesen nacin da i obezbedam i nejze prestoj na mojot imopt?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Во границите на тоа што го имаш со татко ти.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
dungeon master напиша:
Aj za vas advokatite edno prasanje, brat mi otvori firma preku advokat, advokatot ja upisa u sudski registar kako firma i brat mi trebase uste da si izvadi danocen broj i ziro smetka. Advokatot go poucil deka dodeka ne izvadi d.broj i ziro smetka da ne bere gajle drzavata ne mu moze nisto, demek nema da ima nikakvi problemi. Arno ama (ova bese vo 2003 ) pred nekoe vreme podatocite od sud go prefrlija u registar i ovie mu pustija na brat mi prijava za nepodnesuvanje na godisna smetka za 2005 god. Otidovme na sud i mu kazavme na sudijata deka advokatot ne poucil deka ne treba da imame nikakvi problemi, deka firmata uste ne raboti, ama toj ne go zabole mnogu mnogu, i rabotava ispadna aj plati nekoja kazna, a advokatov nikomu nisto.
Sega znaci prasanjevo mi e dali mozam da go teretam advokatov za nesto, ili da mu udram nekoj cotek samo ako ne saka da dade pari za kaznava ?
Многу слична ситуација имав скоро со адвокат, па добро што побара неверојатно голема сума на пари, за да се распрашам на друго место за тоа што ми требаше и да не фаќам работа со него, кој наводно беше единствениот што можеше да ми ја заврши конкретната работа ... гарантираше за неговата услуга со тешки зборови, но како што ми кажаа после тоа, нормално дека гарантира за да го побарам утре пак кога ќе ме гонат за с*ањата во кои ќе ме пикнеше ...
Неправен совет од мене (иако подоцна во конкретниов случај), не фаќајте работа со адвокати доколку не се единствениот избор, нали.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ja samo da dodadam na prethodnovo na Divajn, ako smeam so dozvola na Strumiks :), ddeka toj doticniot advokat sto go preebal brat mi mu rekol : A pa ima mnogu takvi slucai kako tebe, odi vidi sto ce napravis pa kazi mi ", e sega ti cukaj si glava od :tapp: :tapp: :tapp: , ili zemi i resi go tuka, ama makedonce mnogo dobro, ne pravi belja, i na kraj i ce ispadnes i tepan i eban ( excuse my French :))
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
ја би побарал мал совет ..од мојте ценети колеги адвокати..
се упишав на државниов правен факултет почнав прекрасно но поради одредени обврски во фудбалот многу или малку го запоставив факултетов... :( работите ми излегоа од контрола почнав да заостанувам со материјалот и изгубив една година за џабе...а желба ми е да ја имам таа правна диплома...
имам намера да си ги подигнам документите од државниов..
и од септември сериозно да си ја фатам работата....
е советот е : дали на штулов или на фон ( европскиов универзитет )
каде да ги продолжам студиите бидејки сакам да почнам од почеток од 0....

благодарам многу
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Данџн, пријави го случајот и во адвокатска комора и предложи им дисциплинска постапка...Сега ми текна и на таа опција!

Скорпио, јас не сум компетентен да дадам таков совет. Некои сегашни студенти можеби би ти помогнале :)
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
SCORPIO__20 напиша:
имам намера да си ги подигнам документите од државниов..
и од септември сериозно да си ја фатам работата....
е советот е : дали на штулов или на фон ( европскиов универзитет )
каде да ги продолжам студиите бидејки сакам да почнам од почеток од 0....

благодарам многу
Јас сум на државниот правен но мислам дека каде и да продолжиш освен на овој секаде е многу полесно.Па за ФОН да не зборуваме затоа што овие библии што ние ги полагаме на државниот факултет за ФОН се мислена именка.Плус и начинот на студирање и полагање им е многу поинаков од нашиот кој не се помрднал неколку децении.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
duffy_f напиша:
Јас сум на државниот правен но мислам дека каде и да продолжиш освен на овој секаде е многу полесно.Па за ФОН да не зборуваме затоа што овие библии што ние ги полагаме на државниот факултет за ФОН се мислена именка.Плус и начинот на студирање и полагање им е многу поинаков од нашиот кој не се помрднал неколку децении.

Ок тенкју ке ги разгледам понудите и програмиве за следнава..година и мислам ке направам добрао одлука

фала многу:helou:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
SCORPIO__20 напиша:
ја би побарал мал совет ..од мојте ценети колеги адвокати..
се упишав на државниов правен факултет почнав прекрасно но поради одредени обврски во фудбалот многу или малку го запоставив факултетов... :( работите ми излегоа од контрола почнав да заостанувам со материјалот и изгубив една година за џабе...а желба ми е да ја имам таа правна диплома...
имам намера да си ги подигнам документите од државниов..
и од септември сериозно да си ја фатам работата....
е советот е : дали на штулов или на фон ( европскиов универзитет )
каде да ги продолжам студиите бидејки сакам да почнам од почеток од 0....

благодарам многу
Drugar sekade ti e podobro od drzavniov, i ja sum upisan na pravni studii ama ova profesorive (svaka cast na isklucoci) samo znaat da butaat. Sakaat da nabubas sve od pocetok do kraj, ko demek taka se ucelo. Na drugite mozda e poskapo, zavisi kako si se zapisal !
Ovoj FON go falat mnogu, a za stulov ne znam, ne sum cul nisto loso, ama ni nisto dobro !

P.S. Na FON ce imas mnogu jaki koleski :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
duffy_f напиша:
Јас сум на државниот правен но мислам дека каде и да продолжиш освен на овој секаде е многу полесно.Па за ФОН да не зборуваме затоа што овие библии што ние ги полагаме на државниот факултет за ФОН се мислена именка.Плус и начинот на студирање и полагање им е многу поинаков од нашиот кој не се помрднал неколку децении.
Vaka, jas sum veke apsolvent na Evropskiot univerzitet, ako sakas pomos vo informacii moze da ti dadam, i toa:
1. Se otvaraat mnogu novi nasoki (praven fakultet)
2. Imas duri osum sesii, taka da mislam oti ke imas vreme da se posvetis i na fudbalot
3. Za koleskite da ne zboruvam, a pak za asistentkite pak . . . no comment
4. godisno ke ti trebaat otprilika okolu 4000 evra ako si od provincija, od Skopje okolu 3000
5. Ne se sekiraj i tuka ima za ucenje, ne e se bas taka lesno kako sto si slusal

Se nadevam oti ti pomognav okolu odlukata.

 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Spartacus напиша:
Vaka, jas sum veke apsolvent na Evropskiot univerzitet, ako sakas pomos vo informacii moze da ti dadam, i toa:
1. Se otvaraat mnogu novi nasoki (praven fakultet)
2. Imas duri osum sesii, taka da mislam oti ke imas vreme da se posvetis i na fudbalot
3. Za koleskite da ne zboruvam, a pak za asistentkite pak . . . no comment
4. godisno ke ti trebaat otprilika okolu 4000 evra ako si od provincija, od Skopje okolu 3000
5. Ne se sekiraj i tuka ima za ucenje, ne e se bas taka lesno kako sto si slusal

Se nadevam oti ti pomognav okolu odlukata.

Благодарам уште еднаш :vozbud:
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Закон за договорен залог
Ај некој да ми го објасни. Читав нешто од него и разбрав дека по договор имаш право да дадеш заем на човек а тој соодветно да остави залог. Е сега не разбрав дали јас смеам да му земам камата за додека тој ги врати парите? Нешто како лихварство....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
ВМРО напиша:
Закон за договорен залог
Ај некој да ми го објасни. Читав нешто од него и разбрав дека по договор имаш право да дадеш заем на човек а тој соодветно да остави залог. Е сега не разбрав дали јас смеам да му земам камата за додека тој ги врати парите? Нешто како лихварство....
Даваш со договор пари, договараш камата, која не смее да биде вон со закон одредените норми, и ако не врати, заложениот предмет се продава преку нотар. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom