Правна помош и совети

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Затоа што договорот на дело е договор од облигационото право, а не од трудовото, т.е. Договор за работа.
Значи, вршиш работи за нарачателот (не работодавецот), и за тоа земаш надомест (не плата)
Инаку, договорот на дело е злоупотребен од работодавците, и како таков во оваа бранша мора да се забрани!
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Aj za vas advokatite edno prasanje, brat mi otvori firma preku advokat, advokatot ja upisa u sudski registar kako firma i brat mi trebase uste da si izvadi danocen broj i ziro smetka. Advokatot go poucil deka dodeka ne izvadi d.broj i ziro smetka da ne bere gajle drzavata ne mu moze nisto, demek nema da ima nikakvi problemi. Arno ama (ova bese vo 2003 ) pred nekoe vreme podatocite od sud go prefrlija u registar i ovie mu pustija na brat mi prijava za nepodnesuvanje na godisna smetka za 2005 god. Otidovme na sud i mu kazavme na sudijata deka advokatot ne poucil deka ne treba da imame nikakvi problemi, deka firmata uste ne raboti, ama toj ne go zabole mnogu mnogu, i rabotava ispadna aj plati nekoja kazna, a advokatov nikomu nisto.
Sega znaci prasanjevo mi e dali mozam da go teretam advokatov za nesto, ili da mu udram nekoj cotek samo ako ne saka da dade pari za kaznava ?
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe kamo za mene odgovor, sto pravna pomos ce bese ova ebago :)
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ќотек и за двајцата. Брат ти по службена, а адвокатот по морална должност :angry3: :helou:
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ebate odgovorot, ako znaes pisi kako da go resam advokatov za izmama ili slicno, neli imase nekoj clen za advokative, ili aj sam ce si pobaram, posto gledam si se stitite advokatite, ce me prasate i vie nesto aj,
 

Attachments

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Данџн, ќе си прошеташ до јавниот обвинител и ќе му ја раскажеш случката... Да поднесе кривична пријава за несовесно вршење на должноста.
Башка, ќе си поднесеш и барање за надомест на штетата, кога ќе бидеш распитан во кривичната постапка.
Ова на памет го кажувам, немам закон до мене сега за да ти одговорам точно по кој член. Важно, така е.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
ima na forumov nekoj dobar advokat napraiFFF GOOOOLEMA beljaaaa :)))))
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Струмикс напиша:
Данџн, ќе си прошеташ до јавниот обвинител и ќе му ја раскажеш случката... Да поднесе кривична пријава за несовесно вршење на должноста.
Башка, ќе си поднесеш и барање за надомест на штетата, кога ќе бидеш распитан во кривичната постапка.
Ова на памет го кажувам, немам закон до мене сега за да ти одговорам точно по кој член. Важно, така е.
Fala bogu nekoj da pise nesto, fala strumiks :helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Заборавив да напоменам:
За се она што ти напишав, мора да обезбедиш цврсти докази.
Во спротивно, ништо не правиш, само дополнителни трошоци ќе си направиш, бидејќи јавниот обвинител ќе ти одбие предлогот, а самиот ако покренеш кривична постапка ќе паднеш...
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Znaci ako ne dade pari, cotek, ili da mu vlezam i :violent1:

P.S. HROSTOS VOSKRESE :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Да, така некако...
Вистина воскресе!
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ме интересира следното:
Пред одприлика 15 години имам склучен „договор за распределба на имотот за време на живот” со татко ми и неговата тогашна сопруга. Според тој договор предметниот имот преминува во моја сопственост вднаш (недвижен имот) и како таков катастарски е регистриран во моја сопственост, со тоа што сум должен на татко ми и неговата сопруга да им овозможам плодоуживње на имотот до крајот на нивниот живот.
- Бидејки кај татко ми се настанати одредни семејни промени (се разведе од тогашната сопруга и се подготвува да се ожени повторно со друга), ме интересира дали овој договор може и ако може, тогаш под кои околности може да се раскине или е конечен?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Мандрак, готово! Овој договор не се раскинува поради брачната состојба на татко ти.
Е сега, можно е да трпиш состојба кога и соуживателот на правото (неговата поранешна сопруга) би го користела имотот на начин предвиден во договорот.
Но, доколку моменталната фактичка состојба е таква да таа не живее со вас, тогаш се останува така што таа воопшто не се ни повикува на договорот, нити може на некој начин да го измени.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Strumiks, ti blagodaram mnogu!
-Samo uste edno malo podprasanje: Dali sum dolzen na idnata sopruga na tatko mi, togas koga toa ke bide oficijalizirano, da i ovozmozuvam prestoj i plodouzivanje na imotot iako nikade vo dogovorot ne e spomnata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom